רשמים מכנס SharePoint Extreme

22 במרץ 2011

היום הייתי בכנס SharePoint Extreme, של מיקרוסופט בשיתוף ג'ון ברייס בהרצליה והבטחתי לכתוב פוסט בנושא, אז הנה הרשמים שלי.

השתתפתי בסדנא "שיקולים וכלים ביישום פתרון ניהול המסמכים (ECM) מבוסס 2010SP בארגון" שהעבירה עמית אברהם. עמית הציגה פתרונות מהקופסא של SharePoint 2010 שלא דורשים פיתוח ויכולים לתת מענה לא רק לניהול מסמכים אלא לניהול ידע בכלל בארגון.

חידושים ב-SharePoint 2010

שני יתרונות בולטים למיישמים שעובדים עם SharePoint 2010 הם ה-Ribbon והיכולות החדשות ב-SharePoint Designer.

ה-Ribbon מאפשר עריכה מהירה של מאפייני רשימה או ספרייה בדומה למה שאנחנו מכירים מאופיס, מבלי לעבור למסכי הגדרות, כולל הגדרות meta data ומעבר לעריכה ב-ShrePoint Designer.

SharePoint Designer ב-2010 עבר שדרוג רציני. באמצעות SharePoint Designer ניתן ליצור לא רק דפים ו-Workflow כפי שהיה בעבר, אלא גם ליצור כל תוכן חדש: אתרים, ספריות, רשימות ואפילו לנהל הרשאות. כל זה מבלי הצורך לעבור כל פעם בין ה-Designer לאתר.

אבל, הדבר המשמעותי ביותר מבחינתי, שקיים ב-SharePoint Designer הוא היכולת להעתיק Workflow מאתר אחד לאחר וכן היכולת ליצור תהליך ב-Visio ופשוט להעתיק אותו ל-Designer כדי להפוך ל-Workflow חדש. כל מי שעובד עם MOSS יודע כמה זה מעצבן ליצור Workflow כל פעם מחדש, רק בגלל שלא ניתן להעתיק אותו מאתר אחד לאחר או אפילו מרשימה אחת לאחרת באותו אתר.

תכונה נחמדה נוספת שקיימת ב-SharePoint Designer היא הוספת קישורים לתמונה, mapping מבלי הצורך לכתוב קוד.  לכל תמונה יש ב-Ribbon מאפיין שנקרא hotspot, כל מה שצריך לעשות זה לסמן את החלק בתמונה שיהיה קישור ולציין את כתובת הקישור. 

 

SharePoint 2010 חברתי יותר

כן, גם SharePoint 2010 שם דגש על החברתיות וניתן להבחין בכמה חידושים בנושא:

תגים – Tagging

האפשרות לתייג כל תוכן ולסמן "אהבתי" (I Like It). ניתן ליצור רשימה של תגיות שמהם עורכי התכנים יבחרו תגית או לאפשר למזיני התכנים להוסיף תגיות בעצמם. למעשה, גם "אהבתי" היא תגית שהבליטו אותה ב-Ribbon כדי לאפשר תיוג מהיר של "אהבתי".

דירוג

עוד תכונה חברתית חדשה ב-SharePoint 2010 היא היכולת לדרג תוכן, כמו שאנחנו מכירים מאתרים אחרים באינטרנט ע"י דירוג מכוכב אחד עד 5 כוכבים.

הפרופיל שלי – My Profile

הפרופיל שלי, מאפשר לכל אחד ליצור דף אישי שבו מספר מאפיינים קבועים: שם ותיאור התפקיד, תמונה, פרטים ליצירת קשר, מיקום בהיררכיה הארגונית (מי המנהל שלי, מי העובדים שלי, מי הקולגות שלי וכו'). בנוסף ניתן לראות בדף הפרופיל שלי את המסמכים האחרונים שתייגתי, תכנים ששיתפתי,  תחומי עניין וביוגרפיה קצרה. מה שאני הכי אהבתי בפרופיל שלי היא האפשרות להציג את תחומי המומחיות שלי, הקרוי: Ask Me About. מה מיוחד ברכיב הזה? כאשר מתייגים נושא מסוים, ניתן לציין עבור אותה תגית "Ask Me About", וכך למעשה להגדיר שאני מומחית בתחום. אותו נושא יופיע בפרופיל שלי כנושא שאני מתמחה בו.
השם, תיאור התפקיד, התמונה והמיקום בהיררכיה הארגונית מבוסס על מידע מה-Active Directory. כל אחד יכול לערוך את הפרופיל שלו ולהגדיר עבור חלק מהשדות אם הם יוצגו לכולם או לקבוצות מסוימות בלבד.

איך נראה הפרופיל שלי ניתן לראות בסרטון באתר.

 

לסיכום, SharePoint 2010 מאפשר לכלל הגולשים להיות שותפים לתוכן באתר ולאופן הצגתו ולא רק למזיני התכנים. למה זה חשוב? ככל שמאפשרים לגולשים להיות יותר שותפים לתכנים כך מגדילים את השימוש והגלישה שלהם באתר, וזה מה שאנחנו רוצים, לא?

 

הערה קטנה למארגנים, היום הראשון של הכנס התנהל בצורה מסודרת, ורוב הזמן עמדו בזמנים, אבל, החיסרון של רשת אלחוטית חינמית היה מאוד בולט.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *