חזון ה- Self Service BI מתגשם – קבלו את Microsoft Power BI החדש!

4 בפברואר 2014

תגיות: , , ,
אין תגובות

Danielleמאת: דניאל רוקח פורת, מיקרוסופט ישראל

אין ספק שעולם ה- BI מספק לארגונים יתרונות רבים בניצול המידע הרב שברשותם על מנת לקבל החלטות מושכלות, על מנת לבחון את הביצועים, לנהל סיכונים ואפילו יכולת מוגבלת של חיזוי מגמות וטרנדים אפשריים- כיום עם יכולת – אחסון מידע כמעט אינסופית וגישה ל“Big Data”, אותו מידע היקפי מובנה ולא מובנה, אשר בעבר התעלמנו ממנו באופן מוחלט הפך לנגיש ומאפשר לארגונים לקבל החלטות נוספות שמבוססות על מידע – שעד כה לא נשמר – וייתכן וצופן בחובו תובנות עסקיות שכלל ואינן קיימות במחסן הנתונים המסורתי אותו תיחקרו. – האתגר הגדול הוא למצוא את השאלות עליהן נחפש את התשובות בעולם ה-Big Data.

פתרונות ה- BI המסורתיים מצריכים פיתוח מורכב הכולל התממשקות למקורות ידע, בניית מחסן נתונים, בניית בסיסי נתונים רב-ממדיים, בניית שאילתות ומודלים הרלוונטיים ולבסוף הגדרת הדוחות. לרוב בשל המורכבות של הטכנולוגית של פתרונות אלו כדי לבצע את כל הפעולות הללו המשתמשים העסקיים תלויים ב- IT ובמיוחד באנשי IT שהינם מומחי BI. זה יוצר מעין "צוואר בקבוק" שכן השאלות העסקיות של המשתמשים העסקיים תלויות בדרך כלל בקומץ מפתחים אשר מתמודדים עם מורכבות טכנולוגית רבה. בעיה נוספת הינה הזמן הדרוש לפיתוח. בהרבה מקרים כל בקשה שכזו מצד המשתמשים העסקיים מצריכה פיתוח. כמובן שבעידן שבו הכל משתנה במהירות, פרקי זמן ארוכים של פיתוח מאוד בעייתיים ולא מאפשרים גמישות.

מה זה Self Service BI ואיך הוא משנה את התמונה?

על מנת להבין את השינוי שמבטיח ה- Self Service BI בואו נבחן את השלבים השונים אשר מאפיינים את תהליכי ה- BI בארגונים:

1. השאלה העסקית – ה- self service BI מתחיל מאותה נקודה של ה- BI המסורתי, באותם משתמשים עסקיים שיש להם שאלות עסקיות אשר לדעתם המידע שיש ברשות הארגון יוכל לתת מענה.

2. התממשקות למקורות מידע – השלב השני הינו שלב ההתממשקות למקורות המידע ואיסוף הנתונים. בשלב זה עדיין יהיה צורך ב- IT אך כיום עם טכנולוגיות כמו ODBC ניתן ביתר קלות להתממשק למקורות שונים בתוך ומחוץ לארגון. יש לזכור שבדרך כלל שלב זה הינו תשתיתי ולרוב הגדרתו אינה נדרשת שוב עבור כל שאלה עסקית.

שילוב קטלוג מוצרים

שילוב קטלוג מוצרים

global sales report

שילוב מידע גיאוגפי2

שילוב מידע גיאוגרפי

3. יצירת מודלים – בשלב זה כבר ישנה התפתחות דרמטית והבדל עצום בין Self Service BI וה- BI המסורתי. כעת במקום לפתח מחסני נתונים וקוביות נתונים, מיקרוסופט מציעה את ה- Power Pivot עבור אקסל. באמצעות כלי זה, משתמשים עסקיים יכולים באופן עצמאי ליצור מודלים אשר ישמשו לניתוח כמות עצומה של מידע ממקורות שונים. הם יכולים ליצור ולקשר טבלאות, להגדיר מדדים, היררכיות וכו'. בניגוד להגבלות נפח הנתונים המסורתיות של אקסל, ה- Power Pivot החדש יכול לשמש לניתוח כמויות מידע ענקיות הכוללות מיליוני רשומות.

4. יצירת דוחות ו-dashboardים – לאחר יצירת המודלים באמצעות ה- Power Pivot משתמשים יכולים להתחיל ליצור דוחות – על בסיס המודל שנוצר באופן עצמאי באמצעות Power View. ה- Power View הינו כלי חזק אך פשוט לתפעול המאפשר לחקור נתונים, ולהציג אותם בצורה ויזואלית ואינטראקטיבית. הכלי מאפשר יצירת דוחות עם אפשרויות ויזואליזציה רבות וכך משתמשים מקדישים פחות זמן בפרמוט המידע ויותר זמן בחקירה ומציאת תובנות עסקיות. הכל נעשה בזמן אמת ובאופן אד-הוקי.

דוחות

דוחות ו-dashboardים באקסל

5. שיתוף הידע – השלב האחרון הינו שיתוף הידע והתובנות. זה נעשה באמצעות שיתוף דוחות ו- dashboardים על גבי SharePoint.

פתרונות ה- Microsoft Power BI משולבות עם הממשקים המוכרים של Office 365 וכך מאפשרות עצמאות למשתמשים העסקיים ומבטלות את צווארי הבקבוק ב- IT. זמני ההמתנה לפיתוח השאילתות, המודלים והדוחות, מתקצרים באופן משמעותי ביותר לשעות וימים. שיתוף הידע בארגון גם הופך לפשוט יותר וכעת משתמשים יכולים לגשת לנתונים באמצעות הדפדפן ולבצע אינטראקציות שונות בזמן אמת.

שימוש בשפה טבעית לתחקור נתונים

זה אולי הפיצ'ר המדהים ביותר…. באמצעות Power BI ניתן לתחקר את הנתונים באמצעות שפה טבעית. פשוט לשאול שאלות ולקבל תשובות תוך השלמת השאלות באופן דינמי. ניתן לצפות בתשובות עם אפשרויות ויזואליזציה שונות. לא מאמינים? הנה סרטון מדהים שמדגים את היכולת הזו – http://www.youtube.com/watch?v=Jsa-5LGx_IY&feature=youtu.be

התחברות מכל מקום באמצעות כל מכשיר

Power BI כולל אפליקציית מובייל עשירה ואינטראקטיבית עם תמיכה ב- HTML 5. האפליקציה מאפשרת גישה מהירה לדוחות Power View מכל מכשיר התומך ב- HTML 5 ותחקור מלא של הנתונים באמצעות יכולות טאץ'.

לסיכום,

Power BI מגשים את חזון ה-self service BI ומקרב את ה- BI אל המשתמשים העסקיים תוך הענקת עצמאות מלאה ויכולות מתקדמות בסביבת עבודה מוכרת. במאמרים הבאים אתמקד בפתרונות ספציפיים ואדגים את היכולות החדשות.

למידע נוסף על PowerView –

http://office.microsoft.com/en-us/excel-help/power-view-explore-visualize-and-present-your-data-HA102835634.aspx

להורדת גירסת נסיון של Power BI –

https://portal.microsoftonline.com/Signup/MainSignup15.aspx?&OfferId=D9638940-E1B2-4E75-9786-E4FAD986EBAA,0C204562-87CF-43D4-AE67-D4FB0F34E05E&pc=c816f118-d0d9-433b-8fff-977f47a4bdc8&ali=1

דניאל רוקח פורת הינה מנהלת השיווק לתחום ה- Application Platform במיקרוסופט ישראל

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *