לבנות Self-Service Private Cloud בארגון עם Windows Azure Pack

22 בדצמבר 2013

תגיות: , , ,
אין תגובות

clip_image009 מאת: ממי לביא, מיקרוסופט ישראל

אני מניח שכולכם מכירים כבר את Windows Azure, הענן הציבורי הידוע של Microsoft. למי שעוד לא יצא לו לראות – באמצעות Azure ניתן להקים בקלות מכונות וירטואליות מסוגים שונים – עם Windows, Linux – ועם רכיבים שונים – SQL Server, Oracle וכו' (יכולת זו נקראת IaaS – Infrastructrue as a Service), ניתן לארח יישומי Web מבוססים ASP.NET, PHP, Java, node.js ועוד (יכולת זו מכונה PaaS – Platform as a Service), ניתן לארח בסיסי נתונים שונים כדוגמת SQL Server, MySQL (יכולת זו מכונה לעתים DaaS – Data as a Service) ולבצע עוד מגוון גדול מאוד של פעולות – והכל בענן.

אחד המפתחות לפופולריות ההולכת וגוברת של Azure הוא פורטל הניהול שלו, שמספק סביבה נוחה מאוד לביצוע כל הפעולות הנ"ל באמצעות ממשק גרפי נוח ופשוט, שלא דורש כמעט שום עקומת לימוד ומספק פידבק מהיר על כל פעולה שהיא.

פורטל הניהול של Windows Azure

 

אחת הבקשות שאנחנו שומעים באופן קבוע מלקוחות Enterprise הינה שהם מעוניינים בענן פרטי (Private Cloud) בארגון, שאינו מחובר לענן הציבורי, אך שיספק את אותן יכולות שה- Azure מספק, ובעיקר – שיספק את פוורטל הניהול המצויין של ה- Azure.

כבר כיום קיימת תשתית להקמת Private Cloud בארגון, מבוססת Windows Server 2012 ו- System Center Configuration Manager (SCCM) 2012, שמאפשרת הקמה מהירה ויעילה שת מכונות וירטואליות. הבעיה היא שתשתית זו דורשת היכרות עם כלי הניהול של SCCM, ולמעשה מוגבלת לשימוש ע"י אנשי IT בלבד, ואינה מערכת Self-Service אמיתית.

כל זה השתנה לפני מספר שבועות, כאשר הוצגה לעולם חבילת ה- Windows Azure Pack.

ה- Azure Pack מספק בדיוק את מה שאתם, הלקוחות, ביקשתם:

– פורטל ניהול דמוי- Azure

– יכולות PaaS ו- IaaS מתקדמות

– אירוח בסיסי נתונים (DaaS) מסוג SQL Server ו- MySQL

– ניטור מלא של פעילות המערכות

– יכולות Chargeback (גביית תשלום לפי שימוש מהמשתמשים ב- Cloud)

– יכולות Customization של הפורטל (למשל עבור Branding)

– ועוד…

וכל זה, אם זה לא היה ברור עד עכשיו – בחינם!

 

שימוש ב- Azure Pack

השימוש ב- Azure Pack דומה מאוד לשימוש ב- Azure. משתמש עם הרשאות נכנס לפורטל הניהול של Azure Pack שנראה כך:

פורטל הניהול של Azure Pack

 

ומשם מבצע את כל הפעולות הנדרשות, כגון הקמת מכונה וירטואלית, יצירת Website חדש ועוד.

שימו לב עד כמה הפורטל של Azure Pack דומה לזה של Azure.

ההבדל המרכזי בין Azure לבין Azure Pack הוא שב- Azure Pack קיים פורטל נוסף, המיועד למנהלים של ה- Private Cloud עצמו. באמצעות פורטל זה ניתן להגדיר הרשאות למשתמשים, להגדיר Quotas לשימוש (למשל – לקבוצת Developers מותר להקים עד 15 מכונות וירטואליות, כאשר כל מכונה מוגבלת ל- 4GB זיכרון ועושה שימוש ב- 4 מעבדים), ולהגדיר אילו יכולות יהיו זמינות לשימוש (PaaS, IaaS, DaaS וכו').

אוסף ההגדרות האלו מאוגד תחת Plan – תוכנית שימוש. כל תוכנית מגדירה מה בדיוק ניתן לעשות, תחת אילו מגבלות, ואילו יכולות זמינות.

לאחר הגדרת ה- Plan, מצמידים משתמש או קבוצת משתמשים ל- Plan, ומאותו רגע המשתמש יכול להיכנס לפורטל הניהול שלו וליהנות מהיכולות המוגדרות ב- Plan שלו או של הקבוצה שלו.

השיוך בין משתמשים ל- Plans נקרא Subscription, כאשר למשתמש יכול להיות יותר מ- Subscription אחד.

כל ההגדרות האלו מבוצעות באמצעות ה- Admin Portal, שזמין רק לבעלי ההרשאות הרלוונטים ב- Private Cloud, ודרכו מוגדרים ה- Quotas, Plans, Subscriptions, Authorizations וכו'.

ה- Admin Portal של Azure Pack

 

שימו לב שגם פורטל זה דומה מאוד לפורטל של Azure, למרות שמבחינה פונקציונלית אין לו מקבילה ב- Azure.

 

ארכיטקטורת Azure Pack

ה- Azure Pack מתבסס באופן מלא על כלי ה- Private Cloud הקיימים – Windows Server 2012 ו- SCCM 2012, ועוטף אותם באופן נגיש וקל לשימוש המאפשר Self Service אמתי.

אחד העקרונות בארכיטקטורת ה- Azure Pack הינו ליצור דמיון כמה שיותר רב בין ה- Azure לבין ה- Azure Pack, הן מבחינת היכולות והן מבחינת ארכיטקטורת המוצר. כתוצאה מעיקרון זה, ניתן לראות כי ארכיטקטורת Azure Pack מכילה כמעט את אותן השכבות של Azure:

clip_image008

שימו לב שלא כל יכולות Azure קיימות גם ב- Azure Pack (למשל – Media Services, Caching ועוד). הכוונה היא בעתיד ליצור סימטריה כמה שיותר גבוהה בין שני סוגי העננים, כך שגם המעבר ביניהם יהיה כמה שיותר קל.

 

סיכום

אפשר עוד לכתוב הרבה מאוד על Azure Pack – יכולות הניטור, כיצד מפתחים ל- Azure Pack, ביצוע Customization לפורטל, Chargeback, Automation, הזדהות ועוד ועוד, אך היריעה קצרה…

אם אתם ארגון Enterprise שמעוניין להיכנס לעולם ה- Private Cloud, אתם חייבים לבדוק את ה- Azure Pack. מדובר בחבילה שמשדרגת משמעותית את חוויית המשתמש, וממילא את השימושיות, של ה- Private Cloud, ומאפשרת למשתמשים השונים (מפתחים / אנשי IT / בודקים ועוד) לנצל באופן מלא את יכולות התשתית, תוך ניהול מרכזי וברור של כל מה שקורה בו.

תוכלו ללמוד עוד על Azure Pack ולהוריד אותו בקישור הבא:

http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/products/windows-azure-pack/default.aspx

בהצלחה!

הפוסט נכתב על ידי ממי לביא, יועץ בכיר וארכיטקט תוכנה בקבוצת MCS במיקרוסופט ישראל. לממי נסיון של יותר מ- 15 שנה בתכנון ומימוש מערכות גדולות ומורכבות בארגוני Enterprise רבים, הפרושות על פני טכנולוגיות רבות, והוא מרצה מבוקש בארגונים רבים בנושאי ארכיטקטורה ופיתוח.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *