כש Yammer פגש את SharePoint Online

2 בדצמבר 2013

תגובה אחת

Itay_Shakury_smallמאת: איתי שקורי, יועץ בכיר, מיקרוסופט ישראל

לאחרונה יצא לי לשמוע הרבה שאלות ותהיות לגבי צורת העבודה של Yammer ביחד עם SharePoint Online. מכיוון שגם Yammer וגם Office 365 הם נושאים מבוקשים היום, קיימת התעניינות גוברת במיוחד באינטגרציה ביניהם. בפוסט זה אציג את המצב הקיים היום ומבט למה שאנו יכולים לצפות לו בעתיד.

קצת רקע

SharePoint Online הינו הגרסה העננית של SharePoint. בגרסת 2013 של SharePoint הציגו יכולות חברתיות עשירות כמו כתיבת posts, מעקב אחרי אנשים ואחרי תוכן, Likes, ועוד מושגים מהעולם של רשתות חברתיות שנכנסו לתוך SharePoint. כל אלו רוכזו בתוך SharePoint תחת אזור שנקרא Newsfeed באתר האישי של כל משתמש.

Yammer הינו מוצר רשת חברתית אשר מזכיר מאוד את Facebook .  הYammer קיים רק בענן, ואין לו גרסת On-Premises. החברה נרכשה על ידי מיקרוסופט, ומאז המוצר הפך למוצר הדגל של מיקרוסופט בכל הקשור ל Social. הרעיון הוא ש Yammer ישמש כפלטפורמה ליכולות חברתיות ומוצרי מיקרוסופט השונים ישתמשו בה. גם SharePoint הותאם לעבודה עם Yammer, ולמעשה משתמש ביכולות החברתיות של Yammer כבר היום.

אז מה יש לנו היום מבחינת אינטגרציה?

ראשית קיימת הגדרה ברמת ניהול החווה של SharePoint Online שקובעת האם הרכיב החברתי יהיה הרכיב הישן של SharePoint Newsfeed או שהוא יהיה החדש של Yammer. רוב יכולות האינטגרציה מושפעות מהגדרה זו ותלויות בה.

image

החלפת ה Newsfeed ב Yammer

בסרגל הכלים העליון של Office 365 שמלווה את המשתמש בכל השירותים של Office 365 קיים קישור ל Newsfeed. קישור זה מוחלף בקישור ל Yammer. לחיצה על הקישור תעביר את המשתמש לחשבון Yammer שלו.

clip_image004

clip_image006

כיבוי יכולות Newsfeed קיימות

למרות שהקישור הראשי הוחלף ל Yammer, עדיין קיימת אופציה שהמשתמש יגיע ל Newsfeed בדרכים אחרות. בנוסף, יש יכולות ב SP שאין להם מקבילות ב Yammer כמו מעקב אחר תוכן. כשעובדים במצב Yammer לא מתאפשר למשתמש לכתוב פוסטים בממשק הישן של ה Newsfeed ובמקום זאת מופיעה לו הודעה שמסבירה לו על Yammer.

clip_image008

שילוב Yammer feed בתוך אתר קיים

בעזרת האפליקציה של Yammer, ניתן לשלב feed של קבוצה ב Yammer לתוך אתר SharePoint קיים. כשמקימים אתר צוות לדוגמא, בדף הראשי שלו מופיע רכיב שנקרא Newsfeed שמשמש כמו הקיר של האתר. אפשר לערוך את הדף, להסיר את ה Web Part הזה, ובמקומו להוסיף App Part שמציג קיר של קבוצה ב Yammer.

image

שיתוף מסמך ל Yammer

על כל מסמך מופיע כפתור חדש בשם Post אשר מאפשר לנהל דיון על המסמך ב Yammer. התוצאה של הפעולה היא פוסט חדש עם קישור למסמך. שימו לב שהמסמך תמיד נשאר ב SP, ומתווסף לו רק קישור בהודעה ב Yammer.

image

העברת החיפוש ל Yammer

בעת ביצוע חיפוש ב SharePoint מופיע קישור המציע למשתמש להעביר את החיפוש ל Yammer. לחיצה מעבירה את המשתמש לדף החיפוש של Yammer עם אותה שאילה.

image

API – השמיים הם הגבול

עובדה שלרוב שוכחים היא של-Yammer קיים API עשיר וידידותי המאפשר לבצע פעולות בעצמכם. כך לדוגמא, יצרנו עבור לקוח תוסף ל Word שמאפשר לשלוח את המסמך ל Yammer מתוך ה Word.

השלב הבא

מיקרוסופט התייחסה מספר פעמים לחזון ולמטרה של שילוב שני המוצרים. קיימים בלוגים רשמיים של צוות המוצר שמפרטים את התכנית, וכמו כן Yammer מפרסמים את תכנית העבודה שלהם בצורה קבועה באתר שלהם. למרות שהמידע נמצא שם, לעיתים קשה למצוא אותו ולהרכיב ממנו תמונה שלמה. בחלק זה אספתי את כל המידע הרשמי והפומבי בנוגע לתכניות העתידיות וריכזתי אותו בצורה נוחה לעיכול.

שילוב ה Feed בתוך הממשק של Office 365

אמרנו שכיום ישנה אפשרות להחליף את הכפתור בסרגל הכלים העליון מ Newsfeed ל Yammer. מה שזה עושה זה פשוט לפתוח חלון חדש עם Yammer. בעתיד החוויה תהיה משולבת ב Office 365 כשלחיצה על הכפתור תשאיר את המשתמש בתוך ממשק המשתמש של Office 365 עם ה Look and feel של Office 365.

Single Sign on בין השירותים

כיום למשתמש יש חשבון נפרד ב Office 365 וב-Yammer. הרעיון הוא לשלב ביניהם לזהות אחידה. מהלך זה יקל על המעבר בין השירותים ועל השילוב ביניהם.

שילוב Office Web Apps כעורך מסמכים

למי שלא מכיר – Office Web Apps זה פשוט Office בדפדפן. זה כלי חזק מאוד שמאפשר למשתמשים לצפות ולערוך מסמכי Office ללא תכנת Office אלא בדפדפן. זה חלק בלתי נפרד מ Office 365. כבר היום עובדים על שילוב של הכלי הזה ב Yammer כך שניתן יהיה לצפות ולערות מסמכים ב Yammer על ידי Web Apps וכן לשלב את תצוגת המסמך עם Office Web Apps עם ניהול הדיון על המסמך עם Yammer.

שילוב עמוק יותר של החיפוש

כיום ניתן להעביר חיפושים מ SharePoint ל Yammer. בעתיד יתכן שתהיה אינטגרציה עמוקה יותר כשמנוע החיפוש של SharePoint יוכל להציג תוצאות מתוכן של Yammer.

מיסוד העבודה עם Yammer app באתרי צוות

אמרנו כבר שכיום ניתן להשתמש ב Yammer app כדי להחליף את ה Newsfeed שבאתרי צוות ברכיב של יאמר, אמנם פעולה זו ידנית. בעתיד זה יוכל להיות חלק בלתי נפרד אתר צוות כשרכיב הדיון ב Yammer ייכלל בצורה מובנית בכל אתר חדש.

סיכום

אנחנו אמנם בתחילת הדרך, אך ברור לכולנו הכיוון שבו אנו צועדים. Yammer הינו חלק משמעותי באסטרטגיה של מיקרוסופט עבור פתרונות ה IW, והצעדים שמיקרוסופט נוקטת בשטח מחזקים זאת.
אם אתם עוסקים בניהול ידע ארגוני, כלי פרודקטיביות, או חדשנות בעולם הארגוני, אני מציע לכם לבחון את Yammer ואת מה שהוא מציע ולחשוב על הדרך שבה זה יכול להתאים לארגון שלכם.

 

ליצירת חשבון התנסות בחינם ב Office 365 (חשבון מלא  ל 30 יום): http://office.microsoft.com/en-001/business/

ליצירת חשבון התנסות בחינם ב Yammer (חשבון בסיסי ללא הגבלת זמן): https://www.yammer.com/signup/

 

איתי שקורי הוא יועץ בקבוצת היועצים (MCS) של מיקרוסופט ישראל 

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. מיכאל12 בפברואר 2014 ב 20:59

    פוסט מאד מעניין. שפו!

    הגב