תרחיש שרת ראשון בארגון / פתרון שרת לרשת SMB

17 בנובמבר 2013

אין תגובות

clip_image002מאת אוהד סבן, CTO High Networks
כבר מעל 15 שנה שמיקרוסופט מוכרת בהצלחה את שרת ה SBS, שרת זה נתן מענה שלם ואף מעבר לכך לרשתות עבור עסקים קטנים ובינוניים.
בשעה שבחברות גדולות עמלו רבות ביצירה והגדרת פורטל ארגוני ובתחזוקה של שרתי דואר עם יכולת סנכרון לניידים ולאאוטלוק מחוץ לארגון, בגישת SSL לשרתי החברה תחנות וקבצים. מנהל הרשת (אינטגרטור) של חברות ה SMB עשה זאת בכמה קליקים בעת התקנת ה"פתרון" של ה SBS. ובכך קיבל פתרון מושלם כשמחיר החבילה אף קטן מסכום בחלקים.

כיום המפה משתנה, ולקוחות גדולים דורשים וזקוקים לפתרונות טובים של High Availability וגמישות בניהול שרתים. יכולות אלו מגיעות עם משפחות השרתים של Windows Server 2012 R2  אשר מספקים לנו סטנדרט חדש ביעילות וזמינות בעזרת טכנולוגית ה Hyper-V אם באמצעות יכולות ה Cluster שמנייד את המכונות הווירטואליות ואם באמצעות גיבוי, ייצוא ושכפול של השרתים גם כשאין מערכת אחסון משותפת.

יכולות הזמינות מגיעות גם לגבהים חדשים באמצעות היכולת לאחסן את לב ליבו של הארגון בענן של מיקרוסופט שמורכב כמערך של אלפי שרתים בסטנדרטים הכי מחמירים שדואגים להשאיר את המערכת למעלה. הכוונה למערכת הדואר ולקבצי הארגון שזמינים דרך ה SHAREPOINT ב office 365. גם כאן מקומם של קהילת ה SMB אינו מקופח ואף זוכה לתשומת לב מיוחדת.

איך תדע איזו מערכת SMB מתאימה לארגונך?

כיום בבואנו לבחור עבור לקוח ה SMB מערכת, ניתן לבחור בין:

1. שרת קטן מאוד שנותן מענה ללקוח מאוד קטן לעשות את הקפיצה לשרת ראשון בארגון ולרכוש שרת שמערכת ההפעלה שלו היא בעלות זניחה שכמעט נעלמת במחיר השרת (מדובר על שרת כולל חומרה ומערכת הפעלה) הכוונה לגרסת ה Foundation שמוגבלת למעבד אחד עם עד 15 משתמשים. את הפתרון ניתן להשלים ברכישת תיבות דואר ושירותי Sharepoint בענן.

2. שרת "פתרון" שדומה מאוד ל SBS המוכר, אטרקטיבי מאוד מבחינת המחיר שנותן תמורה של שרת +25 משתמשים עם פורטל ארגוני ולוח בקרת ניהול, ומניח שאת שרותי הדואר תקבל בענן (ישנה עדיין את האופציה לרכוש רישוי ולהתקין שרת דואר פנימי).

שרת זה גם ניתן להתקין ללא תוספת מחיר בתצורת HYPER-V שיספק לנו יכולות גמישות בניהול ושרידות. חלק מהתכונות של השרת:

א. אשף להגדרת כל סביבת ה AD והפורטל כחלק מתהליך ההתקנה

ב. ממשק Dashboard לניהול קל ונוח

ג. פורטל ארגוני Remote Web Access

ד. גיבוי מנוהל של התחנות (כולל תחנות MAC )

ה. אינטגרציה עם הענן ועם מוצרי צד שלישי בתצורת Add On כגון ניהול דואר 365, גיבוי לענן ועוד

3. שרת Windows Server 2012 R2 מגרסת ה Standard בעצם מכיל את כל היכולות של המוצר ואינו מוגבל באף פרמטר מאחיו הגדול Datacenter ויכול לשמש כשרת ראשון שני וכו' בארגון קטן או בינוני עם רצון ויכולת לגדול, נוכל לשלבו עם שרת דואר מקומי או שרת דואר ו/או קבצים בענן, נוכל לשלבו עם שרת נוסף לעבודה ב Cluster ועוד.

 בנימה אישית של "אינטגרטור" של מיקרוסופט, כמעט כ 2 עשורים:

אינטגרטור ותיק של מיקרוסופט צריך להבין ששוק המחשוב והצרכים משתנים ומיקרוסופט בהתאם, ולכן במקום להתאבל על אובדן ה SBS הישן יש להבין שהאפשרויות העומדות בפנינו כיום הם רבות ומגוונות ומתאימות לדרישות השוק וקהל הצרכנים.

אם היינו ממשיכים למכור ללקוחות של 5 משתמשים שרתים חזקים כדי שיתמודדו עם שרת דואר ושרת SQL וכל השירותים האחרים, והיינו עמלים על תחזוקה מיותרת של שירותים מפלצתיים, היינו עדים מידי יום ללקוחות שעוזבים אותנו ומתפתים להצעות של מתחרים להוצאת הדואר לענן של מתחרים וכך גם הוצאה שלנו מרשימת מקבלי התשלומים.

מיקרוסופט מספקת לנו ענן ברמה הגבוהה ביותר עם הפרמטרים המובילים בכל תחום (מחיר,זמינות, שרידות, רגולציה ותקנים) אתו נוכל להתמודד מול כל הצעה מתחרה.

ואת מרצנו, כוחנו ושעות עבודתנו נוכל לתעל למשימות אחרות שלא חסרות אצל הלקוחות ועבורם נוכל להמשיך לחייב.

גם מבחינת עניין מקצועי יש לאן להתפתח והמון מה ללמוד לגבי השרתים החדשים אשר מספקים לנו יכולות שהיו מנת חלקם של הארגונים הגדולים והיום קיימים ואף נדרשים גם במערכות הקטנות, דוגמא טובה היא הגידול בנפח המידע שאנו צריכים לתחזק ולגבות, כל נושא שיפור ה I/O איחסון חכם, דדופליקציה ועוד.

התנסה ב  Windows Server 2012 R2 Essentials

לחץ ל Windows Server Virtual Labs for Small Business

אוהד סבן הוא בעל ניסיון של כ15 שנים בהטמעה, הדרכה, ניהול וייעוץ של כלל מערכות המחשוב של מיקרוסופט לארגונים קטנים ובינוניים. CTO חברת HighNet; לבלוג של אוהד:  http://blogs.microsoft.co.il/blogs/ohads

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *