המסע מניהול דטה סנטר ארגוני לענן הפרטי

19 באוקטובר 2013

image מאת קובי לוי, קבוצת הייעוץ והפרוייקטים מיקרוסופט ישראל

לאחרונה ניתן לראות יותר ויותר ארגונים שמתחילים לבחון איך ה"ענן הפרטי" יכול לאפשר להם גמישות רבה יותר מכפי שיש להם היום בכל הקשור לשירותים שמספקת מחלקת ה-IT בארגון.

ריבוי התפיסות של המונח ענן (פרטי, ציבורי, היברידי) מגביר את הדיון ומוביל ארגונים לבחינת מימוש התפיסה אצלם בארגון, אבל, העדר הגדרה ברורה למונח "ענן" מוביל פעמים רבות לשיח שאינו פרודוקטיבי בנושא וכל אחד יכול להבין/להגדיר את תפיסת הענן כראות עיניו, ולראיה גישות שיטות שונות המיושמות על ידי גופים שונים.

במסגרת מאמר זה אנסה לפשט את תפיסת הענן הפרטי.

מהו ענן פרטי?

כדי להקל עלינו להבין את משמעות הענן כדאי לאמץ את התכונות שפרסם המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה (NIST – האמריקאי כמובן) . המכון פרסם מסמך המלצות למחשוב ענן (פרטי או ציבורי) כשמטרת המסמך היא להגדיר את אבני היסוד הקיימים בכל סוג של ענן וכן הגדרה שעוזרת להבין את ההבדלים בין סוגי הענן השונים.

– On-demand self-service.

– Broad network access

– Resource pooling

– Rapid elasticity

– Measured service.

"Private cloud – The cloud infrastructure is provisioned for exclusive use by a single organization comprising multiple consumers (e.g., business units). It may be owned, managed, and operated by the organization, a third party, or some combination of them, and it may exist on or off premises."

מה שמעניין בהגדרה (מעל) היא ההבנה שהענן, גם אם אינו נמצא פיזית בארגון (On Premise), יכול להיתפס כענן פרטי בתנאי שהוא מספק שירותים רק לארגון אותו הוא משרת.

ניתן להבין מכך שמחשוב הענן נוגע בכל ההיבטים של IT כפי שאנחנו מכירים אותם היום. תשתיות, ארכיטקטורה, פיתוח, תפעול ופריסה, אוטומציה , אופטימיזציה, ניהול , עלויות ועוד. המטרה של רוב הארגונים היא לנסות לתת מענה לכל אחת ואחת ממטרות הארגון בכל אחד מההיבטים לעיל.
כבר היום ניתן להבחין כיצד השינויים שמתרחשים בטכנולוגיה בענן הציבורי מחלחלים לתוך ארגונים כשהמטרה המרכזית למימוש הפתרון היא קיצור זמנים משמעותי לשירותים הניתנים על ידי צוותי ה-IT על ידי בניית מערכת שירותים שתספק לנו .Infrastructure as a Service

אז מה זה שירות?

ניתן להגדיר כ"שירות" כל פעולה שלקוח ארגוני מבקש מה-IT ושהארגון מעוניין לספק אותו לצריכה אוטומטית. שירות יכול להיות פשוט כמו פתיחת אתר אישי ב-SharePoint , צירוף לקבוצה ב-Active Directory או לחילופין מורכב כמו בקשה להקמת סביבת בדיקות לאפליקציה חדשה שמבוססת על שרת קבצים, שרת Web ובסיס נתונים.

דוגמאות לשירותים שמסופקים על ידי גופי ה-IT:

– הקמת שרת בודד

– הקמת שירות המורכב ממספר שרתים העובדים יחד (לדוגמא שירות יכול להיות deployment של מערכת שלמה לסביבת בדיקות, עומסים, או כל סביבה אחרת)

– הגדלת נפח של אחסון

– ניהול משתמשים וקבוצות

– הוספה / הסרה של שרת ממערכות הניטור

– הקמת או שכפול של בסיס נתונים

– ניהול תיבות דואר ושירותי IM

– הקצאת תשתיות פיתוח (Web , SharePoint )

– ועוד….

Microsoft Private Cloud

image

על מנת לממש ענן פרטי ארגוני, עלינו להבין אילו כלים עומדים לרשותנו. תפיסת הענן הפרטי של מיקרוסופט מבוססת על שני מרכיבים עיקריים: Windows Server 2012 & System Center 2012.

משפחת Windows Server וחבילת מוצרי System Center מהווים יחדיו חבילה אחת המאפשרת בנייה ומימוש של ענן פרטי על כל מרכיביו בהתאם לצרכי הלקוח ובכך לאפשר לכל מחלקת IT לבנות ענן פרטי מבוסס על Infrastructure as a Service – IaaS.

השלבים

השלב הראשון יגדיר את השירותים שאותם אנחנו רוצים לחשוף למשתמשים שלנו כ-Self Service ויאפשר להבין ולכמת את התשתית אותה נידרש להקים.

בשלב בא, יש להבין את הטופולוגיה והארכיטקטורה של היישום, במילים אחרות, עלינו לבנות את ה"שירות" (Service) שאותו רוצים לפרוס. שירות שכזה יכול להיות פשוט מאוד (שרת בודד, אתר בודד, בסיס נתונים וכו) או מורכב מאוד (מערכת של שרתים, אפליקציות , בסיסי נתונים , תקשורת ואחסון) . כל זה נועד לאפשר את מיפוי הצרכים של היישום ולקשר אותו למשאבים הבסיסיים שהוא יצרוך מהתשתית.

 

k1

לאחר מיפוי השירות יש צורך במתן יכולות אוטומציה ובקרת שינויים, שכבה זו תאפשר שבירת ה"שירות" לתתי תהליכים, החל מבקשת ההקצאה לשירות , דרך מעקב של שינוי תצורה ושחרור גרסאות ליישום. תהליכים אלה יכולים לכלול את הקמת התשתית הבסיסית ולאחר מכן קבוצה של בקשות שינוי תצורה ושחרור היישום לצורך מעקב.

k2

עד כאן לשלב זה בנינו את המודל הטופולוגי והתפעולי של היישום , כלומר כבר עתה יש לארגון ידע על איך נראה השירות, אילו גורמים בארגון אחראים על כל שכבה בו (הצבעים באיור מעלה משוייכים לגוף האחראי), מיהם הגורמים המאשרים ואילו צרכי תשתית מוגדרים עבורו.

מעטפת מלאה למימוש ענן פרטי עם System Center 2012

כל שנותר עתה הוא להפוך את אותם תהליכים ידועים במימוש היישום (ידניים/מבוססי סקריפט וכו) לתהליך אוטומטי שיבנה את תשתית היישום, יגדיר אותה ויכין אותה לעבודה. לשכבה זו נכנסים מוצרי System Center הנותנים לנו מעטפת מלאה למימוש הענן הפרטי.
Windows Server 2012 יאפשר את הקמת התשתית (פיזיים ווירטואליים), כלי System Center יגדירו את שכבת הניהול, הבקרה והאוטומציה כך שמרגע שהשירות נפרס (תשתית ואפליקציה) נאפשר הכנסת אותם שירותים, באופן אוטומטי, תחת אותם מנגנוני פיקוח ובקרה הקיימים בארגון לצורך מעקב אחר בריאות וזמינות השירות.

k3

לסיכום, הבסיס העיקרי מאחורי תפיסת הענן הפרטי היא הרחבת יכולות הגמישות של מחלקות ה-IT לצרכי הצרכנים שלה (מחלקות פיתוח, App Owners ועוד) , שימוש בכלים שיאפשרו ניהול הסביבה הפיזית והווירטואלית תוך מתן שירותים אוטומטים ומהירים למבקשי השירות.

בפוסט הבא אתמקד במימוש של שירות לדוגמה וארחיב על הכלים במשפחת System Center.

למידע נוסף:

http://www.microsoft.com/en-us/server-cloud/solutions/virtualization-private-cloud.aspx#fbid=J8JOf_CX7C7

http://blogs.technet.com/b/privatecloud/

להורדה והתנסות:

System Center 2012 R2 לחץ כאן

Windows Server 2012 R2 לחץ כאן

 

קובי לוי הוא ארכיטקט תשתיות בקבוצת הייעוץ (Microsoft Consulting Services – MCS) של מיקרוסופט ישראל ומתמחה במערכות שליטה, בקרה וניהול ומייעץ לפרויקטים בתחום

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *