אני קורא לזה BI Everywhere , ואתם ?… (חלק I)

11 בספטמבר 2013

תגיות: ,
אין תגובות

 

 יוסי אלקיים מאת: יוסי אלקיים, מיקרוסופט ישראל

 

ברצוני לשתף אתכם בתהליך שאני שם לב אשר תופסים תאוצה יותר ויותר בשנים האחרונות.

כמעט בכל פרויקט ובו מנוהל מידע , בין אם פרויקט מחסן נתונים ששאלות עסקיות הן חלק ממנו , פרויקטים של מערכות תפעוליות , פרויקטים LOB למיניהם , ERP , CRM וכו' הם פרויקטים קריטיים עבור ארגון ואיננו רואים איך ארגון מסוגל להתקיים ללא מערכות קריטיות אלו.

עם כל הכבוד למערכות אלו הערך המוסף במערכות כאלה הם לא המסכים היפים והתהליכים האוטומטיים של המוצר אלא היכולת להפיק תובנות מניהול הישויות של המערכות וכן ניתוח המידע ההיסטורי ואיתר מגמות משמעותיות לעסקים שלנו.

לאחרונה אני רואה פרויקטים שהמימוש שלהם הוא יחסית מהיר אך ברוב המקרים הנושא שגורם סיבוך בהטמעה היא ערכת הדיווח ו/או הניתוח החסרה בו.

ואז נשאלות שאלות כגון:

1. האם אני צריך פרויקט BI כדי לאפשר ניתוח מידע וקבלת תובנות וקבלת החלטות הולמת ומושכלת ?

2. האם זה פרויקט BI או לדוגמא CRM ?

3. מי אמון על מודול ה BI ?

4. האם יש לספק המוצר ידע בנושא ?

5. ובדיוק ההפך , האם לספק BI יש את הידע לממש פרויקט TFS למשל ?

ועוד ועוד…

אז השאלות הם משני הצדדים וברוב המקרים אני מוצא את הפרויקט בדילמה ובחיפוש מענה הולם לדרישת הלקוח.

אז החלטתי לספר לכם מעט על יכולות ה BI הפרוסות לכלים השונים וכן מה עליכם ללמוד / להיערך טרם הפרויקט וכן לקחת בחשבון בעת התכנון את שלב הבינה העסקית למערכת שכן היא המקום היחיד המסוגל לספר לארגון ולמקבל ההחלטות מה הסטטוס ולאיזה כיוון "נושבת הרוח".

קחו לדוגמא את המוצרים הבאים:

1. משפחת Microsoft Dynamics

a. CRM

b. GP

c. AX

d. ERP

e. NAV

f. SL

g. ועוד…

2. Microsoft Team System Foundation (TFS)

3. Microsoft Project Server

4. System Center 2007 – 2012

מקווה שלא שכחתי מוצרים אחרים – סליחה J , אבל אלו מוצרים המכילים מנועי BI וכשאני חושב על כך אם חלילה לא היה להם מודולים כאלה , הערך המוסף וכן יכולות ניתוח המידע בהם הייתה בלתי אפשרית וזה לדעתי מוצא את הפרויקט ללא מטרה אמתית אם לא ממשים מערך דוחות מרשים והמספק ראיה כוללת ומסוכמת על המצב וכן על תחקור אירוע לעומק.

כמעט בכל כלי שציינתי לעיל , תמצאו כי הוא מגיע עם בסיס נתונים נוסף שבד"כ הוא סוג של Data Mart ויש מעין Data Collector המזין אותו אחת לזמן השהיה כלשהו (אתם מבינים שי ETL שעושה את זה המגיעים עם המוצר).

בד"כ תמצאו חבילת דוחות בסיסית המגיעה עם המוצר ובחלק מהם גם קיימת קוביית Analysis Services כדי לתחקר ולנתח מידע לעומק.

לחלק מהם יש אתרים המבוססים SharePoint עם יכולות הבינה העסקית של SharePoint המעצים את המוצר וכן את יכולות ה Collaboration שלו.

המלצתי אליכם , לקרוא בתיעוד של המוצר לעומק וכן להתייעץ עם הספק המיישם ו/או קבוצת הייעוץ במיקרוסופט ישראל אודות יכולות אלו ולאפשר לכם להתכונן טוב יותר לקראת הפרויקט.

בפוסט הבא אכתוב מעט על היכולות עצמן של כל כלי וכן קישור לתיעוד לספק לכם את הידע מראש.

 

בברכת שנה טובה ומוצלחת,

יוסי אלקיים

 

יוסי אלקיים הוא יועץ בכיר לתחום הבינה העסקית בקבוצת הייעוץ (MCS) במיקרוסופט ישראל.  במסגרת התחום יוסי מוביל כבר למעלה מ 10 שנים פרויקטי בינה עסקית כארכיטקט ויועץ לכלל הסגמנטים בשוק

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *