חוגגים עצמאות (מהאילוצים הפיזיים של הענן הפרטי) עם Azure IaaS

11 במאי 2013

 

Noam King_MS מאת: נועם קינג, מוביל תחום פלטפורמת Azure, מיקרוסופט מזה”ת ואפריקה

 

בזמן שישראל חגגה 65 שנות עצמאות, הוכרזה גרסת ה- General Availability של Windows Azure Virtual Machines ו- Virtual Network או במילים אחרות Infra-as-a-Service. מפגש התאריכים הינו כמובן מקרי לחלוטין אבל אם יורשה לי להיות קצת פילוסופי, אני חושב שיש בזה סימבוליות, שכן מהלך זה מסמל עוד צעד חשוב לקראת העצמאות מהאילוצים הפיזיים המאפיינים את הענן הפרטי. נכון, אמנם טכנולוגיית הוירטואליזציה הביאה גמישות רבה בניצול המשאבים, אך בסופו של דבר בענן הפרטי תמיד ישנו מחסום – הקיבולת של התשתית הפיזית. ולמרות שהתשתית יכולה להראות כרחבה ביותר בזמן נתון, הרי שמטבע הדברים מהר מאוד גם זה לא יספיק לנו. לעומת זאת הענן הציבורי הינו גמיש לחלוטין. הוא מאפשר לנו לגדול ולקטון ללא תלות ברכישה וניהול של משאבים פיזיים.

אין ספק שהשילוב שבין השתיים הינו אולטימטיבי ויש לזה השפעה ממשית על ההתנהלות העסקית שלנו. כך למשל, ניתן כעת לתת "אור ירוק" לפרוייקטים שהיו תקועים בעבר בשל חסמים של תשתיות פיזיות; ניתן להרים סביבות זמניות לצרכי פיתוח ובדיקות. בנוסף, עבור ארגונים שמתאפיינים בתקופה מסויימת של גאות עסקית, כמו חנויות מסחר אלקטרוני בתקופת החגים, פתרון הענן הציבורי מאפשר להגדיל את הקיבולת באופן זמני מבלי לבזבז את המשאבים המיותרים בתקופה שלאחר החגים.

אך על מנת ש"חזון העצמאות" הזה יוכל להתגשם צריך פתרון אשר מציע גמישות מרבית במעבר משאבים מהענן הפרטי לציבורי. פתרון אשר גורם לכך שתהיה שקיפות באשר למיקום המשאבים. וזה בדיוק מה ששירות ה- Infra-as-a-Service של Azure מציע, ועוד עם SLA הגבוה ביותר, אשר נמדד ברמה חודשית.

 

פתיחות מלאה

על מנת שהענן הציבורי יהווה המשכיות אמיתית של הענן הפרטי הוא צריך לתמוך בסביבת הטרוגנית. כלומר לשלב בין מערכות הפעלה שונות, בסיסי נתונים שונים וכו'. כמובן שWindows Azure מציע את התמיכה הכי טבעית ומלאה שיש לסביבות Windows, אך גם עבור סביבות קוד פתוח. אחד היתרונות המרכזיים של Windows Azure בפתרונות קוד פתוח הינו קלות התפעול והפתיחות הרבה לשילוב פתרונות וכלים צד שלישי. בניגוד לדעה הרווחת, ניתן להריץ לינוקס בענן של Windows Azure בעזרת Virtual Machines. הוספת המכונות הוירטואליות, מבוססות לינוקס, מתבצעת בקלות דרך ה- Windows Azure Management Portal באמצעות base images של מערכות ההפעלה המוצעות על-ידי המפיצים הבאים: CentOS, SUSE, ו- Ubuntu. בנוסף, ה- Microsoft Open Technologies VM Depot מאפשר גישה לקטלוג מקיף של מערכות הפעלה מקונפגות, אשר מוצעות ע"י הקהילה. ניתן למצוא שם גם אפליקציות ו- development stacks, אשר ניתנים בקלות ליישום על גבי Windows Azure.

 1

 

בשכבת בסיסי הנתונים ניתן לשלב פתרונות קוד פתוח הן כ- Database-as-a-service והן על ידי פריסה על מכונות וירטואליות ושירותי ענן. כך למשל ניתן למצוא פתרון של MySQL as a service של Clear DB; ניתן למצוא פתרון של MongoDB כשירות, ועוד. ב- Microsoft Open Technologies VM Depot ניתן למצוא בסיסי נתונים שונים אשר כבר מוכנים לפעולה על גבי מכונות וירטואליות המותאמות ל- Windows Azure. במסגרת זו ניתן למצוא למשל mongodb, neo4j, Cassandra ועוד.

 

פריסה פשוטה ומהירה

בין אם מעבירים מכונה קיימת מהענן הפרטי לענן של Azure או שמקימים מכונה חדשה,תהליך הפריסה הינו פשוט ומהיר.

  1. לאחר שהגדרנו את האחסון, לוחצים על New.
    2

 

2. ניתן לבנות בין הקמת מכונה וירטואלית מתוך גלריה של מכונות או הגדרה של מכונה חדשה לחלוטין. במקרה זה נבחר מכונה מתוך גלריה.

3

3. הגלריה כוללת מכונות שונות הכוללות גם windows וגם מכונות אחרות מסוג Open Source.
4

 

  4. מוסיפים הגדרות בסיסות של המכונה, הכוללות את הגודל, אשר כעת ישנם אפשריות רבות יותר של שילוב בין מספר ה- coreים וגודל הזיכרון.
5

 

5. מגדירים את ה- mode של המכונה הוירטואלית, כולל חיבור לאחסון שהוגדר, הגדרות DNS, חיבור לרשת הוירטואלית וכו'.

6

 

  6. מגדירים מדיניות זמינות

 7

 

  7.  זהו, לאחר מספר דקות המכונה שהגדרנו תופיעה ברשימת המכונות שלנו.

8

 

 

רוצים לנסות את Azure IaaS? לחצו כאן

למצגת “נעים להכיר תשתית וירטואלית לפי דרישה” שהעביר נועם קינג באירוע “משנים את חוקי הוירטואליזציה” לחצו כאן

 

נועם קינג הוא מוביל תחום פלטפורמת Azure, מיקרוסופט מזה”ת ואפריקה

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *