הגשמת מודל הענן

6 בדצמבר 2012

אין תגובות

 

 

 

 

 

מאת: אפי ברגמן

 

כידוע, הסיסמה שמלווה את הפרסום של Windows Server 2012 הינה "Built from the cloud up". אמנם אנחנו, כאנשי IT, אולי לוקחים כמובן מאליו את החידוש של תפיסת הענן, אבל אם עוצרים רגע לחשוב, מבינים שהתפיסה הזאת כוללת הרבה חידושים, בעיקר בנושא ההפרדה שבין התשתיות הפיזיות והשירותים. שכן, לפי תפיסה זו זה לא משנה היכן מריצים, היכן מנהלים, והיכן צורכים את השירותים. מחשוב הענן הינה דרך שבה ניתן לצרוך יכולות מחשוב ע"י מאגר משאבים, שירות עצמי, גמישות, ויכולת מדידת השימוש. כפי שנראה במאמר זה, הגירסה החדשה, Windows Server 2012, כוללת התייחסות וחידושים לכל ההיבטים האלו.

מאגר משאבים (Resource Pooling)

זה למעשה יכולת ההפשטה של המשאבים הפיזיים. לא עוד הסתכלות על השרת הבודד, אלא על מאגר מחשוב המשרת את השירותים השונים. מודל הענן תומך במאגרי מחשוב הטרוגניים, תוך התאמה אוטומטית של הדרישות של כל תוכנה למאפיינים של החומרה. כשמדברים על מאגר מחשוב הרי שברור שמדברים על צרכנים רבים, לכן התשתית חייבת לאפשר הפרדה מלאה של הלקוחות השונים. היבט זה, הקרוי Multi-tenancy, אינו רק רלוונטי לענן הציבורי, אלא גם לענן הפרטי, שהרי אם מדברים על שירות עצמי, יש לאפשר חופש פעולה מלא של הצרכנים מבלי לפגוע ב"שכניהם".

Windows Server 2012 מאפשר מאגר מחשובי על ידי שימש ביכולות שונות, לרבות Hyper-V extensible switch, network virtualization, QoS, ו- network isolation. בנוסף, החידושים ביכולות ה Live Migration בגרסה זו, מאפשרים להזיז באופן שוטף שרתים ווירטואליים, על מנת לייעל את ניצול משאבי המחשוב.

שירות עצמי

לפי מודל מחשוב הענן צרכנים יכולים לעשות שימוש במשאבים שהוקצו עבורם באופן עצמאי, בד"כ באמצעות פוטל, תוך ניהול של מחזור החיים של של הצרכים שלהם. שירות העצמי מצריך אוטומציה מלאה של תהליכים ו- Windows Server 2012 מאפשר זאת, בין השאר, באמצעות Powershell ו- WML, תוך חשיפת הממשקים הרלוונטיים לקיום תרחיש זה. על בסיס אותן יכולות Windows Server 2012 מציע פורטלים ויכולות ניהול המאפשרות שירות עצמי.

ה- App Controller מאפשר אדמיניסטרציה של מכונות וירטואליות בשירות עצמי (הן בענן הפרטי והן בענן הציבורי באמצעות Windows Azure). ה- Operations Manager מציע שליטה על ההיבט התפעולי וה- Orchestrator מאפשר run-book automation. בנוסף, מרכיב ה- Data Protection Manager ממש מדיניות של business continuity.

גמישות

מדובר ביכולת לתמוך בצרכים משתנים, הכוללים פריסת שירותים חדשים, הוספה והורדה של משאבים לשירותים מסויימים וכו'. בנוסף כיום גמישות גם כוללת הוספת יכולות מחשוב על ידי מעבר שקוף בין הענן הפרטי והציבורי, פריסה גיאוגרפית רחבה וכו'.

Windows Server מאפשר חיבור של שירותים שונים הרצים על תשתיות שונות באמצעות IPSec VPNs. בנוסף, Windows Server 2012 כולל תמיכה מובנת ב, IKEv2 VPNs, המאפשר חיבור מאובטח של הענן הפרטי עם הענן הציבורי. בעבר, המעבר בין הענן הפרטי לציבורי היה מסובך ביותר בשל המורכבות של ה- networking (כתובות IP ו-subnets). כיום, באמצעות הווירטואליזציה של ה- networking ב- Windows Server 2012 הכל הפך להיות פשוט יותר. ניתן להעביר כל workload בקלות, תוך שמירה על כתובת ה- IP שלו ותוך הפרדה מלאה ממרחב ה- IP של ספק השירות המארח את המכונות הווירטואליות.

מעקב אחר הצריכה

במודל הענן הצרכנים מחויבים (Charge Back), או לפחות מיודעים, על השימוש שהם עושים במשאבים בפועל. Windows Server 2012 מציע יכולות למעקב מקיף ומדוקדק של פרמטרים שונים – CPU, זיכרון, אחסון, ומשאבי רשת. אותם פרמטרים עוקבים אחר המכונה הווירטואלית גם כשהיא זזה למקום אחר בסביבה.

סיכום

ראינו כיצד Windows Server 2012 בנוי על בסיס מודל הענן ומקדם אותנו כמה צעדים קדימה במימוש השקיפות והגמישות שאנו מצפים להם משירותי מחשוב ענן. במאמר הבא אדגים בפועל כיצד ניתן ליישם את התפיסות הללו תוך שימוש בממשקים החדשים של Windows Server 2012.

 

אפי ברגמן הוא ארכיטקט תשתיות בקבוצת הייעוץ של מיקרוסופט ישראל (Microsoft Consulting Services – MCS) ועובד כ 12 שנים בתפקיד זה. אפי מומחה לתשתיות מיקרוסופט ובעל ניסיון של כ 20 שנה בתחום.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *