גרסת Windows Server 2012 נותנת פייט ל VMware

28 ביוני 2012

6 תגובות

טל שחם מאת: טל שחם, מיקרוסופט ישראל

 

זה לקח כמה שנים, אבל הפעם ניתן לומר שהגרסה החדשה של Windows Server 2012 משנה את פני המשחק בכל מה שקשור בוירטואליזציה. גרסה זו נותנת מענה מובהק למתחרותיה, ובראשן VMware, בהיבטי הפונקציונליות, האבטחה, הגמישות, הביצועים והשרידות. אך לא די בכך, כפי שציינתי במאמרים קודמים, העמדה הייחודית של Windows Server כשרת מעניקה יתרון משמעותי על פני המתחרים בתחומי הזמינות, הביצועים וניהול המשאבים הפיזיים.

השוואת יכולות

על מנת להקל על ההשוואה הפקנו במיקרוסופט מסמך השוואת יכולות מקיף. תוכלו להוריד את המסמך כאן.

מסמך זה מספק השוואה מלאה של הפרמטרים המרכזיים. להלן מספר נקודות מרכזיות אשר מצוינות במסמך:

 

סקאלבליות וביצועים – תמיכה ב 64 מעבדים בשרת וירטואלי, דיסק של 64 TB והרחבות נוספות של זיכרון, הן ב- Host וב- VM, מעניקות ל- Windows Server יתרון משמעותי על פני מתחרותיה. מערכת ההפעלה החדשה מיועדת לעמוד בכל עמוס ובכל תשתית שתרוץ עליה.

clip_image002

 

 

יכולות אחסון משופרות – גם בתחום זה ישנם שיפורים משמעותיים. ביניהם אציין את (Offloaded Data Transfer ODX). יכולת זו מאפשרת הגברת ביצועים על ידי כך שהמעבד של ה- Hyper-v host מתרכז בצרכי עיבוד הנתונים של האפליקציה בלבד, תוך העברת הנטל של טיפול במשימות הקשורות לאחסון אל ה- SAN. בנוסף, יכולת ה- Virtual Fiber Channel מאפשר למכונות הוירטואליות להתחבר ישירות אל ה- Fiber Channel Storage Area Networks, ובכך לאפשר לשרת הוירטואלי גישה ישירה לאחסון באמצעות כרטיס HBA וירטואלי.

clip_image002[6]

 

 

ניהול משאבים – הגדרת איכות השירות (QoS) מבטיחה תאימות עקבית ל- SLA באמצעות הגדרת רוחב הפס המינימלי הזמין למכונה וירטואלית או לפורט. הקצאת רוחב פס מרבי למכונה וירטואלית או לפורט מונעת בעיות של השהיות בתעבורה (latency).

גירסת Windows Server 2012 נותנת פייט חזק מול מתחרותיה בתחום הוירטואליזציה

 

 

ניהול Multitenancy מאובטח – כפי שציינתי במאמר קודם, Hyper V Extensible Switch ב- Windows Server 2012 הוא מתג וירטואלי העובד בשכבה-2 ומספק יכולות ניהול נרחבות בחיבור מכונות וירטואליות לרשת הפיזית. ה- Hyper V Extensible Switch הוא פלטפורמה פתוחה המאפשרת ליצרנים שונים לכתוב הרחבות למסגרות Windows API סטנדרטיות. המסגרות והתבניות הסטנדרטיות של Windows וצמצום השימוש בקוד צד ג' להוספת פונקציות, מגבירים את אמינות ההרחבות, בגיבוי תכנית התקינה של Windows – Windows Hardware Quality Labs (WHQL) . מנהל ה-IT יכול לנהל את Hyper-V Extensible Switch ואת ההרחבות שלו באמצעות כתיבת סקריפטים ב-Windows PowerShell ל- WMI, או דרך ממשק המשתמש של Hyper-V Manager.

גירסת Windows Server 2012 נותנת פייט חזק מול מתחרותיה בתחום הוירטואליזציה

 

תשתית גמישה – אחד ההיבטים החשובים בגרסה החדשה הינה הגמישות של ניהול התשתית והיכולת לנהל את התשתית הפיזית בצורה אופטימלית על ידי הוספה, הסרה והזזה של מכונות וירטואליות מבלי להפריע להמשכיות העסקית. עם Windows Server 2012 Hyper-V, העברת מכונות וירטואליות ללא השבתה (Live Migrations) אינן מוגבלות עוד לקלסטר, וניתן להגר מכונות וירטואליות אל מעבר לגבולות הקלסטר. לדוגמה, מפתח עובד על שרת Web וירטואלי המתארח על Windows Server 2012 Hyper-V מקומי, מרגע שסיים את הבדיקות ניתן להגר את המכונה הווירטואלית הזאת ב-live, תוך כדי פעילות שוטפת וללא כל ניתוק או הפרעה, מהמערכת המארחת של המפתח, שם היא יושבת על מערך האחסון המקומי, אל קלסטר הייצור, שם תשב המכונה הווירטואלית על מערך SAN עתיר ביצועים. עם יכולת Shared-Nothing Live Migration מתאפשרת הגירה מסוג זה ללא כל הפרעה למהלך השוטף של העבודה וללא זמן השבתה.

גירסת Windows Server 2012 נותנת פייט חזק מול מתחרותיה בתחום הוירטואליזציה

 

 

שרידות וזמינות מירביים – גם בתחום זה ישנם חידושים חשובים, אשר משנים סדרי עולם והופכים את נושא השרידות לנגיש יותר עבור ארגונים בכל הגדלים. Hyper-V Replica הינה רפליקציה אסינכרונית של מכונות וירטואליות המובנית לתוך Windows Server 2012. הרפליקציה מתבצעת תוך שמירה על עקיבות ברמת האפליקציהapplication –consistent.

Hyper-V Replica מאפשרת שכפול אסינכרוני של מכונות וירטואליות היושבות על Hyper-V מאתר אחד למשנהו לצרכי המשכיות עסקית והתאוששות מאסון. Hyper-V Replica עובדת עם כל שרת, עם כל רשת ועם כל מערך אחסון על גבי ה- WAN וללא צורך ב מערכי SAN, המחייבים פעמים רבות רכישת רישיונות נוספים לרפליקציה.

גירסת Windows Server 2012 נותנת פייט חזק מול מתחרותיה בתחום הוירטואליזציה

 

לסיכום, הנקודות שהבאתי במאמר זה הן רק "קצה המזלג" ואני ממליץ בחום לקרוא את מסמך ההשוואה המפורט יותר. אין לי ספק שתופתעו מההתקדמות המרשימה שנעשתה ב- Windows 2012 אל מול התחרות ושמסמך זה יעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה בבחירת התשתיות הוירטואלית הבאה שלכם.

 

טל שחם הינו מומחה טכנולוגי לפתרונות Data Center, מיקרוסופט ישראל

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

6 תגובות

 1. דני17 ביולי 2012 ב 13:50

  יש לכם עוד הרבה להגיע ל VMWARE

  הגב
 2. מישהו חכם19 ביולי 2012 ב 12:10

  מצטער אבל אתם לא מתקרבים ליכולות של Vmware.
  מה שנקרא By Far !!!

  הגב
 3. אסף2 בספטמבר 2012 ב 14:09

  ישנם 2 דברים מרכזיים שגללם לא עברתי ל-Hyper-V
  1. כאשר מוחקים Snapshot הוא לא באמת נמחק, זה ממשיך לעבוד על ה-Snapshot עד שמבצעים אתחול לשרת, ורק אז הוא נמחק באמת
  2. אין אפשרות גישה ל-Iscsi Storage מ-2 שרתים בו זמנית, מה שאומר שאם שרת אחד נופל גם המכונות בשרת השני נופלות כיוון שהם מחוברות ל-Storage דרך השרת הראשון

  האם סידרו את זה בגרסה החדשה ?

  הגב
 4. Mailbox Limit3 בספטמבר 2012 ב 9:31

  Windows 2012 זה Windows Vista ותו לא. מי המשועמם שהסיר את ה Start Menu?! ומעבר לכך, Hyper-V מסובך לתחזוקה, ה Clsuter שלו עובד בצורה מזעזעת (מה זאת השטות עם CSV?!) והוא מחייב חיבור לדומיין של ה Hosts… דבר שיוצר תלות מיותרת, מה שגם הדבר יוצר סיכון אבטחת מידע אדיר. כאשר ליתר לציין תחלואים שעדיין לא טופלו כלל, אך מצד שני… מרבית הלקוחות לא יודעים לבדוק TCO, כך שהפרסומים של MS עובדים לא רע… בייחוד בסקטור הממשלתי בישראל.

  הגב
 5. טל שחם8 בספטמבר 2012 ב 17:19

  שלום אסף,
  ב WS2012 אתה לא נדרש לבצע Restart לאחר המחיקה כמו שהיה ב WS2K8R2
  לגבי השאלה השניה, אני מניח שמדובר בתקלה מכיוון שזה לא Feature של WS2K8R2 וכמובן שזה לא עובד כך ב WS2012.
  תודה ושבוע טוב,

  הגב
 6. מוטי21 בספטמבר 2012 ב 14:38

  בקשר לתלות של Cluster בדומיין: בגרסאות קודמות יותר (2008 ו-2008 R2) אכן הייתה תלות של הקלסטר ב-AD מה שיכל ליצור סוג של תלות מעגלית, לכן המלצנו להחזיק לפחות DC אחד פיזי. ב- 2012 התלות הזו בוטלה, והקלסטר יכול להיות מאותחל ולהעלות מכונות וירטואליות, בלי גישה מיידית ל-DC (מה שנקרא AD-less Cluster Bootstrapping).

  בנוגע לאבטחה: כבר למעלה מעשור שמיקרוסופט עובדת בהתאם ל-Secure Development Lifecycle, מה שאומר שהמוצרים מאובטחים כברירת-מחדל. למשל, במקרה של hyper-v, קבצי המכונות הוירטואליות מאפשרים גישה רק לאדמינים ולמכונה הוירטואלית, דבר שמונע מתקפות מסוג שמתעסקות עם הקבצים האלה, או קבצי הזיכרון של אותן מכונות.

  הגב