יצירת תבניות שירותים עם SCVMM 2012

4 ביוני 2012

אין תגובות

ליאון שפריצקימאת לאון שפריצקי

במרכזי מידע ארגוניים, המשימות של יצירת מכונות וירטואליות דורשות זמן רב מצוותי ה-IT. כאשר הארגון עובר לעבוד במודל של ענן פרטי, צוותי ה-IT נדרשים לספק את השירותים בצורה אחידה לכל המחלקות, אך עדיין לאפשר מידה מסוימת של התאמה לפי הצרכים של כל מחלקה. המשימות הללו הופכות למורכבות ודורשות זמן כאשר מדובר גם ביצירת מכלול של מכונות כדי ליצור תפקיד מסוים.

אם למשל אני צריך ליצור שירות של אתר אינטרנט למחלקה מסוימת, אני מתחיל בהקמת מכונה וירטואלית עבור שרת SQL, מכונה עבור שרת יישומים ומספר מכונות וירטואליות נוספות עבור ה-Front End. את כל הדברים האלה אני צריך לעשות בנפרד. SCVMM 2008 R2 אומנם סיפקה לי אפשרות ליצירת מכונות וירטואליות מתבניות מוכנות מראש, אבל התבניות האלו היו בסיסיות והייתי צריך להמשיך ולהגדיר בעצמי את ה-SQL, ה-IIS ורכיבים נוספים.

SCVMM 2012 מביאה איתה חידוש שנקרא תבנית שירות (Service Template), שמאפשר ליצור שירות אמתי המבוסס על שילוב בין רכיבים ומכונות, כדי ליצור שירות אחד. ההרכבה של התבנית יכולה להתחיל בחיבור בין רכיבים של שרת Front End, שרת יישומים ושרת בסיס נתונים. לאחר מכן ניתן להוסיף דיסק וירטואלי (VHD) שמוכן עבור התבנית שיצרנו, להגדיר את הרשתות אליהן השירות מחובר, והגדרות נוספות כמו חומרה, מערכת הפעלה, יישומים או שרת SQL. את כל הפעולות של יצירת התבנית עושים בקלות באמצעות עורך התבניות, שמאפשר לגרור ולזרוק רכיבים שונים כדי ליצור את התבנית. מכאן והלאה כל פעם שאני נדרש להקים את השירות המסוים הזה, אני יכול להתאים את התבנית וליצור את כל המכונות הוירטואליות הנדרשות בבת אחת.

את התבניות המוכנות האלה ניתן לאחסן בענן הפרטי של הארגון. כך יכולות מחלקות ליצור שירותים על סמך התבניות המוכנות מראש של הארגון, במקום שכל מחלקה תצטרך לעבור את תהליך ההגדרות של השירות מחדש.

יתרון משמעותי של תבניות השירות הוא בכך שהם ממשיכות להיות מקושרות למכונות שנוצרו מהם. כיום יצירת מכונה וירטואלית מתבנית, מאפשרת ליצור את המכונות במהירות, אך כל שינוי עתידי דורש הגדרה מחדש של כל מכונה שנוצרה מהתבנית. בתבניות שירות, השירותים תמיד יהיו מקושרים לתבניות.

כך אם אתם עורכים שינוי בתבנית, הוא יבוא לידי ביטוי בכל השירותים שנוצרו ממנו. עד היום אם יצרתם תבנית למכונה וירטואלית ויצרתם ממנה מכונות וירטואליות, הייתם צריכים לשנות כל מכונה וירטואלית בנפרד. כיום כאשר הן מקושרות לתבנית, ניתן לבצע שינוי בתבנית, כמו למשל הגדלת זיכרון וירטואלי שמוקצה למכונה. בצורה הזו אפשר לשמור על הגדרות אחידות בכל הארגון, ולהימנע משירותים שפועלים על סמך הגדרות לא עדכניות. ההמלצה שלי היא ליצור תבנית שירות אפילו כשאתם יוצרים תבנית למכונה בודדת, כדי ליהנות מהיתרון של הקישור והעדכון האוטומטי במידת הצורך.

ניתן לקרוא עוד על יצירת תבניות שירותים במדריך של TechNet ליצירת תבניות שירות או על מעצב התבניות החדש. לחידושים נוספים מומלץ לעיין דף המוצר של SCVMM2012 או להוריד את גרסת הניסיון.

לאון שפריצקי הוא מומחה מחשוב עם ניסיון של כ-16 שנים. ההתמחות העיקרית שלו וירטואליזציה של שרתים בעזרת טכנולוגיות של חברת מיקרוסופט. לאון משמש כ-Microsoft Regional Specialist בנושא זה משנת 2004. לאחר שחרור מממר"ם בשנת 2000, לאון עובד כמנהל פרויקטים בחברת מלם-תים.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *