ניהול דינמי של שרתים

12 במרץ 2012

תגיות: , ,
אין תגובות

VMM2012 מסוגל לנהל שרתים מארחים בצורה חכמה, כולל שליטה על צריכת חשמל. לאון שפריצקי נותן לכם הצצה ליכולות של הגרסה החדשה

IMG_3964_thumb_678AD290 מאת לאון שפריצקי , MRS- Windows Server Virtualization

אחת הבעיות של מרכזי מידע וירטואליים היא ניצול יעיל של משאבי המארחים (Hosts) השונים, תוך התחשבות בעומסים על כל מארח. ב-VMM2008 R2 היה מנגנון של ניהול עומסים באמצעות חיבור
ל-System Center Operations Manager ושימוש ביכולות ה-PROTips. על ידי מידע שהתקבל ממערכת ה-SCOM, התבצעה מיטוב של פעילות המכונות הוירטואליות השונות על גבי המארחים.

אחד החידושים העיקריים ב-SCVMM 2012 שישמחו כל מנהל מערכת הוא מנגנון מיטוב פנימי ישירות במוצר. החלוקה של המכונות הוירטואליות יכולה להתבצע בהתאם לעומסים, ללא קשר ל-SCOM, וניתן לבצע מיטוב דינמי (Dynamic Optimization) בכל שלב. זאת על בסיס נתוני הניהול המתקבלים מתוך שרת ה-SCVMM 2012.

המנגנון יכול לפעול בצורה אוטומטית או ידנית. במצב האוטומטי השרת מחלק את המכונות על פי רמות עומסים. ניתן גם לקבוע את מידת האגרסיביות בה יבוצעו השינויים, מרווח הזמן בין דגימת המארחים. ניתן לקבוע רמות שונות לעומסים של המארחים, שלפיהם יתבצע המיטוב בפועל. לדוגמא, אם מארח רץ ברמה של יותר מ-70% ניצול מעבד, אז המערכת תעביר ממנו מכונות וירטואליות למארח פנוי יותר. באופן זהה ניתן לקבוע רמות לפי זיכרון פנוי, פעילות הדיסק הקשיח ועוד.

Dynamic_Optimization (1)

ניתן לקבוע את ההגדרות השונות לפיהן תופעל האופטימיזציה הדינמית

במצב הידני, אנחנו יכולים פשוט להקליק על קבוצת מארחים ולבקש לבצע מיטוב של המכונות שרצות על המארחים הללו. השרת יודיע לנו אם אכן ניתן לבצע מיטוב לקבוצה הזאת, לפי רמות העומסים המוגדרות במערכת.

יכולת אחרת של מנגנון המיטוב הדינמי היא מיטוב של צריכת החשמל (Power Optimization) על פי מאפיינים שונים. כך ניתן לכבות או להפעיל מארחים לפי הצורך. אפשר לקבוע למשל שבשעות הלילה או סופי שבוע חלק מהמארחים יכובו, והמערכת תבצע חלוקה לשאר המכונות על בסיס המארחים שנשארו. במידה ותופיע דרישה פתאומית למכונות, המנגנון יודע להפעיל באופן אוטומטי את המארחים שכובו ולחלק את המכונות בצורה מיטבית מחדש.

Power_Optimization

ביצוע פעולת מיטוב לצריכת החשמל על פי הגדרות ובלוח זמנים מוגדר מראש

למרות שמדובר במנגנון עצמאי לחלוטין ב-SCVMM 2012 עדיין ניתן לשלב אותו עם המנגנון של PRO Tips מ-SCOM, כך שהמיטוב מתבצע על בסיס המידע שמגיע מ-SCOM. יתרון אחד של שילוב עם SCOM הוא האפשרות לקבל דוחות מסכמים לגבי החיסכון שהושג בצריכת החשמל. המידע הזה יכול להיות שימושי לדרג מקבלי ההחלטות בארגון, כדי לבצע מהלכי רכש בצורה מדויקת יותר. יתרון נוסף של שימוש ב-SCOM ביחד עם מיטוב דינמי הוא האפשרות לפעול על פי מידע שמגיע מחומרה שתומכת ב-PRO Tips. כך למשל אם המערכת מגלה שגיאות בזיכרון היא יכולה להזיז מכונות וירטואליות בין מארחים בצורה אוטומטית. אם בסופו של דבר מארח נופל בגלל השגיאות, רמת השירות הכללית לא תיפגע.

למידע נוסף על המנגנונים של מיטוב דינמי ומיטוב חשמל ב-VMM2012 אפשר לעיין במאמר מפורט שפורסם ב-Technet. מומלץ גם לעיין בדף המוצר של SCVMM2012 או להוריד את גרסת הניסיון.

לאון שפריצקי הוא מומחה מחשוב עם ניסיון של כ-16 שנים. ההתמחות העיקרית שלו וירטואליזציה של שרתים בעזרת טכנולוגיות של חברת מיקרוסופט. לאון משמש כ-Microsoft Regional Specialist בנושא זה משנת 2004. לאחר שחרור מממר"ם בשנת 2000, לאון עובד כמנהל פרויקטים בחברת מלם-תים.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email