בינה עסקית – נקודות למחשבה בבחירת מקור נתונים לתחקור

28 בפברואר 2012

תגיות: , ,
אין תגובות

 

clip_image002 מאת ערן שגיא, קבוצת הייעוץ (MCS) מיקרוסופט ישראל

גרסת SQL 2012 הנמצאת בישורת האחרונה לקראת שחרורה הרשמי. הגרסה הניבה שפע של חידושים טכנולוגיים בתחום הבינה העסקית ועמה גם שאלות רבות בשוק.
בין החידושים שהוצגו הינן גרסאות Analysis Server חדשות (מבוססת RAM) , יכולות דיווח Ad-hoc מתקדמות, מנגון Reporting Alerts וכן שפע של שיפורים ויכולות חדשות בתחום החומרה / תוכנה (SQL Appliances).

שפע החידושים גרם לשאלות רבות, והבולטת ביותר הינה השאלה סביב "הקוביה".
השאלות נגעו בתחומים רבים, ביניהם: נחיצות המודל הרב-מימדי (קוביה) בעידן של SQL Appliances. האבחנה בין המודל החדש (Tabular mode) מבוסס עבודה בזיכרון לבין המודל הקלאסי (UDM) המתבסס על עבודה משולבת של דיסק וזיכרון.

על מנת לסייע ולפזר מעט את ענן הערפל, הכנתי עבורכם סקירה קצרה של העתיד להגיע וכן מערכת השיקולים הנדרשת לבחינה בדרך לקבלת ההחלטה בנוגע לסוג הרכיב שיעשה בו שימוש.

נקודת מחשבה ראשונה – מדוע רב-מימדי ?

ההתקדמות הטכנולוגית הרבה בתחום פתרונות ה – SQL מבוססי חומרה (SQL Appliances), העלו לראשונה את השאלה בנוגע לנחיצותה של הקוביה כמקור נתונים ל – BI.
ההנחה המקובלת היתה שהפתרונות מבוססי החומרה יאפשרו החזרת תוצאות שאילתות בקצבים גבוהים, תחום שהיה עד לא מעט נשלט בידי פתרון מבוסס "קוביה". ובכך ייתמו את הצורך במימוש קוביה. בעוד שהמציאות הוכיחה כי אכן קצב החזרת השאילתות השתפר בצורה מהותית בפתרונות Appliances . מאידך, עלתה השאלה האם ה – BI יכול להסתפק בשאילה ראלציוניות בלבד (SQL) ?
התשובה ברוב המקרים היא לא.
א. לוגיקה עסקית רב-מימדית:
הקוביה הינה מודל נתונים שלם הכולל בין היתר לוגיקה עסקית מורכבת. ניסיונות לממש לוגיקה עסקית מורכבת זו במסדי נתונים ראלציוניים, חייבה התאמות רבות ובחלק גדול מהמקרים זמני התגובה הינם עשרות מונים איטיים יותר מפתרון משולב עם רכיב הקוביה.
על מנת להתגבר על הפער, מקצת מספקי הפתרונות חברו למיקרוסופט ויצרו פתרונות המאפשרים שילוב של מנוע ראלציוני חזק, בד בבד עם רכיב ה – Analysis Server המאפשר לייעל ולהאיץ את הפעילות באמצעות מנגון ה – Cache החכם שלו והיכולת להכיל לוגיקה עסקית רב – מימדית.
לדוגמה: שיתוף פעולה עם חברת טרה-דטה המאפשר הקמת פתרון מבוסס ROLAP (Near Real – time OLAP) מול המנוע הראלציוני שלה, תוך ניצול יכולות ה – Analysis Server, להאיץ את השאילתות ולהכיל לוגיקה עסקית רב-מימדית.
ב. אבטחת מידע ברמת הנתונים:
רכיב ה – Analysis Server משמש כשכבה סמנטית ובכך משרת ספקטרום רחב של כלים, דבר ההופך אותו למקום האידאלי לביסוס מערך אבטחת המידע.
יכולות הרכיב לנהל אבטחת מידע מבוססת Roles, בד – בבד עם יכולת הגדרת אבטחת מידע פרטנית למשתמש ( ניתן בפיתוח מסויים אף לנהל הגדרות דינאמיות עד רמת התא הבודד). נותנות ערך רב בהשוואה לכלים מבוססי פתרונות ראלציונים.

כיוצא מכך, עבור רוב הארגונים התשובה שתתקבל היא כי התבססות על מנוע ה – Analysis Server ו שילובו בפתרון ראלציוני חזק (לרבות פתרונות האצת חומרה), ייתן ערך רב ויעזור למקסם את הערך המתקבל מההשקעה , לרבות מסביבות הכוללות SQL Appliances.

נקודת מחשבה שניה – איזה סוג רכיב ?

עם הופעתו הצפויה של SQL 2012 בשוק, יתקיימו ארבעה רכיבי Analysis Server במקביל.
להלן הסבר קצר על כל רכיב ורכיב:

clip_image004

Power Pivot (V2):
רכיב מבוסס תוסף ל – Excel 2010. מיועד לפיתוח מודלים עצמאיים (Self Service BI) עבור אנליסטיים. הגרסה מבוססת מודל דחיסת נתונים מתקדם ועבודה ב – RAM.
הרכיב מאפשר עבודה בנפחים גדולים בתחנת העבודה. פיתוח לוגיקה עסקית בשפת ה – DAX החדשה (שפה בעלת עקומת למידה מהירה). תכנון המודל קרוב מאוד בתפיסתו לעיצוב ERD ונועד לפשט מאוד את הקמת המודל לאנליסטיים שאינם מפתחי BI.

Power Pivot For SharePoint:
גרסת שרת המוטמעת ברכיב ה – Sharepoint ומאפשרת שיתוף של פתרונות Power Pivot ברכיב ה –SharePoint 2010. הגרסה מאפשרת הן לשתף את מודל הנתונים והדשבורד שפותח והן כמקור נתונים עבור הארגון לרבות שימוש ב – Reporting Services, Performance Point Services וכו'.

Analysis Server 2012 – Tabular mode:
גרסת שרת מבוססת עבודה בזיכרון השרת ויכולות דחיסת נתונים מתקדמת.
מהווה הרחבה של גרסת ה – Power Pivot וכוללת בנוסף לקיים ב – Power Pivot:
א. נפחים גדולים מאוד (מוגבלת בהיקף הזיכרון בשרת).
ב. חלוקה למקבצים (Partitions): רענון נתונים נדרשים בלבד.
ג. אבטחת מידע ברמת שורה: היכולת להגדיר אבטחת מידע ברמת שורת נתון.
ד. מאפשרת ייבוא של מודלים שפותחו ב – Power Pivot.
הרכיב מאפשר עבודה מול שאילתות MDX ו – DAX במקביל, ובכך זמין לכל כלי צרכני ה – OLAP הקיימים היום בשוק (שימור השקעה).
Analysis Server 2012 – UDM mode:
גרסת Analysis Server המסורתית הכוללת שדרוגים בתחומי הביצועים.

שתי גרסאות ה – Analysis Server 2012 האחרונות חולקות סביבת ניהול אחת (SQL Management Studio).

נקודת מחשבה שלישית : במה להשתמש ?

על מנת לסייע בהבנת תהליך בחירת סוג רכיב ה – Analysis מצ"ב תרשים זרימה:

clip_image006

לסיכום:
לבחירת הרכיב המתאים השפעה על איכות הפתרון שיוקם. תכנון נכון, בחירה מושכלת תוך אבחנה במגבלות תאפשר הקטנת עלויות וזמני פיתוח ותתרום במישרין להצלחה.
אני מקווה שסייעתי במקצת בתהליך זה.

בהצלחה!!!

 

ערן שגיא הוא יועץ לתחום הבינה העסקית בקבוצת הייעוץ (MCS) במיקרוסופט ישראל.  לערן מעל ל – 15 שנות ניסיון במגוון תפקידים.  במסגרת תפקידו הוא אמון על תכנון ארכיטקטורה וסיוע ללקוחות בהובלת פרויקטים גדולים ומורכבים.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *