בינה עסקית – מה הכלי הנכון לכל משימה?

7 בפברואר 2012

אין תגובות

 Yossi Elkayam מאת: יוסי אלקיים, קבוצת הייעוץ (MCS) במיקרוסופט ישראל

לפני קצת פחות מעשור מיקרוסופט הגדירה מטרה ברורה מאוד בתחום הבינה העסקית – לספק פתרונות שיאפשרו לעובדים בארגונים בכל הרמות, לקבל מידע בצורה מלאה ושימושית. מאז פיתחה החברה מגוון רכיבים הנמצאים תחת פלטפורמה אחת לתחום הבינה העסקית כדי להגשים את החזון הזה. כיום יכולים משתמשים לבחור במגוון רכיבים, כל אחד עם מידת ההתאמה שלו למשימות השונות בכל הקשור לניתוח מידע וזאת תוך תפיסה מלאה של בינה עסקית בשירות עצמי (Self Service Reporting & Analytics).

לעיתים קרובות, אני נתקל בשאלות אצל לקוחות מה היא הדרך הטובה ביותר לכל מטרה. חלק מהכלים ניתנים לשימוש בצורות שונות ולעיתים אפשר להשלים משימות זהות עם כלים שונים. כדי להחליט באיזה כלי להשתמש צריך לזכור שברוב הארגונים החלק הנכבד של העובדים הם צרכני הידע, ורק חלק קטן מהם יעסוק באמת ביצירה ופיתוח של דוחות. בנוסף הכנתי עבורכם סקירה קצרה של הכלים העיקריים עם ההתאמה שלהם לכל משימה.

Reporting Services

רכיבי ה-Reporting Services מגיעים כחלק מ-SQL Server ולרוב הם הבחירה הראשונה של ארגונים להפקת מידע. הכלים מתאימים במיוחד כאשר אנחנו יודעים בדיוק מה המידע שאנחנו רוצים לצרוך או לייצא. בנוסף הכלים שימושיים כאשר אנחנו מעוניינים בקבלת התראות על שינויים בנתונים. את הדוחות ניתן להפיק בצורה יפה ומדוייקת, אך הם סטטיים.

יתרון נוסף של שירותי Reporting Services הוא שקהל היעד לא צריכים להכיר את מקור המידע ובסיסי הנתונים. את מנגנון ההתראות נפגוש בגרסה הבאה עלינו לטובה בחודשים הקרובים ואל החידושים ניתן להציץ כבר עכשיו.

Excel ותוספים

באמצעות Excel או התוסף PowerPivot אנחנו מסוגלים לתחקר באופן מזדמן שאלות עסקיות שונות. את הנתונים ניתן להפיק באמצעות הממשק המוכר של Excel, ולכן לא נדרשת לרוב הכשרה מיוחדת. בנוסף התצוגה היא אינטראקטיבית במיוחד, וניתן "לשחק" עם הנתונים כדי להציג אותם בדרכים שונות.

בדרך כלל השימוש בכלים האלה הוא על ידי אנליסטים בארגון או משתמשים עסקיים מתוחכמים, שלא נדרשים לסיוע בשימוש השוטף.

PerformancePoint Services

מדובר בהרחבה של SharePoint שמסוגלת לייצר תצוגה כוללת של הנתונים העסקיים. אחד היתרונות הבולטים של PerformancePoint Services הוא היכולת ליצר לוחות מחוונים (Dashboards) של נתונים שונים, כדי להציג אותם בצורה שימושית לקהל יעד מגוון.

Visio

השימוש ב-Visio או Visio Services מתאים במיוחד כאשר יש צורך לבנות יצוג חזותי של המבנה העסקי, כמו למשל תהליכים, מערכת או משאבים. התצוגה המתקבלת של הנתונים היא מדוייקת עם אזור נפרד לישויות העסקיות. את השימוש ב-Visio אנחנו מוצאים לרוב אצל מהנדסים או אנשי מקצוע ותפעול.

SharePoint

את SharePoint אין כמעט צורך להציג. שרת SharePoint יעיל במיוחד כאשר צריך לשמור או לשתף את התוצרים עם עובדים אחרים. בעזרת SharePoint ניתן לנהל באופן חכם את הגליונות והדוחות, לחפש תכנים שונים ולהציג אותם בדפדפן ללא צורך בכלים נוספים בתחנות הקצה. השימוש ב-SharePoint מתאים מאוד כאשר צריך להציג דוחות לכל הארגון.

כלל הרכיבים הנ"ל נמצאים בפלטפורמה הממומשת ע"י שתי שכבות , האחת SQL Server והשניה Office , SharePoint הינו שכבת הפלטפורמה המאפשרת לצרכני המידע להנות מכלל הרכיבים הנ"ל.

 

יוסי אלקיים הוא יועץ בכיר לתחום הבינה העסקית בקבוצת הייעוץ (MCS) במיקרוסופט ישראל, במסגרת התחום יוסי מוביל כבר למעלה מ 10 שנים פרויקטי בינה עסקית כארכיטקט ויועץ לכלל הסגמנטים בשוק

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email