SCVMM 2012 כתשתית לענן פרטי

31 בינואר 2012

אין תגובות

מאת: טל שחם, מומחה טכנולוגי לפתרונות Data Center, מיקרוסופט ישראלprofile

עם השקת הגרסה החדשה של scvmm 2012, רציתי להביא לידיעתכם את אחד החידושים המרכזיים של הגרסה החדשה – המעבר מפריסה המבוססת על שרתים לפריסה המבוססת על שירותים והשימוש ב- Service Templates לפריסה וניהול אפליקציות המכילות כמה שכבות בצורה פשוטה ויעילה.

מהו שירות?

שירות הינו אוסף של הגדרות, שבסופו של דבר מגדירות יישום מסוים או שירות שאני מעוניין לספק. השירות יכול להיות מורכב מקבוצת מכונות וירטואליות, הגדרות חומרה שונות, אפליקציות שונות, קישור לרכיבי Load Balancing ועוד. כלל הרכיבים עובדים יחד כדי לתת מענה לפונקציה עסקית. פריסת שירות ב-VMM 2012 מאפשרת את הגדרת השירות, ולאחר מכן את פריסתו – בעצם את ההקמה של אותם מכונות עם הקשרים הרלוונטיים ביניהם בצורה אוטומטית, במקום פריסת כל מכונה וירטואלית באופן עצמאי והגדרת הקשרים בצורה ידנית. כך ניתן לנהל את השירות כישות אחת.

תבניות שירות (Service Templates)

ב- VMM 2012 ניתן ליצור תבניות שירות ((Service Templates, אשר פורסים שירותים רב-שכבתיים. כל תבנית שירות כוללת את כל ההגדרות עבור גרסה מסוימת של השירות. כך לדוגמא כאשר מוציאים גרסה חדשה של השירות, בעקבות שינוי באפליקציה, בהגדרות, או ב- Templates, יוצרים גם גירסה חדשה של תבנית השירות. ההגדרות של השכבות מיובאות מתבניות של מכונות וירטואליות. בעזרת תבניות שירות ניתן לפרוס שירות, אשר מורכב ממספר מכונות וירטואליות. כך למשל, במקום לפרוס מספר מכונות וירטואליות, באמצעות תבנית השירות ניתן לפרוס ולנהל בקלות שירות web טיפוסי, הכולל את שכבת ה-Front end, business logic בשכבת ה- middle tier, ואת בסיס הנתונים בשכבת ה-backend, הכל כשירות יחיד.

clip_image002

VMM Service template designer

מי צריך את זה בכלל?

התפיסה החדשה של ניהול השירותים ש VMM 2O12 מביא איתו, יאפשר לארגונים לנהל ביעילות את השירותים הארגוניים שלו, החל מסביבות פשוטות בסביבת בדיקות ועד סביבות מסובכות בייצור.

למרות שהמאמץ המושקע בהקמת שרת בודד הוא נמוך, המאמץ בהקמת שירות מלא הוא עצום. ה VMM חוסך לארגון את התהליך הארוך של הגדרה ידנית של השירות, המתחיל בהתקנת Role-ים על כל שרת ונגמר בהוספה של ה IP ל Load balancer. ה VMM עושה הכל, ובלחיצה אחת של Deploy Service.

אתגר ניהול הקשרים ותלויות

במודל המסורתי של ניהול מכונות וירטואליות אין דרך יעילה להתייחס לתלויות שבין המכונות הוירטואליות. לעומת זאת ב- VMM 2012  כאשר אנו מדברים על ניהול שירותים אנחנו למעשה כוללים את כל המשאבים הקשורים ליישום, לרבות הגדרות החומרה, התוכנה, מופעי היישום וה DB, תלויות בין השרתים וכו', כל אלה נפרסים ומנוהלים האמצעות ישות אחת. תהליך פריסת השירותים נבנה על תשתית ה fabric(מארג). מארג היא הגדרה הכוללת תחתיה תמהיל של שרתים, סוגי רשתות, ואחסון אשר ביחד מהווים Pool אחד להגדרת שירותים:

  • שרתים: רכיב זה כולל את משאבי המחשוב הבסיסים הכוללים זיכרון וכוח עיבוד. באמצעות VMM 2012 ניתן לנהל שרתים מסוגים שונים וממיצרנים שונים, מעבר ל Hyper-V, ניתן לנהל גם שרתי VMware. כשמוסיפים את ה- host לקבוצת ה-hostים, ה- VMM 2012 מתקין Agent על ה- host וכך הופך אותו למשאב מנוהל במארג. כל המשאבים מנוהלים בתוך מאגר הקרוי Library Server. כאשר ה- Library Server מתווסף למארג כל המשאבים, לרבות VM Templates, VHD, ISOים, חבילות server app-v, וכו', הופכים זמינים כאבני בניין ליצירת תבניות שירות. ככל שיותר סוגים של שרתים מוספים למאגר השרתים, כך המארג הופך יותר גמיש ויוכל לתת מענה ליותר צרכים.
  • רשתות: הרשתות מייצגות את הקשרים שבין כל המשאבים המנוהלים. זוהי למעשה מערכת עצבית שאחראית לניהול התעבורה ובניית הקישוריות בהתאם למבנים הלוגיים שהוגדרו לרשת.
  • אחסון: באמצעות קונסולת VMM 2012 ניתן לגלות, לסווג, ולספק משאבי אחסון מרוחקים. כלומר, אין צורך להיכנס לקונסולה של ספק האחסון. VMM יודע לבצע גם את תהליך גילוי האחסון והקצאתו. הקצאת משאב אחסון עבור מכונת Hyper-v או cluster של מכונות Hyper-v מתבצעת באופן אוטומטי. ניתן בקלות לעקוב ולנהל את ההקצאות באמצעות הממשק של ה VMM.

כיצד זה עובד?

לצורך הדגמה נראה כיצד מגדירים תבנית שירות חד-שכבתית. אם ברשותכם תבנית שמוגדרים בה מערכת ההפעלה והחומרה ניתן ליצור תבנית שירות עם תבנית זו  ולפרוס שירות עם מופע אחד או יותר של המכונה.
כצעד הבא, ניתן להגדיר לשירות roles, features, ויישומים ולפרוס את השירות עם מופע אחד או יותר, כברירת מחדל, עם אפשרות לגדול (scale).

clip_image004

להלן ניתן לראות את השלבים בהגדרה:

clip_image005

יוצרים את ה- שירות בקונסולת ה- SCVMM2012

clip_image006

מוסיפים את שכבת המכונה מתוך הספריה

clip_image007

clip_image008

מוסיפים תכונות לשכבת המכונה.

clip_image009

מגדירים את החומרה

clip_image010

מגדירים את מערכת ההפעלה

clip_image011

מגדירים את מערכות ההפעלה שיריצו את היישומים.

clip_image012

מגדירים את פרופיל ה- SQL Server או מוסיפים SQL Server לשכבת המכונה.

clip_image013

בסוף התהליך ניתן לראות סיכום של כל ההגדרות. את ההגדרות האלו ניתן להעתיק ל-PowerShell Script שנוצר (מאוד שימושי עבור System Center Orchestrator 2012 או Opalis)

clip_image014

clip_image015

תבנית השירות נוצרה והיא מאפשרת הוספת יישום.

clip_image016

בסופו של דבר ניתן לבחור איפה אני רוצה להקים את השירות שהגדרתי.

לסיכום, VMM 2012 מביא עימו תפיסה חדשה שמאפשרת הלכה למעשה לספק Software as a Service. השירות חוצה את כל המורכבויות של ניהול ישויות בשכבות השונות ומתמקד במתן מענה לפונקציה העסקית.

טל שחם הינו מומחה טכנולוגי לפתרונות Data Center, מיקרוסופט ישראל

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *