8 טיפים למעבר ל-Exchange Online

22 בדצמבר 2011

אין תגובות

clip_image002מאת: אייל מלח

 

טיפים לקראת מעבר ל- Exchange Online

המעבר לשירות ענן צובר תאוצה וארגונים רבים רואים בשירותים הללו דרך לחסוך כסף ולקבל גמישות תפעולית גדולה יותר. אחד השירותים שמיקרוסופט מציעה היום הוא Exchange Online שמציע יתרונות רבים כמו תיבות דוא"ל בנפח 25GB למשתמש, אפשרות לחיבור לכל המכשירים הניידים החכמים הפופולריים בשוק, קישוריות לאאוטלוק 2007 ואאוטלוק 2010, מנגנוני הגנה נגד וירוסים וספאם ועוד אפשרויות רבות.

אחד האתגרים במעבר של שרת Exchange הוא רמת הקריטיות הגבוהה הנדרשת לשירות הזה בארגון. ריכזתי הפעם מספר טיפים שיעזרו לכם לתכנן את ההגירה ולהפוך אותה למהירה יותר.

1- הגדרת Domain:

חלק משמעותי במעבר לשירותי הענן Exchange Online הוא הגדרת TXT Record והגדרת MX Record האחראים לניתוב המיילים לאותו כתובת דומיין שנקנתה מראש או הייתה מוגדרת מראש בשרת xchange On Premise . חשוב מאוד לדעת שלפני המעבר צריך לדעת מי מספק את שירות הדומיין ובמידה ואין דומיין לברר ולרכוש דומיין על שם החברה .

לדוגמה Contoso.com .

2- הגדרת Smartphones :

בכל ארגון בין אם הוא קטן או גדול ישנם מספר לא קטן של מכשירים חכמים לדוגמה אייפון , אייפד, BlackBerry, Android ועוד…
כל המכשירים האלה נתמכים בצורה שונה בהגדרות Exchange ולכן רצוי להתכונן מראש בכדי שהמעבר יאפשר לאלו המחזיקים מכשירים אלה תחילת עבודה מהירה, נוחה ויעילה.

3- יצירת דוח מצאי תוכנה:

על מנת שנוכל להטמיע את מוצר Office 365 בצורה חלקה ללא שום בעיות התחברות ותאימות מול שרת הענן נצטרך לבצע כמה דרישות קדם בכול מערך הארגון .הדרישות הם Windows Xp SP3 מעלה וOffice 2007 SP2 ומעלה .במידה ויש מנגנון חכם שיודע להוציא דוח מצאי חומרה כמו מנגנון System Center Configuration Manager או מערכת בדוגמת Windows Intune נוכל לדעת אילו מערכות עלינו לעדכן ולכמה זמן יש להיערך להטמעת דרישות הקדם בארגון .

4- עבודה במשולב

בארגונים קטנים קל מאוד להעביר את כל המשתמשים לענן במהלך סוף שבוע אחד. אך בפרויקטים גדולים יותר יש לקחת בחשבון את נקודת החיתוך בה משתמשים ייאלצו לעבוד במקביל בסביבה הקיימת ובסביבת הענן החדשה. מיקרוסופט מציעה מידע רב בנושא של עבודה במשותף בשתי סביבות דואר אלקטרוני (Co-Existence) , וכדאי להבין את ההשלכות של המהלך לפני תהליך ההגירה.

5- תכנון רשת נכון

המעבר לשירותי Exchange יגדיל משמעותית את נפח התעבורה שלך לאינטרנט. הקישור לענן של עשרות או מאות משתמשים יכול להפוך את החיבור המהיר ביותר לחיבור איטי. את הגדלת נפח הרשת יש לקחת בחשבון גם לשלב ההגירה. אם יש לכם מאות תיבות שכל אחד מהן כוללת ג'יגהבייטים של הודעות, המעבר שלהן לענן יכול לקחת זמן ממושך. תכנון נכון של הרשת יכול למנוע צווארי בקבוק ולהפוך את ההגירה לתהליך מהיר. בעזרת כלי בדיקת המהירות של מיקרוסופט ניתן לקבל מידע לפני המעבר לשירותי ענן.

6- בדיקת יישומים

בארגונים רבים מערכות שונות מקושרות למערכת הדואר האלקטרוני. זה יכול להיות מערכות ניהול קשרי לקוחות, מערכות שירות או מערכות ניהול ספקים. יש למפות את היישומיים הללו בשלב תכנון ההגירה, כדי לוודא שהן תואמות לעבודה מול שרת Exchange Online במקום שרת במקומי. ברוב היישומיים הדבר לא אמור להפריע, אך כמובן שכל יישום יכולות להיות לו המגבלות שלו וכדאי לזהות אותן לפני התקלות.

7- העברת קבוצות בצורה חכמה

פעמים רבות בארגונים מעבירים משתמשים לפי סדר רנדומלי למדי. בארגונים גדולים כדאי להעביר מחלקות שלמות ביחד עם המשאבים המשותפים שלהם כמו למשל חדרי ישיבות. כך למרות שהארגון יהיה עדיין במצב עבודה משולב, לפחות ברמת הקבוצות אתם יכולים למנוע מצב שלא ניתן לקיים פגישות או לצפות בזמן הפנוי של כל אחד מהעובדים.

8- לזכור את הסנכרון

במצב שבו עובדים גם מקומית וגם בענן, כדאי לזכור שהשינויים בענן לא מופיעים בשרת המקומי. בנוסף עדכון של סיסמאות מנהל בענן (נדרשת החלפה באופן קבוע על ידי Exchange Online) לא מופיעה בשרת המקומי. אם אתם מריצים את כלי הסנכרון (Microsoft Online Services Directory Synchronization Tool Configuration Wizard) שוב, תצטרכו לספק את הסיסמה מחדש.

רוצה ללמוד עוד על Office 365?

למדריך הטמעה: http://community.office365.com/modg/default.aspx

לקורסים חינמים באקדמיה הוירטואלית של מיקרוסופט: http://www.microsoftvirtualacademy.com/tracks/office-365-for-the-it-pro-platform

אייל מלח הוא Windows Client MRS . הוא משמש CEO חברת א'גייל (Agile IT Solutions) שמתמחה במתן פתרונות מבוססי טכנולוגיות מיקרוסופט ויועץ תשתיות למשרדי הממשלה מטעם מיקרוסופט

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *