הכלי הנכון עבורך לפריסת Windows 7

13 בדצמבר 2011

אין תגובות

imageמאת: אייל מלח

בפוסט הזה אספר לכם על הכלים והיכולות אותם מציעה מיקרוסופט לביצוע התקנה ופריסה של מערכת ההפעלה Windows 7 בארגונים קטנים וגדולים תוך הצגת היתרונות והערך המוסף שיש לכל מערכת.

בין אם מדובר בארגון בו ישנן אלפי תחנות קצה או עסק קטן עם עמדות בודדות – פריסה נכונה של מערכת ההפעלה הינה משימה מאתגרת לכל איש IT ודורשת ידע ומיומנות בכדי לבצע את העבודה בצורה יעילה כך שבהווה ובעתיד תפחית את זמן יצירת מערכת ההפעלה המותאמת אישית (בשפת היום-יום – Image) וכמו כן לייעל את פריסתה תוך הטמעת אוטומציה בכמה שיותר שלבים בתהליך ההתקנה והחיבור לארגון.

חלק מהכלים הינם בתשלום וחלק הם ללא עלות כלל, ולרוב שילוב ביניהם יכול לספק לכם את הפתרון הטוב ביותר ויתן מענה הולם לצרכי הארגון. הכנתי עבורכם סקירה קצרה של הכלים העיקריים של מיקרוסופט שיכולים לסייע לכם בתהליך הפריסה.

 

System Center Configuration Manager (ConfigMgr)  image

שרת הניהול של מיקרוסופט כולל את כל האפשרויות שניתן לחשוב עליהן במהלך פריסת מערכת הפעלה חדשה. השרת מסוגל לנהל פריסה אוטומטית או מתוזמנת, להתקין רק על מחשבים העונים על דרישות חומרה מסויימות, או לדוגמה להתחיל את ההתקנה גם שהמחשב כבוי באמצעות Wake-On-LAN. כל התהליכים ניתנים להפעלה בתצורה הנקראת Zero Touch Installation (ZTI), כך שמרגע תהליך שליחת הפקודה לביצוע הפצה אין צורך במגע אנושי מהמשתמש או ממנהל הרשת.

ConfigMgr כפי שנאמר הוא שרת ניהול. ועל כן הוא מנהל מגוון רחב ושימושי של כלי עבודה בשרתים שלנו כמו ניהול עדכוני Microsoft, ניהול מצאי חומרה, הפקת דו"חות אינפורמטייבים לגבי תצורת המחשוב בארגון (ועוד מאות סוגי דוחות נוספים), בקרה על שימוש ביישומים ועוד…
ה-System Center Configuration Manager הינה מערכת בעלת זרועות ארוכות הנוגעות ברוב תחומי המחשוב בארגון שלנו ולכן התקנתה דורשת ניסיון ותשומת לב לכל הדרישות קדם (התקנת שרת SQL למשל). התקנה נכונה של SCCM תספק מערכת שבמשך שנים תעניק למנהלי המחשוב וה-IT את הניהול והעבודה השוטפת שאנו תמיד חפצים בה.

כדי לעבוד עם SCCM על מנת להפיץ מערכות הפעלה ניתן לשלב את הכלי MDT (שנדבר עליו בדיוק בעוד שתי שורות) כדי לקחת את נושא ייעול ההפצה וביצוע האוטומציה כמה דרגות למעלה.

image

 

Microsoft Deployment Toolkit 2010 image

מיקרוסופט מציעה גם מגוון כלים שבמהותם נועדו לכסות את הצורך של עיצוב והתקנת מערכת הפעלה בלבד– והם ידידיי, בחינם. U1 MDT 2010 ו-Windows AIK מאפשרים התקנה או שדרוג של מערכת ההפעלה בהתערבות קלה של משתמש (LTI – Light Touch Installation). ניתן להוריד גם את MDT 2012 בגרסה בטא, כדי להתרשם מהיכולות של הגרסה החדשה.

MDT 2010 U1 מציעה יכולות שימושיות למשרדים שיש להם מספר סניפים כמו אפשרות ליצירת מדיה הכוללת את מערכת ההפעלה והדרייברים המתאימים. המדיה יכולה להיות דיסק קשיח חיצוני, DVD או זכרון נייד. אפשרות נוספת היא שיתוף מקושר לעותק ההתקנה, שמאפשר לסניפים להתחיל את ההתקנה מקומית.

כמו כן, הפצת מערכת הפעלה עם MDT או SCCM שהוזכר לפני כן, הינה תהליך שהתפיסה שלו שונה ממה שהכרנו עד היום.
עד היום, כאשר רצינו להכין מערכת הפעלה עשינו עבודת כפיים – לוקחים מחשב מהמדף (או מכונה וירטואלית), מתקינים מערכת הפעלה, מתקינים את כל התוכנות שאנחנו רוצים ב-Image, מבצעים Sysprep ואז כאשר מתקינים את מערכת ההפעלה היינו גם צריכים להכניס את המחשב ל-Domain ועל כל זה גם להתאים לכל חומרה את הדרייברים שלה.

חברים, זה היום לומר – לא עוד!
גם בשלבי יצירת Image, עד כמה שממבט על הנושא נראה די פשוט, גם בו נהיה זקוקים לניסיון והדרכה, מכיוון שהתהליך כולו משנה תצורה והופך להיות אוטומטי לגמרי. המשמעות למעשה היא שאנחנו נעבוד פעם אחד כמו שצריך ומאותו רגע חיינו יהפכו להיות קלים.

אתם וודאי שואלים למה קלים? אז ארחיב…
למעשה את תהליך יצירת ה-Image אנחנו נבנה בתוך אובייקט שנקרא "Task Sequence" החל מעכשיו אקרא לו בשמו העברי – "תהליך הפצה".
ראשית אנו עובדים על יצירת תהליך הפצה שיוצר לי את ה-Image, למעשה מבצע את כל הפעולות שהזכרתי לפני כן: התקנת מערכת הפעלה, יישומים וביצוע קונפיגורציה על מערכת ההפעלה שלי כמו שנהוג בארגון שלי וזאת באמצעות פעולות התקנה שקטות ופקודות ולאחר מכן ביצוע Sysprep וסגירת ה-Image.

את התהליך הפצה הזה אני לוקח ומעתה ועד השינוי הבא הוא ישמש אותי כמערכת ההפעלה שאני מתקין בארגון. לכן, אני אבנה תהליך הפצה נוסף בו אני פורס את המערכת ההפעלה שהתאמתי אישית, מכניס את המחשב ל-Domain, מתקין יישומים נוספים שאותם אני רוצה כאשר המחשב כבר בארגון (תוכנות הגנה למשל), עדכון הדרייברים בתחנה מתוך בנק דרייברים שבניתי מראש בתוך ה-MDT או ConfigMgr, ולבסוף להביא אותי למצב שב-Ctrl+Alt+Delete המשתמש כבר יכול להכנס למערכת.

עכשיו אחזור לשאלה למה חיינו הופכים יותר קלים…
במידה ומחרתיים מתקיימת השקת Windows 8, כל מה שאני צריך זה להחליף את המשימה שלי שנקראת Install Operating System מגרסה 7 ל- 8.
ויתרון זה כמובן נוגע לכל היישומים בארגון, בין אם אני צריך להתקין גרסה חדשה או להוסיף יישום חדש.

Windows Automated Installation Kit for Windows 7

החבילה האחרונה עליה אני אספר היא ערכת הכלים Windows AIK שמהווה את "מאחורי הקלעים" של מנגנוני ההפצה של MDT ו-System Center Configuration Manager. אפשר למצוא בערכה את ImageX ליצירת תעתיקים (Images), או את copype.cmd שמאפשר יציאת WinPE מותאמת אישית.

אם תכירו את הכלים של Windows AIK תוכלו לנהל תהליכי התקנה או לפתור בעיות בצורה מהירה יותר כאשר יש צורך לעבוד עם שורות פקודה ולמעשה לעבור תהליך למידה של שימוש בכלים הללו.

חומר על WAIK תוכלו למצוא ברחבי האינטרנט וכמובן ב-Technet.

Windows Deployment Services

Windows Server 2008 ומעלה כולל את Windows Deployment Services (WDS) כחלק מובנה מהשרת. בעזרת WDS ניתן לנהל פריסה של התקנות גם בפורמט WIM וגם בפורמט VHD.

WDS מאפשר התקנה מלאה (Bare Metal) ודורש התערבות משתמש מינימלית (LTI). שירותי WDS שימושים במיוחד אם בארגון מבצעים התקנות מלאות וה-Image של מערכת ההפעלה לא משתנה בתכיפות גבוהה.

מומלץ לעיין במדריך המלא של WDS הכולל הסברים, דוגמאות ופתרון לבעיות נפוצות.

 

אייל מלח הוא Windows Client MRS . הוא משמש CEO חברת א'גייל  (Agile IT Solutions) שמתמחה במתן פתרונות מבוססי טכנולוגיות מיקרוסופט  ויועץ תשתיות למשרדי הממשלה מטעם מיקרוסופט.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *