ניהול מערכות עולה שלב עם OpsMgr 2012

8 בדצמבר 2011

אין תגובות

  Kobi Levyמאת: קובי לוי

System Center Operations Manager היא מערכת הדגל של מיקרוסופט לניהול מערכות בארגון. בין אם מדובר במכונות פיזיות, וירטואליות או ציוד קצה של ספקי צד ג' – OpsMgr מסוגל לנהל מידע ממגוון ספקים ופתרונות. היכולות של OpsMgr בגרסאות הקודמות הפכו אותו לכלי הניהול המרכזי בארגונים רבים. גרסת OpsMgr 2012 שנמצאת כבר בשלב ה-RC מציגה יכולות חדשות שיחסכו לנו זמן רב בניהול המערכת. אני רוצה להציג בפניכם כמה מהחידושים העיקריים.

נתונים בקלות

בגרסה הנוכחית של OpsMgr קבלת תמונת מצב אחת היא לא פשוטה. צריך לעבור בין תצוגת ה-Performance לתצוגת ה-Alerts ואז ל-State. קבלת המידע בצורה מסודרת ונוחה לכל שרת הייתה מורכבת מאוד עד בלתי אפשרית. לאלו מבינינו שהצליחו למצוא קצת זמן פנוי בין העבודות השוטפות, אפשר היה לשלב בין SharePoint ל-Visio כדי להציג משהו מסודר יותר.

בזכות פידבקים מהשטח שהגיעו לצוות הפיתוח של OpsMgr 2012 התצוגה הפכה לידידותית הרבה יותר. עתה יש תצוגת נתונים (Dashboard) אחת שמאפשרת לנו כמנהלי המערכת לקבל את כל הנתונים בחלון אחד. בנוסף המערכת פתוחה לתוספים של צד שלישי, וניתן לצרף למסך תוספים שונים שיציגו מידע רלוונטי. גם ספקי צד ג' יוכלו לפתח תוספים כאלו שמציגים מידע מהתוכנות או הציוד שלהם. את כל מסכי הנתונים ניתן עדיין להציג באתרי SharePoint כדי לאפשר צפיה בנתונים מכל מקום.

dash1

חלון תצוגה אחיד מאפשר לנו לקבל את כל הנתונים בצורה מרוכזת

dash2

תצוגה גרפית של הנתונים מאפשרת לנו לזהות בעיות בקלות

תקשורת תחת שליטה

מוצרי תקשורת אינם מנוטרים ב-OpsMgr 2007. רק בעזרת מוצרי צד ג' ניתן לפקח על מוצרי התקשורת שלנו. OpsMgr 2012 כולל לראשונה אפשרות לנטר את כל ציודי התקשורת בארגון שתומכים בפרוטוקול הסטנדרטי SNMP. אפשר לראות מידע מגוון על ציוד התקשורת החל ממצב כל פורט ועד לביצועי מערכת . המידע מוצג בצורה ויזואלית כך שבמבט אחד ניתן לקבל תמונת מצב על כל רשת התקשורת הארגונית.

התמיכה בניטור ציוד תקשורת כוללת גם גילוי מתוזמן אוטומטי. המערכת סורקת את הרשת ומצביעה על שינויים המתרחשים בזמן אמת. עד היום, מנהלי המערכת היו צריכים להודיע למערכת על תוספות ושינויים במערכות התקשורת.

network dash1

המערכת מייצרת אוטומטית מפת תקשורת של כל הציוד שתומך ב-SNMP

network dash2

גם נתוניי התשורת מוצגים בצורה גרפית כדי לקהל עלינו לזהות עומסים או חריגות בתעבורה

בקרה על ישומים

היכולות של OpsMgr 2012 מגיעות גם אל תוך הישומים. בעזרת הכלי AVICode המוכר מגרסאות קודמות ניתן לקבל מידע על ביצועים והתראות מהישומים עצמם. ב-OpsMgr 2012 התמיכה של AVICode הורחבה גם לישומי ג'אווה ולא רק ישומים מבוססי ..NET.

נניח שיש ישום ארגוני שכולל מרכיב של חיפוש. אני יכול להגדיר שהחיפוש במערכת לא יקח יותר משניה מהרגע שהמשתמש שלח את בקשת החיפוש. אם הדבר יקרה, תקפוץ למנהל המערכת התראה שכוללת לא רק מידע כללי אלא גם את שורת הקוד בישום שבו התרחש העיכוב בתוצאה. בתור מנהלי מערכת אנחנו מכירים את הויכוחים הבלתי-פוסקים ביננו לבין צוותי הפיתוח, היכולת החדשה שמה סוף לויכוחים האלה על ידי כך שהיא מציגה את הבעיה באופן מדוייק, ומאפשרת לצוות המתאים לפתור אותה.

אני ממליץ לכם לקרוא עוד על OpsMgr 2012 ולהכיר את היכולות החדשות שלו.מיקרוסופט שחררה גם מדריך התקנה לגרסת הבטא, שרלוונטי גם לגרסת ה-RC שניתנת להורדה מכאן.

קובי לוי הוא ארכיטקט תשתיות בקבוצת הייעוץ (Microsoft Consulting Services – MCS) של מיקרוסופט ישראל ומתמחה במערכות שליטה, בקרה וניהול ומייעץ לפרויקטים בתחום.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *