מה חדש ב- SSMS בגרסת SQL Server 2012

24 בנובמבר 2011

אין תגובות

מאת: איתי בנימין הוא MVP, ראש תחום SQL Server בחברת וראסיטי

כשאני שואל DBA-ים של SQL Server בפורומים ובקבוצות הדיון אילו פיצ'רים הם הכי אוהבים בגרסת 2008 SQL Server, רובים עונים לי שהם התלהבו מיכולות ה- Debug וה- IntelliSense שב- SSMS.

כלומר: משום מה מכל היכולות החדשות בגרסת SQL Server 2012 – בסוף מה שה- DBA זוכרים וממש אוהבים אלו היכולות "הקטנות" בכלי הפיתוח והניהול שכנראה לפעמים מאוד "גדולים" וחוסכים לנו זמן יקר בעבודה השוטפת …

לכן בחרתי במאמר הזה לסקור חלק מהיכולות החדשות ב – (SQL Server Management Studio (SSMS  בגרסת ה- SQL Server 2012 שאני אוהב… 

 

· Multi Monitor Support

קרה לכם שפתחתם שני מסכי שליפה והרצתם בהם שאילתות שונות ופשוט התחלתם "לקפץ ולדלג" בין המסכים כי רציתם להשוות בין התוצאות במסכים השונים?

אז לא עוד !!! בגרסה החדשה ישנה יכולת חדשה בשם : Multi Monitor Support .

בעזרת היכולת החדשה חלונות השליפה ב- SSMS הינם דינמיים ו"צפים" וניתן להזיז אותם ממקום למקום. כך שבעצם ניתן להניח שתי חלונות אחת ליד השנייה ולהשוות בין התוצאות.

image

 

· Error List – בדיקת שגיאות בזמן אמת

קרה לכם שכתבתם קוד במסך הפיתוח ורק אחרי שביצעתי execute לקוד זיהתם שהיתה לכם טעות כתיב או שבכלל הטבלה שחשבת שקיימת בכלל לא קיימת? – אם זה לא קרה לכם, זה בטוח קרה ל- DBA שלידכם… J

ב- SSMS של 2012 ישנה יכולת חדשה אשר בודקת שגיאות בזמן אמת!! כל שעליכם לעשות הוא לפתוח את חלון "error list" ומאותו רגע ברגע שרק תקלידו במסך הפיתוח תוכלו לראות ב- error list את הודעת השגיאה. (כלומר: אין צורך ברצה של הקוד, או לבצע parsing לקוד כל כמה דקות…)

לדוגמא – בצילום מסך ניתן לראות שה- SQL Server מזהה שהטבלה אינה קיימת עוד לפני שהרצתי את השאילתה…

image

 

· ZOOM

כמדריך בקורסים ובהרצאות אני מציג את ה- SSMS לתלמידים ולפעמים אני מעוניין לעשות zoom על מנת להתלמידים יוכלו לראות טוב יותר את ההדגמות. אז עד היום הייתי נעזר ביכולת ה- zoom שברמת מערכת ההפעלה או בכלי צד שלישי שידעו לעשות את העבודה (אבל דרשו ממני לחפש אותם ולהתקין…) לא עוד! ב- 2012 SSMS יש את היכולת המובנת לעשות ZOOM למסכי השאילתא.

image

 

· Insert snippet

בעזרת היכולת ניתן ליצור אובייקטים בבסיס הנתונים בצורה קלה ומהירה תוך כדי כתיבת הקוד במסך הפיתוח. ראשית, קליק ימני במסך הפיתוח יש לבחור את אופציית ה- Insert snippet.

image

לאחר מכן יש לבחור את האובייקט הרלוונטי שאותו אנחנו רוצים ליצור :

image

ולבסוף נקבל את התבנית ליצירת האובייקט המבוקש – בקלות ובמהירות!

image

· Surround With

קרה לכם שביצעתם debug לקוד שכתבתם (בעזרת ה- SQL debugger המובנה כמובן) ובסוף הבעיה היתה שבסך הכל היה חסר לכם end ל- begin…?

לא עוד!! עוד יכולת מצויינת שתקצר לנו את זמן הפיתוח הינה יכולת Surround With. בעזרת היכולת ניתן להוסיף בצורה מהירה את התכנים של ה- begin, לולאות ותנאים במהירות למסך הפיתוח. כך שלא יקרה מצב שנשכח את ה- end…

image

image

עוד יכולות חדשות ב- SQL Server Management Studio ניתן למצוא בקישור הבא:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms174219(v=sql.110).aspx

במאמרים הבאים אני אמשיך לסקור את הפתרונות החדשים של מייקרוסופט בגרסת 2012 בדגש על היכולות החדשות בנושאי שרידות, ביצועים ו- Big Data !

 

איתי בנימין הוא MVP, ראש תחום SQL Server בחברת וראסיטי  http://blogs.microsoft.co.il/blogs/itaib/

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *