מה חדש ב- Windows 8?

31 באוקטובר 2011

4 תגובות

מאת: נתנאל בן-שושן, מנהל תחום Microsoft באנקור תשתיות מחשוב ו- Microsoft MVP

 

Windows 8 מביאה איתה חווית משתמש חדשה לחלוטין שבולטת מהרגע הראשון. אבל אל תטעו – מתחת למכסה המנוע השינויים גדולים עוד יותר עם תמיכה בחומרה חדשה וניצול של טכנולוגיות חדשות. אספתי עבורכם כמה מהחידושים העיקריים ב-Windows 8. כדאי רק לזכור שמדובר עדיין בגרסת המפתחים ודברים יכולים להשתנות עד ההשקה הרשמית.

תמיכה בהתקנים מבוססי USB 3.0 ומעבדי ARM

מערכת Windows 8 תומכת בהתקנים המבוססים על טכנולוגיית Universal Serial Bus 3.0 או USB 3.0 בקצרה, טכנולוגיית ה- USB 3.0 מאפשרת עבודה בקצבים של עד כ- 5Gbps.

כמו כן, Windows 8 תומכת בארכיטקטורת ARM, ארכיטקטורה זו נפוצה בקרב התקנים ניידים כגון iPad/iPad2 של Apple, ו- Samsung Tab.

מראה חדש, נוח ומלהיב

מערכת Windows 8 מגיעה עם עיצוב חדש בשם Metro-style, המהווה ממשק משתמש חדש המיועד בעיקר למסכי מגע (מראה ה- Metro-style תומך גם בעבודה במקביל לעמדות ללא מסכי מגע, אך מיועד בעיקר למסכי המגע). כמו כן, למראה ה- Metro-style החדש נוסף מסך תצוגה חדש בשם "מסך ה- Start", אשר דומה בצורה ניכרת לממשק המוכר מ- Windows Phone 7. מסך זה ניתן לשינוי והתאמה אישית בקלות על-ידי הזזה באמצעות האצבע או העכבר של פריטים וסידור אישי בקלות.

metro

 Windows-To-Go

יכולת חדשה המגיעה ב- Windows 8 העולה בקנה אחד עם ערך הגמישות והזמינות מכל מקום (Anywhere Access) היא Windows-To-Go המספקת יכולת לנייד את מערכת ההפעלה שלכם מחומרה אחת לשנייה, ללא תלות בחומרה כזו או אחרת, על-גבי התקן אחסון נייד דוגמת דיסק קשיח חיצוני או התקן מסוג USB Disk-on-key.

אפשרות זו מאפשרת ניוד מלא של מערכת ההפעלה עם כלל ההגדרות שלה ממקום למקום וטעינת המערכת בקלות באמצעות חומרה התומכת באתחול מהתקנים ניידים ושליפים (Boot from Removable Device).

 תמיכה ב- Hyper-V בצד הלקוח

מערכת Windows 8 מציגה עמה חידוש אשר זכה לבקשות רבות כבר ב- Windows 7 – והוא למערכת Hyper-V בצד תחנות הקצה.

מערכות Windows 8 x64 מאפשרות התקנה ושימוש בתוכנת ה- Hyper-V בצד הלקוח בצורה מלאה, כך שכעת גם משתמשי הקצה יוכלו להנות משירותי וירטואליזציה מלאים.

שימוש ב- Hyper-V במערכות Windows 8 דורש בדומה לשרתי Hyper-V את הדרישות הבאות:

–          מעבד הפועל בארכיטקטורת 64-bit (x64) ותומך בטכנולוגיית Second Level Address Translation (או SLAT בקצרה) לניהול מיטבי של זיכרון.

–          4GB של זיכרון פנימי (RAM)

 יכולות חדשות ב- Windows Explorer

מערכת Windows 8 מציגה יכולות חדשות ב- Windows Explorer כדוגמת היכולת לנהל ולחבר בקלות (Mount) קבצי ISO, IMG ו- VHD למערכת בלחיצת כפתור פשוטה ללא שימוש בתוכנה צד ג' (כדוגמת CD/DVD/SCSI Emulators כמו Daemon Tools) והיכולת לניהול מעבר והעתקת קבצים בצורה מתקדמת – כולל יכולת להפסיק בכל זמן נתון את תהליך העתקה\ההעברה ולהמשיכו במועד מאוחר יותר מאותה נקודה בה נעצר תהליך העתקה\העברה.

iso

 

 

את Windows Explorer עוטף סרגל כלים חדש (Ribbon) המוכר לנו מגרסאות Office 2007 ומעלה, ומאפשר לבצע את הפעולות השכיחות בקלות מרובה.

ribbon

 

 

 

Task Manager חדש

ה- Windows Task Manager החדש אשר מופיע עם Windows 8 רחב יותר וכולל יכולות מסוימות אשר היו קיימות אך ורק ב- Process Explorer ברמת ה- GUI. דוגמא בולטת לכך היא יכולת החיפוש (Search Online) אחר תהליכים (Processes) הפועלים במערכת. תצוגה מחולקת ברמת תהליכים הפועלים (כן, פועלים, Threads\נימים – רצים) ברקע (Background) ותהליכי מערכת (Windows processes).

taskmanager

 

 

כמו כן, לשונית Startup מציגה את התוכניות הפועלות בעת אתחול המערכת, ניתן להבחין בקלות בכך ש- Windows 8 יותר ידידותית למשתמש ברמת אבחון וטיפול בתקלות (Troubleshooting), מלבד Task Manager תוכלו לקרוא בקטע הבא אודות יכולות נוספות אשר ידידותיות למשתמש.

 

יכולות התאוששות מאסון חדשות וידידותיות

אחד המסכים הידועים לשמצה בעולם החלונות, מסך המוות הכחול (השגור בפי כל מומחה IT כ- Blue Screen, והמהדרין מציינים Blue Screen of Death או BSOD בקצרה) עבר 'מהפך' משמעותי וכעת הוא ידידותי יותר מאי פעם (אפילו מצורף אליו סמיילי עצוב).

bluescreen

 

 

ניתן לראות כי בניגוד לפעמים קודמות אשר פרמטרים והודעת השגיאה היו מצויינים על המסך, כעת, המסך ידידותי יותר מאי פעם ומאפשר למשתמשים הדיוטים וחסרי ידע בניתוח Crash Dumps לקרוא ולהבין כי מומלץ שיחפשו באינטרנט אחר הודעת שגיאה כזו או אחרת, מומחי מחשוב אשר יהיו מעוניינים יוכלו כמו תמיד לגשת ולנתח באמצעות WinDbg/KD ודומיהם את ה- Crash dumps.

 

מלבד המהפך שעבר ה- BSOD, קיימות אפשרויות חדשות להתאוששות מאסון הזמינות ב- Control Panel:

 

Refresh – יכולת חדשה זו מאפשרת לאפס את הגדרות מערכת ההפעלה על-ידי טעינת קבצי מערכת ההפעלה מתקליטור ההתקנה או תקליטור שחזור, מבלי לפגוע בהגדרות וקבצי המשתמש (לרבות תוכנות). מצב זה הינו מצב פעולה מומלץ בעת פעולה לא תקינה של מערכת ההפעלה.

 

Reset – יכולת זו מאפשרת לאפס את הגדרות מערכת ההפעלה על-ידי טעינת קבצי מערכת ההפעלה מתקליטור ההתקנה או תקליטור שחזור, ודורסת בתהליך ה- Reset הגדרות וקבצי המשתמש (לרבות תוכנות). מצב זה הינו מצב פעולה מומלץ לטובת איפוס המערכת לקראת מסירתה למשתמש אחר במערכת.

reset

 

 

 

לסיכום

Windows 8 מכילה עימה יכולות, מראה ותכונות חדשות ומגוונות, ישנן תכונות ויכולות רבות ונוספות אשר לא כוסו במהלך סקירה זו מסיבות שונות דוגמת Windows Store, אך מצאתי את הנקודות אשר צוינו בסקירה זו כחשובות ביותר למומחה המחשוב הפוגש לראשונה את המערכת.

 

נתנאל בן-שושן (CCA, CSA, JNCIA-SSL, MCSA/E, MCTS, MCITP) מנהל תחום Microsoft באנקור תשתיות מחשוב ו- Microsoft MVP. נתנאל מתמחה בעיקר בתשתיות מיקרוסופט, תקשורת נתונים ואבטחת מערכות מידע. נתנאל מפעיל את האתר http://ben-shushan.net המכיל מידע רב בשפה העברית בתחום ה- IT, ואת הבלוג http://blogs.microsoft.co.il/blogs/netanelb

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 תגובות

 1. רן20 בנובמבר 2011 ב 21:46

  איזו חומרה תומכת באתחול התקנים ניידים ושליפים (Boot from Removable Device).?

  הגב
 2. Microsoft_CroC26 בנובמבר 2011 ב 10:53

  סיקור לעניין !

  הגב
 3. אלי שגיא29 בנובמבר 2011 ב 13:27

  אני עדיין מחפש תשובה לשאלה הזאת: האם יהיה אפשר לבטל את 'מטרו' במחשבים נייחים, או לכל מי שחפץ בתפריט ההתחלה הקלאסי?
  אני מכיר את הרג'סטרי טוויק ואת Metro UI Tweaker, אבל האם זה יהיה מובנה בווינדוס 8?

  הגב
 4. netanelbs6 בדצמבר 2011 ב 13:20

  הי אלי,

  אני מברר את הנושא עבורך, אנא ציין את כתובת המייל שלך או לחלופין צור איתי קשר במייל netanel [at] ben-shushan [dot] net להתעדכן בנושא מולי.

  הגב