כמה מחשבות על YouTube (וגם: גרסאות ‘כשרות’ לשירים פופולאריים)

2 בFebruary 2008

6 תגובות

ליד שם הסרטון, youtube מציג איזושהי צלמית, שנלקחת באופן קבוע מאמצע הסרטון. הצלמית הזאת, מופיע ליד שם הסרטון בתוצאות החיפוש, בחיפוש ב channels השונים וכו’.
הייתי מצפה, שחברות ואנשים פרטיים ישתמשו בזה להעברת מסרים. נניח, שסרטון פרסומת מטעם איזשהו גוף, יוודא שבדיוק באמצע הקליפ, אפילו לפריים אחד, יופיע הלוגו שלו, מה שיהיה כמעט בלתי גלוי לצופה, אבל יכול לעזור לפרסום של אותו הגוף.

בנוסף לכך, youtube כידוע משמש פלטפורמה שבה יוצרים יכולים לפרסם את השירים שלהם. החל מאנשים שמסריטים את עצמם לצליליו של שיר מפורסם, ועד אנשים שבוחרים ליצור שירים על בסיס שירים קיימים. בחברה הדתית, קיימת האופנה הזאת של לקחת שירי חול, ולהפכם לשירי קודש, או שירים בהקשר של הדת. לעיתים, שירים אלה גם משולבים בתפילות. בבתי כנסת של חסידויות מסויימות, במיוחד באירועים חגיגיים, תוכל למצוא את עצמך מתפלל במנגנינות של להיטי פופ ורוק. זה לנוכח ההיתר שנתנו רבני כל הקהילות כמעט שמתירים שימוש במוזיקה של שיר, גם אם הוא שיר חול, ולתפור עליה מילות קודש.

בעבר, זה היה מתבצע ע"י קבוצות של אמנים שבין השאר היו מבצעים את זה. כיום, גם "סתם" אנשים יכולים באמצעות מצלמה ביתית, חברים, כושר המצאה ו youtube לעשות את זה.
מכירים את "רוצה בנות"? תכירו את "רוצה מצוות". שיר שנראה בהפקה ביתית לחלוטין. דרך אגב, את שורת המחץ מהשיר המקורי, החליף "מזל שאלוהים ברא גם חילונים" בהקשר של מציאת מניים לתפילה.

אפשר להגיד, שגם במקרה הזה, youtube נתן פלטפורמה ליצירתיות של אנשים (בכוונה משתמש במילה יצירתיות, ולאו דווקא כישרון).
חוץ מזה, שבאופן קבוע כשיש שיר שאני רוצה לשמוע, ולא נמצא אצלי, אני פשוט מחפש את השם שלו ביוטיוב. בד"כ גם מוצא.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 תגובות

 1. שלומי2 בFebruary 2008 ב 20:00

  מהנה ומעניין כרגיל.

  Reply
 2. Moshe L2 בFebruary 2008 ב 21:50

  בתקליטיה של ערוץ 7 יש עשרות עד מאות גירסאות כיסוי לכל מיני שירים.

  אולי פעם אני אכתוב על זה משהו.

  Reply
 3. שניר דוד3 בFebruary 2008 ב 0:19

  אני לא חושב שהאלגוריתם של יוטיוב לוקח את הפריים של אמצע הוידאו לתמונה… כי אם כן המון היום עושים מה שאמרת… אבל שווה בדיקה באמת (:
  אני לא מסכים עם העניין שYouTube הוא המקור והסיבה ליצרתיות של אנשים. עוד לפני יוטיוב יכלו אנשים להעלות שירים שלהם לאתרים כמו “במה חדשה”… ודבר קטן לפני סיום הטוקבק הכל-כך מיותר הזה: ידעת שהשיר “רוצה בנות” הוא בכלל Cover בעצמו לשיר “Boten anna”?

  Reply
 4. שחר גבירץ3 בFebruary 2008 ב 7:49

  שניר, יו טיוב הוא הראשון שמאפשר לעשות את זה ברמה עולמית – לא אתר מקומי פה ושם, אלא אתר עולמי.
  לגבי פרט הטריוויה האחרון שהזכרת – לא ידעתי.

  Reply
 5. משה3 בFebruary 2008 ב 17:35

  ביוטיוב יש למשתמש אפשרות לבחור בין שלוש תמונות שנבחרות מהסרטון והוא לא בוחר כברירת מחדל את אמצע הסרטון.

  Reply