ילדות בסכנה – סדרת התחקירים של ערוץ 10

19 בDecember 2007

3 תגובות

סדרת התחקירים של ערוץ 10, שמתפרסמת גם באתר נענע, היא דוגמא למצב שבו התקשורת שמה את עצמה לזרוע ביצוע ואכיפת החוק. מדובר בפורמט שהוא מעולה ברמת הרייטינג – אבל אני, אולד-פאשן שכמותי, עדיין חושב שמעצרים צריכים להתבצע ע"י המשטרה בלי שהיא תשתף פעולה עם ערוץ טלוויזיה מסחרי כלשהו, תיתן פתח לשיחות וידוי עמוקות לפני כן ובלי הדרמטיזיה של החשוד שיוצא ומוקף בשוטרים.

הדבר המצער הוא, שאני לא יכול להאשים את ערוץ 10 בפופוליזציה וניצול של המשטרה והדרמה למטרת יצירת רייטינג. המעצרים הללו, לצערי, לא היו מתרחשים ללא ערוץ 10. המשטרה לא הייתה עושה זאת לבד, על אף שבמדינה מתוקנת היא בהחלט הייתה אמורה לעשות את זה. לכן אני לא מאשים את ערוץ 10 שדורש את נתח הבשר שלו – האפשרות ליצור סדרת ריאליטי ולקבל רייטינג תוך ניצול המשטרה לצורך העניין.

אבל כמו כל דבר, גם את הנושאים האלה לוקחים לקצוות מאד קיצוניים. למעשה, אין בדבר הזה של פדופיליה, ניסיון אונס, מעשה מגונה וקיום יחסי מין עם קטינים שום דבר חדש.
זה היה בעבר ללא האינטרנט. ההבדל הוא שבעבר כולם היו צריכים להתאמץ יותר.
הפדופילים כדי להשיג את טרפם, השוטרים בשביל לצוד אותם, הכתבים כדי לעשות מזה סיפור ראוי לקריאה /צפייה.
היום זה הרבה יותר פשוט לכל הצדדים, הפדופילים צדים בקלות, המדינה לא צריכה לדאוג כי היא יכולה "לשלם" לערוץ מסחרי בעירוב שוטרים בסצנות המעצר בתוכנית הריאליטי החדשותית שלו, השוטרים לא צריכים לעבוד כי יש כתבים שיעשו את זה תמורת הרייטינג שנותנן השילוב של המשטרה, לכתבים יותר קל לעצב חוויה תודות לכך ולהסתמך על הדעות הקדומות של חלק גדול מהציבור לגבי הסכנות באינטרנט – והקהל, מקבל הכל בתוך כפית זהב עם מזון לעוס טוב טוב לפה שמוחק כל אפשרות לצפייה ביקורתית – האם, עם כל הכבוד למטרה של מעצר הפדופילים, לא כדאי לעשות זאת בדרך יותר טובה? שזה ייעשה על ידי שוטרים? שזה לא ישמש לקידום אינטרסים של גוף מסחרי? שהמשטרה לא תהפוך ל"גוף להשכרה" לכל מיני תוכניות תמורת קבלת פושעים?

אני לא בטוח שיש תשובה חד משמעית בישראל, שאם הטלוויזיה לא הייתה עושה את זה (משיקוליה) אף אחד לא היה עושה את זה, אבל בהחלט צריכים להיות מודעים לבעייתיות במה שרואים. והבעייתיות היא לא רק בסבא שמחפש סקס עם ילדה.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 תגובות

 1. Moshe L19 בDecember 2007 ב 21:44

  חבל גם שהתעלמת מסגנון הדיבור של העיתונאי. גם אם מעמידים את החולרות מול העובדות, לא צריך להעמיד את העובדות מול המצלמה ולבצע אונס קבוצתי בכלל צופי ערוץ עשר.

  גם אם מחליטים שהולכים על דבר כזה, לא צריך להגיע לשפל שאליו הם הגיעו.

  Reply
 2. Maor David19 בDecember 2007 ב 22:56

  חבר’ה, כל מילה בסלע. ראיתי את זה עם אשתי ונחרדנו. שחר, כבר היה לי פוסט בקנה בנושא, אבל העברת בצורה ראויה ומעוררת כבוד את כל מה שהיה לי לומר. כל מילה בסלע ואני תמים דעות לגבי כל מילה שכתבת. כאב לילדה קטנה, אני ממש חרד מהעולם החיצון.

  Reply
 3. זה מבוסס על תוכנית התחקירים מארה"ב ברשת NBC נדמה לי 31 בDecember 2007 ב 15:57

  כך שזה לא המצאה שלנו…..וזאת תוכנית שהסעירה מאוג את ארה”ב לטובה לפני שנתיים שזה שודר.

  Reply