אבחנה לגבי ה"רושעות" המודרניות

19 בMarch 2007

תגיות:
אין תגובות

הרושעות (תוכנות שמטרתן גרימת נזק) המודרניות מראות לנו מגמה מעניינת של התמסחרות גם בתחום כתיבת מזיקים.
הוירוס הראשון בעולם, Brain, עשה פעולה מאד פשוטה והרסנית – פגע בסקטור האתחול של התקליטונים בגודל 5.11 אינץ’ (לפני זמני) והפך אותם ללא שמישים ואילץ את בעליהם לפרמט אותם מחדש.

לכותבו של הוירוס Brain לא היה שום רווח מהוירוס שכתב והפיץ. גם לכותביהם של וירוסים יותר מאוחרים, כמו Sasser ו Blaster (הידוע גם בתור MSBlast) לא נוצר רווח מהוירוס שהם כתבו. בשני המקרים האחרונים, הם דווקא קיבלו מגורים חינם – בבית הכלא הפדרלי הקרוב.

וירוסים כאלה, ועוד רבים אחרים (וירוס האהבה, למשל) שזכו לפרסום ותפוצה המוניים לא הסבו לבעליהם רווח. להיפך, לעיתים הם גם גרמו לו נזק. אלה וירוסים שמטרתם הייתה להגיד – “תראו – הצלחתי לפרוץ למחשב שלכם, לחדור, לגרום נזק, ועכשיו אני אשתמש בכם כדי להמשיך להפיץ את עצמי”.
העידן הזה עבר.

וירוסים, כמו הרבה דברים אחרים התמסחרו. כיום, המטרה שלהם כבר פחות לגרום נזק ויותר להכניס כסף לכותב הוירוס או הרושעה ולחברה שמעסיקה אותו. כמות תוכנות הפרסום והריגול עולה בצורה משמעותית. כמו הוירוסים שלא גורמים נזק למחשב ולקבצים שלו, אלא רק משתמשים בהם כדי להציג פרסום, או להפיץ דואר זבל עולה מדי יום.

וירוסים כיום, בניגוד לעבר, הרבה פעמים לא מורגשים. למעשה, רוב האנשים שמים לב לוירוס או בגלל שתוכנת ה Anti Virus שלהם מודיעה להם, או כי יש איזשהו באג בוירוס. כשאנשים מתלוננים על הודעות מוזרות בטעינת המחשב בגלל וירוס, בד”כ זה בגלל שתוכנת ה Anti Virus הסירה את הקובץ של הוירוס ויש לוירוס בעיות ולכן הודעת השגיאה. המטרה שלהם כיום היא להיות כמה שפחות מורגשים, ולכן גם גדל הז’אנר של ה rootkits.

לכן כיום אנשים שמים לב לוירוס בד”כ כי יש בו באג….

עוד “נכס” שאיבד את “תמימותו” והפך להיות מסחרי.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *