המסע באינטרנט

21 בFebruary 2007

8 תגובות

המהות של האינטרנט, כתרשים של קשרים בין מחשבים ורשתות, לעיתים נראית לא ברורה. ובאמת, מדובר בתרשים מתוסבך, בו כולם קשורים ומשתמשים בשמות המוצגים כלפי חוץ (כתובות IP) וכלפי פנים (כתובות IP פנימיות). כדי לראות באמת איך האינטרנט עובד, אפשר להשתמש בפקודה tracert שמציגה לך את הדרך שעברת לאתרים שונים.

את המסע שלנו נתחיל בפרטים טכניים – אני מחובר ADSK ל012. זה יהיה חיוני כדי שתבינו את כל הדרך שנעבור. בתור התחלה, אני אראה לכם את הדרך שעוברים ה packets (חבילות המידע שנשלחות) מהמחשב שלי כדי להגיע לאתר הבלוגים, blogs.microsoft.co.il:

את המסע אנחנו מתחילים בראוטר שלי. המידע מהמחשב, עובר תחילה בראוטר, שהכתובת שלו אצלי ברשת היא 10.0.0.2. שימו לב, שבמובן מסויים, הוא יוצר צוואר בקבוק של 15 מילי-שניות. זניח.
אחרי שאני עובר את הראוטר, הבקשה שלי עוברת דרך שני שרתים וסוויצ’ים של 012, כתובות הIP שלהם מופיעות לצד השם, ובתוך השם שלהם כ subdomain של 012. בשלב הזה, אני עדיין ברשת של ספק התקשורת שלי.
הסוויץ’ שכתובתו 212.199.18.94 משמש בשביל להעביר אותי לאתרים שנמצאים בשרתים של ספקים אחרים. למעשה, הוא ותן לי את הפתח לצאת מתוך הספק של 012.

אתם רואים, שמיד אח”כ אני מועבר לברק 012 ומסתובב בשרתים שלהם. אני עובר כמה מקומות עד שאני מגיע לכתובת הIP מספר 62.90.1.42. שם מאוכסן אתר הבלוגים של מיקרוסופט ישראל. כמו שאתם רואים, עברתי ישר מ012 לברק, מכיוון שלשם הפנו הרשומות בDNS. כל הדרך הזאת זה להגיע לכתובת הIP 62.90.1.42 שלפי מידע הDNS אמורה להיות כתובת הIP של השרת שמאכסן את אתר הבלוגים.

איך אני יודע למי שייכת כתובת הIP הזאת? תכירו את ARIN, או בשמה המלא American Registry for Internet Numbers שאחראית על הקצאת כתובות הIP בארה”ב. אם אני אכניס את כתובת הIP – אני אקבל את המידע הבא:

מה שאנחנו רואים פה, זה שכתובת הIP הזאת שייכת לRIPE, שבכלל שוכן באמסטרדם והטווח שמוקצה לו זה כל טווח כתובות הIP שמתחיל ב62 (הרבה מאד!). יש להניח שזה לא ברק, שבה מאוכסן אתר הבלוגים (ראינו לפי הטרייס שעשינו קודם) אז בואו ננסה להבין מה קרה פה. למעשה, RIPE, זה עוד ארגון ששמו המלא Réseaux IP Européens שאחראי על הרצאת כתובות הIP לאירופה (ישראל היא אירופה לצורך האינטרנט).

אם כך, בואו נלך ונסתכל במאגר ה Whois של RIPE כדי שנדע מי באמת עומד מאחורי כתובת הIP הזאת. הנתונים שאני אקבל מRIPE הם:

מפה אנחנו כבר רואים של התחום כתובות שמתחיל ב 62 לא שייך כולו לברק, אלא רק חלק מצומצם, ואנחנו מבינים שבאמת אתר הבלוגים שוכן בברק.

אחד האתרים הנצפים ביותר בישראל, ובאמת לא ברור למה, הוא walla.co.il. עשיתי לו trace ותראו את הנתונים:

אז, גם פה, כהתחלה אנחנו יוצאים מהראוטר שלי ועוברים בין שרתי תקשורת של 012, ספקית האינטרנט שלי. אנחנו רואים שעברתי בין הרבה יותר שרתים מאשר באתר הבלוגים, מאחר שפה הוא לא יודע ישר לאן להפנות אותי. הוא בודק בכמה סוויצ’ים, לא מוצא, ואז שולח אותי ל192.114.62.17. אחת מכתובות הIP החשובות ביותר במדינת ישראל, שרת הIIX שלנו שמופעל ע”י ISOC.

לפי המאגר של RIPE, אפשר להבין שזה שייך לISOC ומתפקד בתור שרת IIX, וגם שלצורך שרתי הIIX מוקצות כל הכתובות שב 192.114.62.000 כשבמקום 00 יבוא כל מספר בין 0 ל 255.

שרת הIIX הוא נקודת המפגש שבין כל ספקי האינטרנט שבאיזור מסויים. זה מאפשר לספק אינטרנט בישראל לתקשר ולעבוד מול ספק אינטרנט אחר, בלי לצאת את תחומי ישראל (כלומר, בלי להתקשר לשרתי IIX בחו”ל – כפי שהיה עד הקמת שרת הIIX ב1996). מדובר למעשה בראוטר שמיועד למפגש של כל ספקי האינטרנט בישראלץ רק ספקים מורשים, מקבלים אפשרות להתחבר לIIX הזה, ואנחנו רואים ש012 לא ידעו למי להעביר אותנו, אז העבירו אותנו לIIX כדי ששם נקבל הכוונה מחדש. זה מפני שוואלה מחוברים בתקשורת משלהם שלא מוכרת בטבעיות.

שרת הIIX מבין שאנחנו רוצים להגיע ל walla.co.il, שכבר מתחילת התהליך, מרגע שמקבלים את המידע משרת הDNS ידוע באיזה כתובת IP מדובר (אצלנו, 192.118.82.140) שכל התהליך זה הדרך שהוא עובר עד שהוא מגיע אליה. בסוף, הוא מבין שהוא צריך להגיע לבזק בינלאומי, ומעביר אותנו לסוויצ’ים שלהם שם אנחנו קצת מסתובבים בין הסוויצ’ים שלהם עד שהוא מוצא את כתובת הIP  192.118.68.13 ומזהה שצריך לעבור דרכה

אנחנו רואים שהכתובת הזאת שייכת לוואלה, ולמעשה מדובר בכתובת של חוות השרתים שלהם שמחוברת דרך התקשורת של בזק, ואנחנו נכנסים לשם ומועברים לכתובת הIP הסופית שנגיע אליה, 192.118.82.140.

עד עכשיו, במסע שלנו לאתרים שונים, היינו רק באתרים ישראליים. מסע לאתרים בעולם דומה, אבל שונה. הנה trace של המסע לגוגל.קום:

מעבר לתהליך הרגיל, אנחנו רואים שבשלב מספר 6 אנחנו מועברים מהתקשורת הפנימית שלנו לתקשורת של גוף אחר, שלפי מסד הנתונים של ARIN הוא Beyond The Network America. מדובר, למעשה, בחברת תקשורת אמריקאית שחולשת על חלק גדול מהתקשורת החיצונית של ארה”ב ואנחנו עובריםדרכה במסענו לגוגל. לאחר מכן, אנחנו מגיעים לתחום הכתובת של גוגל ומסתובבים בו, במסגרת מנגנון ניהול העומסים של גוגל שמוצא לנו את השרת הפנוי ומפנה אותנו אליו, עד שאנחנו מגיעים לשלב הסופי.

אבל, ארה”ב זה נפוץ. בואו נראה את המסע לסין. אנחנו ניגש עכשיו לאתר שנמצא בכתובת http://www.cnnic.cn/ מדובר באתר המרכז את רישום שמות המתחם עבור הדומיינים הסיניים. כמו שאתם רואים, הטרייס שלנו ארוך הרבה יותר:

אנחנו גם רואים פה Request Times Out פעמיים, כלומר, מקומות שבהם אבד הפאקט או לא הגיע בזמן ולכן נשלח אחר במקומו.
גם פה, אנחנו מתחילים בראוטר בבית שלי ומשוטטים קצת בסוויצ’ים של 012. האקשן מתחיל בשלב מספר 6, בו אנחנו ניגשים אל הכתובת 166.63.209.37 שלפי המאגר של ARIN:

…. שייכת לחברה האחראית על קווי תקשורת החוץ של אמריקה!
למה אנחנו עוברים לארה”ב, אם אנחנו רוצים להגיע לסין? הסיבה היא, שספקי האינטרנט הישראליים, כשמגיעים למידע שלא נמצא אצלהם, לא יכולים לעבור ישר לסין, כי אין קווי תקשורת ישירים לשם שהם יכולים להשתמש בהם. אז חייבים לעבור בתור התחלה סדרת ראוטרים אמריקאים שינווטו אותנו ויפנו את הפאקטים שלנו לסין, דרך קווי התקשורת שלהם. לישראל, דרך אגב, יש גישה ישירה כמעט אך ורק לארה”ב ולאירופה, מה שאומר שעבור דברים באסיה נצטרך לעבור דרכם.

בתוך ארה”ב אנחנו עוברים גם כן בכמה מקומות, עד שאנחנו מוצאים דרך להגיע לסין. זה מתבצע בשלב מספר 11. בשלב הזה, אנחנו ניגשים אל 202.147.16.213 שלפי ARIN שייכת ל:

השם הזה, והשמות שראינו מקודם שהתייחסו ל American Cable & Wiress אלה שמות כלליים שמרמזים לנו איפה אנחנו נמצאים בעולם, זה מפני שARIN אחראית על הקצאה כלל עולמית. בשביל לראות בדיוק איפה אנחנו נמצאים בתוך המיקום הכללי הזה, צריך לבדוק במקומות האחריאים על הקצאה פנימית של כתובות ביבשות. באירופה, למשל, RIPE ואילו באסיה – APNIC.

אם נריץ את הכתובת 202.147.0.62 בAPNIC, נקבל מידע יותר ספיציפי. נדע כבר את זה:

הגענו לספקית אינטרנט כלל אסיאתית, במקרה הזה, ובכלל, כשאין שם ממוקד (וגם אנחנו רואים שיש לה טווח לא גדול במיוחד. לISP יש טווחים מאד גדולים של כתובות) אלא כללי אנחנו מבינים שלא מודבר בISP, אלא בחברה האחראית על קווי החוץ של אסיה לעולם.
בשלב 15, אנחנו סוף סוף עוברים את כל הקווים הכלליים של אסיה וכמה סוויצ’ים ששייכים לחברה המחברת את אסיה לעולם ומגיעים לכתובת 159.226.1.133 שלפי מאגר APNIC שייכת כבר לחברה בשם CHINA SCIENCE AND TECHNOLOGY NETWORK היושבת בבייג’ין. פה, כבר מדובר בחרה סינית (המקום, שכשיוצאים ממנו התושבים הסיניים לעולם מתבצע בו צינזור האינטרנט) שבה אנחנו עוברים בכמה סוויצ’ים שלה עד שמגיעים לשרת הספיציפי אותו אנחנו מחפשים עם כתובת הIP מספר 159.226.202.44 – סוף הדרך שלנו שחצתה את העולם עד סין ונמשכה 414 מילי-שניות.

שימו לב, שבין כל הנתונים שהמאגרים השונים מספקים לנו, ניתן למצוא את כתובות הIP המוקצות לכל ספקית ולכל מדינה ואפילו לכל יבשת. הכתובות הללו יכולות להיות לא רצופות, על פני מקטעים שונים.

עד כאן מסע עולמי להפעם.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

8 תגובות

 1. HN22 בFebruary 2007 ב 9:28

  פוסט יפה, רק הערה קטנונית אחת – IIX הוא מחלף האינטרנט הישראלי (Israel Internet eXchange), ככה שאין דבר כזה “שרתי IIX בחו”ל).

  Reply
 2. Shahar22 בFebruary 2007 ב 17:01

  שיהיה. יש שרתי IX בחו”ל.

  Reply
 3. גיא25 בFebruary 2007 ב 9:48

  אחלה פוסט

  Reply
 4. מיקי26 בFebruary 2007 ב 23:14

  דבר ראשון – אחלה פוסט שבעולם, למדתי המון.
  שאלה: למה ה-tracert לוקח הרבה יותר זמן מאשר לדפדפן? מה ההגיון?…

  Reply
 5. Shahar27 בFebruary 2007 ב 6:32

  הוא מחזיר לך את כל הנתונים, אבל זה לא לוקח יותר זמן.

  Reply
 6. HaDeS17 בJanuary 2008 ב 21:42

  תודה ענק עזרת לי הרבה באמת להבין על המיפוי של הרשתות בנט

  Reply
 7. גיא3 בMay 2008 ב 23:28

  שלום , לא מזמן קיבלתי מחשב , ואני טיפה לא מבין , ואני בטוח שאת/אתה תוכל/י לעזור לי . אני גר בקומה שנייה בבית שלי ואני לא מצליח להתחבר אני מנסה דרלך קישורי האינטרנט וזה לא מצליח .. מה לעשות כי אני לא יודע .

  Reply