Grid View – הפיצ'ר החדש ב TFS 2013 לעריכת Test Cases – המדריך השלם

29 באפריל 2014

אין תגובות

 

החל מ- 2012 ניתן לראות שנושא ניהול הבדיקות וארגונן ע"י שימוש בTFS מקבל דגש רב יותר, מגמה זו התחילה בראשית 2012 אז נתווסף Tab חדש ל Team Web Access בשם Test בו ניתן היה לערוך בדיקות ולהריצן לאחר מכן באופן ידני, מאז עם כל עדכון חדש לTFS עוד ועוד פונקציונליות מתווספת לאזור זה ב Web Access.

ב TFS 2013 תחזוקת הבדיקות ב Web Access עברה מקצה שיפורים נוסף וקיבלנו יכולות משופרות לעריכת הבדיקות שלנו באמצעות ה Grid View.

מדריך זה ייפרט לגבי הפונקציונליות החדשה שנתווספה ל TFS, וכן יסביר כיצד להשתמש ב Grid View ע"מ לשפר את הפרודוקטיביות שלנו בכתיבת ותחזוקת הבדיקות.

1

הקדמה:

עבור רבים ניהול מערך הבדיקות כמו כן תיעודו בצורה מסודרת גורם לכאב ראש…

בואו נאמר את האמת "אנחנו גרועים בתיעוד!" חלקנו יתרץ ויאמר שתיעוד הוא בכלל מנת חלקם של ספרנים… והרי מה לנו ולספרנים?! אנחנו בהייטק.

אז נכון אנחנו לא ממש ספרנים, אבל בעולם בו למוצר שלנו יש מאות בדיקות (!!!) שמירה על הסדר וכן תיעוד הבדיקות שלנו הינו מחוייב המציאות!

בעבר בודקים היו "זוכרים" את תסריטי הבדיקות שלהם… עם השנים התובנה שזיכרון עלול לתעתע גרמה לחלקם להעלות על כתב את אותן בדיקות על מנת לא לשכוח… המתקדמים יותר, שמרו לוקלית את אותן בדיקות כמסמכי Word או Excel אך אז נוצרה הבעיה המוכרת שלכל בודק קיימת גרסה משלו לבדיקה ולא גרסה אחת אחידה לכולם… וגם השמירה על הסדר הייתה גיהנום! מי בודק את מה? ולאיזו גרסה שייכת הבדיקה הזו בכלל? ועוד שאלות שהשתיקה יפה להן… 

למזלנו כלים רבים כדוגמת MTM) Microsoft Test Manager) באו ועשו סדר בבלאגן ואכן נחלו הצלחה כבירה בכך! והפכו את חיינו למסודרים יותר.

ככלי בדיקות MTM מספק קשת של יכולות החל ביצירת ועריכת בדיקות, עובר בהרצתן ידנית ואוטמטית בסביבת בדיקות וירטואלית וכלה בניתוח התוצאות לאחר ריצה. 

עם זאת, הרישוי לMTM המגיע עם גרסאות Visual Studio Premium ומעלה עלול להוות בעיה תקציבית, ולכן מיקרוסופט מאפשרת גישה לחלק לא מבוטל מהפונקציונליות של MTM באמצעות ה Web Access של TFS.

על אף היותו כלי מצוין לניהול בדיקותי MTM נדרש בשיפור יכולותיו במספר נקודות:

1. חסרה פונקציונליות המאפשרת עריכת מספר בדיקות בו זמנית.

2. MTM אינו כלי ייעודי לעריכת טקסט כגון Word ולכן עריכת טקסט RTL, הוספת גופנים וצבעים, יישור וכו' מתאפשרת אך זאת לאחר מאמץ רב.

3. MTM אינו כלי עריכת טבלאות ולכן עריכת טבלת הפרמרטרים של הבדיקה נעשית בצורה לא נוחה.

4. העתקת בדיקה מMTM לExcel ולהיפך אינה אינטואיבית.

מה שמביא אותנו לדבר על הפיצ'ר החדש שהתווסף ל TFS 2013 – ה Grid View, ה Grid View הביא איתו סט של יכולות משופרות לתחזוקת הבדיקות מתוך הTWA כך שכעת ניתן מענה לכל הסעיפים שהוזכרו קודם.

אז שנתחיל? 🙂 

1. כיצד לגשת ל – Grid View?

    נווט למסך Test -> בצד ימין של המסך מעל לטבלה לחץ על List ובחר ב Grid.   

1

בעת המעבר לGrid View הבדיקות של הTest Suite הנוכחי יופיעו בפורמט הטבלה החדש.

2. עריכת מספר בדיקות בו-זמנית:

1

לאחר בחירת Test Suite ומעבר ל Grid View, במרכז המסך תופענה הבדיקות השייכות ל Test Suite הנבחר בפורמט הזהה לפורמט בתמונה לעיל.

התצוגה החדשה לעריכת הבדיקה מציגה את הבדיקה בטבלה בת 4 עמודות: ID, Title, Step Action, Step Expected Result זוהי גרסה מקוצרת של הבדיקה ועיקרה הוא מלל הבדיקה.

היתרון המשמעותי בתצוגה החדשה הוא שכעת ניתן להעתיק ולהדביק (Copy -Paste) ביתר קלות צעד או תוצאה צפויה מבדיקה אחת לאחרת, בנוסף ניתן למחוק סדרת צעדים מסויימת ממספר בדיקות בו זמנית, וכמובן כעת ניתן לשכפל בדיקה קיימת לשנות היכן שצריך ע"מ ליצור בדיקה חדשה, כל עידכון שנבצע בתצוגה החדשה יעודכן ב MTM מיד לאחר שמירתו.

3. העתקת בדיקה מ- Excel ל- TWA וההיפך:

לעיתים מטעמי נוחות נרצה לכתוב את הבדיקה ב- Excel, ה Text Editor בExcel נוח יותר לעבודה ומכאן אופן כתיבת הבדיקה הופך אינטואטיבי וקל יותר.

לאחר יצירת הבדיקה בExcel נרצה להעתיק את הבדיקה לMTM… בעבר פעולה זו דרשה מאיתנו מעברים רבים בין MTM לבין Excel כיוון שלא הייתה קיימת דרך להעתיק את הבדיקה במלואה בפעם אחת… כעת זה אפשרי.

ניצור בדיקה במסמך Excel חדש בעל 4 עמודות.  

1

* ניתן לבצע הליך זה גם בטבלה בעלת 3 עמודות (עמודת Id רלוונטית בהדבקה מה Grid View לExcel)

** אין חובה לתת שמות לעמודות.

נעתיק את תוכן הבדיקה בלבד.

1

נעבור ל Grid View בWeb Access ונדביק את הבדיקה בשורה חדשה ע"י לחיצה על Ctrl+V.

clip_image012

* נכון לעכשיו אין Right-Click menu ובו אפשרות Paste, על כן ההדבקה מתבצעת באמצעות Ctrl+V.

לאחר שמירה נוכל לראות שלבדיקה החדשה התווסף Work Item id המזהה אותה.

clip_image014

אם ברצוננו לערוך בדיקה קיימת בExcel נוכל באופן דומה אך הפוך להעתיק את הבדיקה (או חלק ממנה) מתוך ה Grid View ולהדביקה במסמך הExcel ונקבל את מבוקשנו. 

clip_image016

4. הוספת פרמטרים לבדיקה:

נשים לב שבתצוגת ה Grid View טבלת הפרמטרים של הבדיקה אינה מופיעה, אל טבלת הפרמטרים נוכל לנווט בקלות באמצעות לחיצה על ה Work item Id של ה Test Case (במקרה זה 40) שהוא למעשה Hyperlink לטופס ה Test Case.

clip_image018

clip_image020

הוספת פרמטרים מתוך ה TWA חוסכת עבורנו זמן יקר שכן עד כה הוספת הפרמטרים התאפשרה אך ורק מתוך MTM, ולכן כאשר נצטרכנו להוסיף פרמטרים לבדיקה היינו עוברים לMTM ובחזרה ל TWA וחוזר חלילה…

כעת יש ביכולתנו לערוך את מלל הבדיקה וכן להוסיף לבדיקה פרמטרים וכל זאת מאותו מקום!

חשוב לציין שב Update 2 של TFS 2013 נושא הפרמטרים קיבל דגש ונוספה פונקציונליות המאפשרת להגדיר סט פרמטרים שיהיה משותף לבדיקות רבות (בדומה ל Shared steps) נושא נקרא גם Shared Parameters.*

clip_image022

* נושא זה לא נכלל במדריך זה, אך ארחיב בו במדריך אחר.

5. יכולות עריכת טקסט משופרות:

ה- Grid View מציג טקסט בצורה המינימלית ביותר ולא מאפשר בחירת גופנים שונים ו/או צבעי טקסט וכו'

אולם הבשורה האמיתית והמשמחת עד מאוד היא שניתן לדרוס התנהגות זו של הפקד המציג את ה Grid View ב TFS כך שיתמוך ב Rich Text, ובכך יאפשר יכולות עריכה משופרות.

באופן אישי, אני מציע לחכות עם הרחבה זו לTFS, שכן לתכונות מסוג זה יש נטייה להתווסף כחלק מהעדכונים השוטפים שמיקרוסופט מוציאה לTFS אחת למספר חודשים.  

במדריך זה ראינו כיצד הפיצ'ר החדש שהתווסף ל TFS 2013 ה Grid View משפר משמעותית את הפרודוקטיביות שלנו בעריכת הבדיקות ותחזוקתן.

חשוב לציין שפיצ'ר זה אינו מייתר את MTM אלא מרחיב את סט היכולות של TFS 2013, ל MTM ישנה פונקציונאליות רבה שאינה קשורה בעריכת הבדיקות אלא בהרצתן בצורה אוטומטית וביצירת סביבות בדיקות וכו' 

מקווה מאוד שמדריך זה יהיה לכם לעזר 🙂

Haimהפוסט נכתב ע”י חיים קבסה מחברת CodeValue, יועץ ומיישם בארגונים תהליכים של בדיקות אוטומטיות על מנת להקל על תהליך הפיתוח. חיים מנוסה בהטמעת תהליכים ובדיקות אטומטיות ובעל ניסיון יישום בארגונים שונים.

חברת CodeValue מובילה בשירותי תוכנה וביצוע פרויקטים, באמצעות בניית הגשר בין טכנולוגיות חדשניות וצרכים עסקיים ספציפיים, תוך הענקת חוויית משתמש ברמה הגבוהה ביותר. חברת CodeValue מבצעת בהצלחה פרויקטיי פיתוח תוכנה במגוון פלטפורמות ומספקת ייעוץ תוכנה ופיתוח המותאם לצרכי הלקוח.. חברת CodeValue מתמקדת במספר נושאים מרכזיים בעולם התוכנה, ביניהם ALM ו DevOps, מחשוב ענן, עולם ההתקנים הניידים, מענה אחוד וכולל לשווקי ה-UI/UX, פיתוח מערכות מידע ועוד. החברה מונה כיום כ-80 עובדים בהם מומחי טכנולוגיה בעלי ניסיון רב, הנחשבים מובילים בתחומם ומוכרים כסמכות מקצועית.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *