העולם העתידי לפי הרצאת המליאה של היום הראשון ב Microsoft Build 2017 Seattle

12 במאי 2017

תגיות: ,
אין תגובות

המסע לסיאטל לא היה קל, התעוררתי ב 1:00 בלילה ביום שני, והגעתי למלון באותו יום ב 14:00, שזה נשמע טוב, רק שאם ניקח בחשבון את הפרשי השעות, זה אומר שלפי הזמן המקומי בישראל הגעתי ב 24:00 של אותי יום כלומר 23 שעות בלי שינה (אני לא מסוגל להירדם בטיסה). הדבר הכי גרוע שאתה יכול לעשות במקרה כזה זה ללכת לישון. אתה חייב למשוך לפחות עד 21:00 או 22:00 בשעון המקומי כדי שה Jet leg לא יהרוס לך את כל לוחות הזמנים לכל השבוע. אז הלכתי להירשם לכנס, טיילתי בכל סיאטל, משכתי כמה שיכולתי אבל לקראת 20:00 נשברתי וב 20:30 (29.5 שעות) הלכתי לישון. זה עלה לי ביוקר, כי התעוררתי ב 4:30 בבוקר. אבל מצד שני, ההשכמה המוקדמת נתנה לי מספיק זמן להתארגן לקראת היום הראשון. כנס צפוף כמו Build דורש המון תכנון מראש ועבודת הכנה, אחרת אתה מבזבז את הזמן, וכמה שלא תתכנן, גם ככה תמיד יהיו לך בלת"מים.

p01

בקיצור, לקראת 7:15 הגעתי למרכז הקונגרסים, שבע, רענן ועירני. למרות השעה המוקדמת, התור להרצאת המליאה היה כבר ארוך. המתנתי בסבלנות כמו כולם, פיטפטתי קצת עם האנשים שיד המקרה שמה אותם מסביבי, כדי להעביר את הזמן. בדיוק בזמן פתחו את השערים, וזרם ענק של אנשים גלש פנימה לאולם המליאה. תפסתי מקום נוח והמתנתי בסבלנות לפתיחה.

למי שלא יודע, סיאטל לא מצטיינת במזג אויר אביבי, בדרך כלל תמיד מעונן שם ויש די הרבה גשם. כך שהמשפט Welcome to the cloud city שהופיע בסרטון הפתיחה היה דו משמעי ולא במקרה.

p02

סאטיה, שעלה לבמה לפתוח את הארוע, התייחס למזג האויר (אביב, שמש בחוץ, לכן הזזנו את הכנס למאי) ועבר ישר לנאום חזון ומוטיבציה. סאטיה דיבר על התקדמות טכנולוגית, ההזדמנות שהיא מאפשרת והאחריות שהיא מטילה עלינו כאנשים טכנולוגיים. הנושא של הנזקים של ההתפתחות הטכנולוגיה לחברה האנושית, זה נושא חם שמדברים עליו הרבה בזמן האחרון בארה"ב. בעיקר לאחר כמה ארועים שקרו בזמן האחרון, כמו השימוש ב Facebook כדי לשדר רצח בשידור חי והשימוש לרעה שעושים פושעים וטרוריסטים ברשת החברתית וביכולות הגנת הפרטיות המובנות של הטלפונים, שמונעות מרשויות החוק גישה למידע שיכול למנוע פשעים והתקפות טרור.

הנושא של עתיד האנושות הדיסטופי הוא נושא להרבה סרטים, ספרים וסדרות טלויזיה. סאטיה בעצמו נתן את Brave new world ואת 1984 כדוגמאות. הפתרון שלו הוא דמוקרטיזציה של הכלים והטכנולוגיה בצורה שתיתן כוח (Empower) לכולם, לתכנן את המיכשור והתוכנה בצורה מכילה (Inclusive) ולבנות אמון בטכנולוגיה. זזו האחריות שלנו כמפתחים אומר סאטיה.

זה היה כמובן הזמן של סאטיה להזכיר את החזון הנוכחי של מיקרוסופט "Empower every person and organization on the planet to achieve more". לאחר מכן הוא הכריז על הכיוון החדש של החברה ה Intelligent Cloud. כיוון שמחליף את הMobile first cloud first הקודם. עם כל הכבוד לכיוון החדש, הנקודה שקפצה לי לאוזן היתה דווקא שסאטיה התייחס בלשון עבר לנושא הפיתוח. אין מה לעשות, מיקרוסופט היא כיום יותר חברת תשתיות מאשר חברת של מפתחים.

p03העולם החדש של ה Intelligent cloud לא יכול להתקיים ללא AI כלומר Artificial Inteligance ו ML שזה Machine Learning, כי בנפחי המידע הזורמים כל הזמן בזמן אמת ל BI כלומר ל Business Intelligence הישן והטוב אין סיכוי לתת תשובות רלוונטיות בזמן אמת. אבל זה לא הכל, מסתבר שלשים את כל החכמה עמוק בענן זה כבר לא מספיק טוב, עד שהארוע מגיע לתוך הענן כדי לקבל החלטות, זה יכול להיות כבר מאוחר מדי להגיב נכון ובזמן. הבעיה הזו מביאה לשינוי פרדיגמה עם השם הסקסי Intelligent edge. השימוש ב Azure Function זה דוגמא ל Edge אבל בהרבה מקרים גם זה לא מספיק וחלק מהחוכמה חייב לשבת בגששים ובציוד המתחבר לענן ולפעול ולהגיב שם. הציוד הזה יכול העביר לענן תקציר אבל הוא צריך גם להיות עם חוכמה מובנית לטפל בארועים שדורשים תגובה מהירה ומה שיותר חשוב להיות מסוגל לקבל מהענן את הלוגיקה הנדרשת לביצוע הפעולות האלה ולהטמיע אותה.

כאן באה ההכרזה על Azure IoT Edge המאפשר לנהל ציוד מהענן כולל להוריד אליו קוד ולנהל אותו במקרו. עם תמיכה מלאה בכל הפלטפורמות כולל ציודים שנמוכים ביכולות אפילו יותר מה Raspberry Pi.  וכמובן תמיכה בכל שפות התכנות המקובלות. הודגם שימוש בפיתוח של חברת Sandvic השוודית שנותנת איתור תקלות בזמן אמת, כיבוי חירום ותחזוקה מונעת חכמה למכונות פס יצור ששווי כל אחת מהן הוא מליון דולר וכל עצירה שלהם שווה יותר.

p04אחר כך הדגש עבר ליכולות ה AI שמאפשרות להוציא מוידאו בזמן אמת מידע על אוביקטים (גם בן אדם זה אוביקט אבל לא רק) ברמה שתפחיד את ועדי העובדים וכל קנאי הפרטיות למיניהם. הכותרת המלהיבה הייתה AI for workplace safety וההדגמה הראתה מפעל מרושת במצלמות המזהות אוביקטים ואנשים. נזילה של חבית במפעל כימי אותרה והודעה הועברה לאחראים עם ההסמכה לטיפול בנושא כזה שהיו הקרובים ביותר לנזילה כדי להזעיק אותם לטיפול כולל עדכון רציף של ההנהלה והכל מניתוח אוטומטי של המצלמות המפוזרות במפעל. דוגמא אחרת הייתה בית חולים שחולה מתיישב באמצע הליכה במסדרון והאחות הקרובה ביותר מקבלת עדכון שכולל מידע איפה נמצא כסא הגלגלים הקרוב אליה על מנת שתוכל להגיע אליו שהיא כבר מצוידת עם הכלי המתאים לטפל בבעיה. גולת הכותרת של ההדגמות הייתה מקום עבודה שבו כלי עבודה כבד הונח בצורה לא בטיחותית ומיד העובד שלידו קיבל התראה לתקן את זה. במקביל, עובד אחר שלא מורשה לטפל בכלי, ניסה להשתמש בו, וישר נתקבלה התראה לעובד המוסמך הקרוב ביותר, לגשת ולעצור אותו מלגרום נזק לעצמו ולמכשיר. הכל כמובן מבוסס על כללים ופוליסי ונמצא תחת שליטה ובקרה של ההנהלה ורשויות ההסמכה. עולם דיסטופי או עולם בטוח יותר, לא יודע, שיחליט כל אחד לעצמו.

p05הבשורה הבאה נכנסה תחת הכותרת “ארכיטקטורה חדשה של ניהול מידע בארגון” והחידוש היה הוספה של יכולות Devices ל Microsoft Graph. למי שלא יודע ה Microsoft Graph זה התיחסות לאנשים, המשימות שלהם, לוחות הזמנים שלהם, כל המסמכים הארגוניים שלהם ושאר המידע הארגוני, כמסד נתונים גדול שניתן לחקירה ולתשאול על מנת לייעל את העבודה ולקבל תובנות אירגוניות. זה כלי חזק מאד המאפשר לעשות פגישות ודיונים חכמים שבהם המשתתפים יכולים להיות דינמיים, להשתתף במפגשים ללא נוכחות פיזית ושבלי כל קשר למצב הנוכחות שלהם כל המידע הרלוונטי וכל הנקודות שדנים בהם פרושים לפניהם. זה מאפשר לייעל את תהליך קבלת ההחלטות הארגוני בצורה משמעותית. תוסיפו לזה עוזרים חכמים אוטומטיים (Bot – ים) שמאפשרים להגיב בזמן אמת על שינויים בשוק ולעקוב אחר החלטות וביצועם. החידוש הוא שעכשיו גם המכשירים של העובדים מצטרפים למאגר הידע של הגרף ומאפשרים לצרף מידע על מיקום העובד, יכולות תקשורת שלו והאם למשל הוא נוהג באוטו כרגע, לעץ ההחלטות.

בקיצור, AI ינהל את העולם, את העסקים, את האזרחים, את הכל. המחשב יחליט בשבילנו מה טוב ומה רע, עולם אידאלי שבו לא יהיו עוד מלחמות וכולנו נהיה מאושרים. הבעיה שלי עם כל העתיד הוורוד הזה היא שמתכנתים הם אלה שכותבים את הקוד. מתכנתים הם בני אדם, ואת הטעויות שלהם הם מורישים לדורות הבאים בצורה של תכנה עם תקלות. זה לא שונה עם AI. גם שם קידוד (או יותר נכון בניית רישות ניורוני), יכול להכיל בגים. הבעיה היא שאין לנו עדיין Debuggers לרשתות ניורוניות.

עם כבר מדברים על העתיד, אז מיקרוסופט מקדישה המון מאמץ כדי לתת תמיכה מלאה של Unix בחלונות. Bash בטעמים שונים זמין למי שרק רוצה בחלונות. תמיכה ב Unix זה לא דבר חדש. תשתית התמיכה ב Unix נמצאת בגרעין מערכת ההפעלה החל מ Windows NT 3.51, אבל הגישה ליכולות האלה למשתמשים ומפתחים, נעה בגלים לאורך השנים לקראת העלמות מוחלטת ועכשיו פתאום היא חוזרת בגדול לבקשת הקהל. יש לי תחושה לא נוחה בקשר לצורה התזזיתית שמיקרוסופט נעה בנושא הזה. נראה שמיקרוסופט רצה לכל כיוון שהקהל שלה מבקש, רק כדי לרצות את הקהל ולא ברור אם יש מאחורי הריצה המטורפת הזו לכל הכיוונים איזה שהוא קו מנחה, כיוון אחיד, מיקוד או אסטרטגיה לטווח רחוק. אני לא מזלזל לרגע בחשיבות ההקשבה ללקוח, אבל ריצה אחרי כל שגעון קטן של כל לקוח זה לא אסטרטגיה אלא אנרכיה. מצד שני, אולי זו הדרך היחידה לשרוד בעולם של המילניומים, לך תדע.

 

 

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *