אירוע Microsof Learn what's next מאי 2017

4 במאי 2017

אין תגובות

WN01

מיקרוסופט עשתה המון רעש ומהומה כשהכריזה על הארוע Learn what's next ב 2/5/17 בשעה 9:30 לפי שעון החוף המזרחי שזה 6:30 לפי שעון החוף המערבי. מה שאומר, שמי שגר בקליפורניה צריך להתעורר מוקדם מאד כדי לצפות. אם היה מדובר במפתחים, אין סיכוי שמישהו היה מתעורר, אבל מדובר במורים ואנשי חינוך, ובהם הרי זו מצווה להתעלל. אז עזבתי את המנגל והתחברתי לאוזניות ביום העצמאות בשעה 16:30 אחה”צ, כדי לשמוע למה כל כך חשוב למיקרוסופט להעיר את המורים בוושינגטון ובקליפורניה כל כך מוקדם.

את הארוע פתח סאטיה בסיפור אישי על הסבתא רבא שלו, ועד כמה הייתה ההחלטה על מסלולי החינוך שהיא בחרה לילדים שלה, אבן דרך משמעותית במסלול החיים של המורשת המשפחתית שלו. המסר היה שהשכלה חשובה להתקדמות בחיים, כי כשרון יש בכל מקום אבל הזדמנות להשתמש בו לא מובטחת וההשכלה פותחת לך פתח גדול יותר להזדמנויות. סאטיה הציג את החזון שלו ושל מיקרוסופט לחינוך ואת המיקוד של מיקרוסופט לכלים, לסגנון הלימוד ולכישורים הנדרשים לדור החדש של הילדים שלנו כדי לתת להם ידע.WN03

הדור החדש של התלמידים, מה שאנחנו ה”זקנים” קוראים דור המילניום, הוא אתגר משמעותי למערכת החינוך. מה שמאפיין אותם הוא רב קשב, ריכוז מבוזר ודיסלקטיות מכל הסוגים והמינים. שימו לב שהשתמשתי במינוח של רב קשב ולא במינוח המטעה של הפרעת קשב, כי אני לא מוכן לקבל בצורה עיוורת שזה סוג של מחלה שדורש טיפול (בדרך כלל סימום בריטלין כדי שיהיה שקט למורה בכתה). יש יתרונות לביזור, ליכולת לעבור מהר מנושא לנושא וליכולת לעשות כמה דברים בו זמנית. דבר אחד בטוח, מערכת החינוך בארצנו, כפי שהיא בנויה כיום, לא מסוגלת לטפל בנושא הזה בצורה הנכונה (פרט לכמה חריגים שניתן להתעלם מהם מבחינה סטטיסטית).

בואו ונסטה לרגע לנושא אחר לגמרי, תרופות. הממסד הרפואי מתחיל לגלות (די במאוחר) שלגנטיקה יש חשיבות רבה כאשר זה מגיע להשפעה של תרופה על חולה. יש חולים שמגיבים יפה ויש כאלה שהתרופה בכלל לא מסייעת להם. כל מערכת אישור התרופות (FDA בארה”ב) מבוססת על ההשפעה הממוצעת של תרופה על מקבץ חולים אקראי. והנה מסתבר שאין דבר כזה חולה ממוצע וכנראה שגם אין כזה דבר, תרופה שטובה לכל החולים. ובטח אין כזה דבר תרופה שטובה לכל המחלות. כל מה שיש לנו מכל מחזור האישור של תרופות, זה תרופה ממוצעת, למחלה ממוצעת, עבור חולה ממוצע. זה לא דבר טוב.

איך זה מתקשר לנושא שלנו ? נורא פשוט. עברו הימים שבהם מורה יכול היה לעמוד לפני כיתה וללמד את התלמידים לפי התלמיד האמצעי המיתולוגי. למידה יחידנית מותאמת, עבודה בצוותים, קבוצות למידה, וחומר לימודי מותאם לפי תחומי העניין, היכולת וקצב ההתקדמות האישי של כל תלמיד, זה הכיוון שאליו המערכת צריכה לנוע, על מנת להתאים את עצמה לדור החדש. אני מאד סקפטי אם מישהו במשרד החינוך בכלל מבין את מה שהסברתי כאן. באמריקה, לפחות בחלקים היותר מודרניים ומתקדמים שלה, כבר מבינים את זה ונעים לכיוון הזה (לפחות עד שהמימשל החדש יסגור להם את כל הברזים). אבל אצלנו, אין ממש סיכוי שמשהו ישתנה.

WN08

קהל היעד של הארוע הזה, הוא אלה שמבינים לאן צריך להוליך את  מערכת החינוך (האמריקאית) על מנת להשיג תוצאות. מיקרוסופט רוצה להיות שם, בזמן השינוי, עם כלים ויכולות, כדי לעזור לחנך את הדור הבא (וכמובן לעשות מזה כסף). טכנולוגית המיחשוב יכולה לעזור הרבה לתלמידים עם קשיים מכל הסוגים והמינים, המחשב יודע להקריא למי שמתקשה בקריאה. יש עזרי למוד לדיסלקטיים שמציגים את החומר הכתוב עם רווחים גדולים מהרגיל ועם עומס ויזואלי קטן יותר כך שגם אלו שסובלים מדיסלקציה יהיו מסוגלים לקרוא את החומר ללא עזרה. ומה שהכי חשוב, יש הרבה כלים ועזרי לימוד חדשים שמאפשרים להתקדם לעולם התלת ממדי ולחוויית לימוד מדמה מציאות שנותנת לתלמיד הרבה מעבר לדף המודפס המסורתי.

לאחר סאטיה עלה לבמה טרי מאירסון והציג את הפרופיל של התלמיד החדש, התלמיד שטכנולוגיה בשבילו היא שפה ראשונה, עבודה בקבוצות עם חברים מסביב לעולם (כן אני מדבר על משחקים קבוצתיים של קרבות באינטרנט, תשאלו את הילד שלכם), זה דבר שטבעי לו. תלמיד שיודע להיות מאד יצירתי ולבנות דברים חדשים מדהימים ולהרוס אותם מיד אחרי זה סתם ככה בשביל הכף (כן אני מדבר על MineCraft).WN12

טרי עבר לשלב ההכרזות והכריז על Windows 10 S, שזו קונפיגורציה מיוחדת של מערכת ההפעלה Windows 10 Pro שנועדה במיוחד לתלמידים, קטנה יותר, זריזה יותר, וכוללת את כל מה שתלמיד צריך. חשוב לציין שעל המערכת הזו ניתן להתקין רק יישומים מהחנות, מה שמבטיח בטיחות משתמש גבוהה יותר (התוכנות נבדקות על ידי מיקרוסופט כדי לוודא שאינן מכילות רושעות). והכי חשוב, Office 365 (זמין כבר עכשיו בחנות) יהיה כלול בה חינם.

טרי הציג גם תכנה מיוחדת למנהלי מערכת של בתי ספר, Set Up School PCs, שמאפשרת להם לבנות את הקונפיגורציה והתכולה של מחשבי התלמיד (שונה לכל כיתה) ולשכפל אותה לכל מחשבי התלמידים בבית הספר בזמן קצר. יכולת חדשה נוספת שהוכרזה הייתה שילוב של כל מחשבי בית הספר במערך הניהול של InTune for education, שילוב שמאפשר למנהלי מערכת לשנות תצורה דינמית ולנהל את מחשבי התלמידים לאורך השנה.

טרי ציין שהרבה יצרני מחשבים יציעו גירסאות זולות של מחשבים לחינוך עם Windows 10 S במחירים זולים עד כדי 199 דולר ליחידה, שיבואו ביחד עם מנוי לשנה חינם ל MineCraft education edition (בנוסף ל Office 365 for education החינמי). בתי ספר שיש להם כבר Windows 10 Pro יקבלו את ה Windows 10 S בחינם. 

WN17

בשלב זה עלו לבמה קטרין ו אנטוני והציגו את Teams שהוא מוצר Office חדש יחסית שנועד במיחד לעבודה משותפת של צוותים, עם התאמה מיוחדת לעולם החינוך ובתי הספר. כלומר Teams for education יודע מה זה מורה, תלמיד, כיתה, בית ספר ומאפשר יכולות עבודה ושימוש המותאמות לצורת העבודה המקובלת בבית הספר עם בקרה ושליטה מלאים למורה ולמנהל. זה כלי גם לעבודה משותפת של התלמידים בצוותים בינם לבין עצמם וגם כלי שמאפשר למורה שליטה מלאה על הכיתה ומעורבות בכל מה שהתלמידים עושים והכל עם יכולות מדיה ותקשורת אינטראקטיבית מלאים. תשכחו מזה שהילד שוכב בבית כי הוא חולה ומפסיד חומר, זה לא יפריע לו להיות משתתף פעיל בכיתה ובפעילות (אם הוא רוצה).

כאן עלתה לבמה דירדרה שהסבירה למה MineCraft כל כך חשוב ליצירתיות וללימוד של Computational thinking. מגן הציגה את Code Builder for Minecraft education edition והראתה ביחד עם מליסיה איך הוא משתלב עם Tynker והראתה דוגמאות מדהימות של דברים שתלמידים עשו בתור פרויקטים לימודיים (ותכנותיים מבלי דעת) עם הכלים האלה. הוזכר גם שיתוף הפעולה בין מיקרוסופט ל STAM ומי שמעוניין בפרטים נוספים על פרויקטים מעניינים בחינוך מוזמן לבקר באתרים של makeblock של ohbot וכמובן לא לשכוח את code.org ואולי גם הכתבה הזו תעניין אותו. אמריקה של לפני הקיצוצים השקיעה המון בחינוך ויש הרבה תוצרים מעניינים שניתן לשלב אותם בקלות גם בארצנו.WN18

מגן עלתה לבמה ודיברה על 3D ו VR בחינוך. היא הזמינה את אמי שהדגימה שימושים ב Paint 3D (חינם בעדכון החדש של חלונות 10) לציור תלת ממדי ושילוב של התוצר ב PowerPoint והציגה יכולת חדשה של view mixed reality המאפשרת לשלב מודלים תלת ממדיים בצילום רגיל. משם הם עברו ל VR מלא. וכמובן לא שכחו את ה Hololens. הכיוון של לימוד באמצעות הולוגרמות, תמונות תלת ממדיות, מציאות מדומה, ומציאות משולבת במציאות מדומה נותנים יכולות מדהימות להעברת ידע יעיל ומהיר לתלמידים ונותנים הרבה מעבר לדף המודפס והדוגמא של מערכת השמש וליקוי ירח שהוצגה בארוע הדגימה את זה בצורה חדה וברורה.

בשלב הזה עלה לבמה Panos Panay והציג את המוצר החדש בסידרת ה Surface ה Surface Laptop. המוצר הזה לא מיועד לדור הצעיר יותר אלא לסטודנטים בגיל המבוגר יותר ומעבר ליופי שלו הוא מתהדר בזמן סוללה של 14 שעות לפחות מה שמאפשר לך להשאיר את המטען בבית ולא להתחבר אליו בכל הפסקה (או לשבת ליד הקיר ולהילחם עם החברים שלך השקע).

WN20פנוס הוא מרצה מרשים והוא לדעתי יכול לתת Fight טוב מאד לסטיב ג’ובס (זכרו לברכה) גם בדרמטיות וגם ביכולת שלו לעניין את הקהל. היה ברור שהוא מתלהב מהמוצר וזה מובן כי זה ילד שלו. אבל גם בלי ההתלהבות שלו, כדאי לשים לב, שמיקרוסופט נלחמת ראש בראש בשוק של אפל, בזה שהיא נותנת מוצרים יפים, זורמים, איכותיים וחזקים יותר מהמתחרה, כשהם פוגעים במתחרה דווקא בנקודה של היופי העיצובי. ה”עכבר” החדש מעניין, והיכולות עיצוב של העט ותמיכת מערכת ההפעלה בשניהם ירשימו כל משתמש מק (כמובן עד הרגע שהוא יגלה שזה Windows 10 ושעל המחשב לא מצוייר תפוח). צריך לראות את הוידאו כדי להבין. בשלב כלשהו פנוס הזעיק לבמה את אדל מחברת 3D4Medical שהראתה לימוד אנטומיה של גוף האדם לסטודנטים לרפואה שמתאימה יותר לדור הנוכחי. לימוד אנטומיה עם מודל רב ממדי זה לא רק עולם אחר מאשר לקרוא את זה בספר אלא זה גם יותר מהיר, יותר יעיל ונותן הבנה טובה ועמוקה יותר של הנושא.

אתרים שכדאי לבקר בהם בהקשר לנושא הזה

https://www.microsoft.com/en-us/education/

https://news.microsoft.com/microsoft-event-may-2017/   

https://education.microsoft.com/   

http://event.microsoft.com/MayEvent

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *