הרצאת המליאה הראשונה בכנס F8 2017 של FaceBook בסאן חוזה

21 באפריל 2017

תגיות: , ,
אין תגובות

למי שלא יודע, כנס המפתחים של Facebook לשנת 2017 היה ב 18-19/4 בסאן חוזה קליפורניה. לא, לא נסעתי לשם ואני די מצטער על זה, כי מלאי חולצות ה T שלי מתחיל להידלל ועל בטוח היו שם המון חולצות T מגניבות. מה שיותר חשוב, כל משתתף קיבל במתנה מצלמת 360. אבל מאחר ובימינו הכל משודר בזמן אמת, כל מה שאתה צריך זה לתפוס לך זמן פנוי (בערב בגלל הפרשי השעות), להתחבר לשידור הישיר (או המוקלט) ולהנות מהחוויה הוירטואלית.

הרצאת המליאה של היום הראשון פרסה שוב את ה Road Map ה 10 שנתי של Facebook ונתנה עדכון של מצב הענינים בנקודת הזמן הנוכחית. הרצאת המליאה של היום השני הייתה הרבה יותר גיקית ועסקה בעתיד הרחוק יותר, על סף המדע הדמיוני. למי שיש כמה שעות פנויות שווה לצפות בשתי ההרצאות הללו כדי להתרשם ממקור ראשון לאן הולכת Facebook.

10yearfacebook

הכיוון של Facebook (למי שלא יודע) הוא לחבר את כולם עם כולם בכל רחבי העולם, כולל לתת פתרון לפריסת התשתיות העולמית הנדרשת לצורך זה. ולהשתמש בחיבור האנושי הענקי הזה  כדי לייצר קהילות ואינטראקציה חברתית באמצעות כל החושים ובאיזה שהוא שלב גם בחיבור ישיר אל המוח. דרך אגב, מי שהמשפט האחרון נראה לו דמיוני מדי מתבקש לצפות ברבע השעה האחרונה של הרצאת המליאה של היום השני כדי לראות שזה לא כל כך רחוק כמו שנדמה לו. ברור שהתכנית הגרנדיוזית הזו זה לא חזון לשנה הבאה אלא חזון רב שנתי. מרק הציג כבר בשנה הקודמת את התוכנית העשר שנתית שלו להגיע לשם ובינתיים נראה שהתכנית מתקדמת פחות או יותר לפי התכנון.

כמה נקודות מענינות מהפתיחה של מרק. קודם כל בעולם של Facebook המצלמה תופסת כרגע מקום יותר חשוב ממלל. למי שהתפלא מאיפה כל התוספות בעולם הצילום וה Video שנוספו בתקופה האחרונה לעולם של Facebook, אז זו הסיבה. השלב הבא הוא כמובן תלת מימד AR+VR. כאשר המטרה הסופית היא המשקפיים (כמו בסרט Kingsman: The Secret Service ) שמשלבות בצורה שקופה ובלתי מורגשת בין העולם האמיתי לעולם הוירטואלי ומשמשות כעוזר האישי הסנסורי המלא שלך אי שם בעוד 10 שנים. חשוב לציין שזה לא רק המשקפיים, מאחורי המשקפיים מסתתרים יכולות של זיהוי צורות, זיהוי אוביקטים, הוצאת התלת מימד מתוך הדו מימד, חיבור בין כל הדברים האלה לקונטקס הרלוונטי למשתמש ועוד הרבה תשתיות. עד שיהיו לנו המשקפיים האלה, המצלמה של הטלפון שלך בצרוף AI ומצלמות 360 יעודיות כמו ה X6 וה X24 ישמשו כתחליף זמני עד שהטכנולוגיה תשיג את הקצב שבו הדברים מתקדמים.

FBARBuildingBlocks

לאחר החזון, מרק העביר את השרביט למייק ה CTO של גוגל שפרט לפרטים את הרעיון של AI Camera. מרק דיבר על Computer Vision עם אלגוריתמיקה של Convolutional neural network (שאחד מהאבות המייסדים של התחום Yann LeCun הוא מנהל מעבדת ה AI ב Facebook), על זיהוי צורות עם MASK R-CNN ועל היכולות החדשות שזה מאפשר למפתחים. לאחר מכן הראה את ההתקדמות של הצוות שלהם באופטימיזציה של האלגוריתמים הנדרשים לרמה שהם יוכלו לפעול לא רק על מחשבי על אלא גם (ובעיקר) על מחשב הטלפון הנייד שלך. מייק הזכיר כמובן את SLAM (כלומר Simultaneous localization and mapping) וקישר אותו כמובן מיד ל Oculus ול VR ואז העביר את השרביט בצורה חלקה ל Deb Liu

fbTools

דב הכריזה על ה Camera Effects Platform . שכוללת בשלב הזה שני כלים, הכלי הראשון הוא ה Frame Studio שמאפשר לשחק ברמה של התמונה הבודדת או סרט הוידאו הבודד. הכלי השני ה AR Studio, משלב יכולות AI שמאפשר לזהות גופים בתנועה ולבנות להם מסכות ולשלב אותם אם אתה רוצה ביחד עם הסנסורים של הטלפון. פרטים נוספים נמצאים בתיעוד (למפתחים). דב הציגה איך ניתן להוציא מסרט וידאו בזמן אמת את הקונטקסט, את המישורים והמשטחים, את האוביקטים מה שמאפשר לך לתת חווית AR מלאה ביישום שלך. כל זה יהיה זמין בחודשים הקרובים ב SDK ש Facebook מתעתדת לשחרר במסגרת ה Camera Platform.

המרצה הבאה, Rachel Franklin מנהלת ה Social VR הסבירה שאנשים מגיבים לעולם הוירטואלי בדיוק כאילו הוא העולם האמיתי. אדם שעושה סלפי לאווטר שלו בעולם הוירטואלי יחייך כאילו הוא מצלם את עצמו בעולם האמיתי. כך שכפלטפורמה חברתית ה VR יכול להיות מנוע חברתי חזק מאד לתקשורת בין אנשים’ גם אם הם רחוקים אחד מהשני יבשות שלמות. כל זה היה הקדמה להכרזה של Facebook Spaces, פלטפורמת ה VR החברתית הראשונה של Facebook שמאפשרת בשלב הזה לעד 4 אנשים לשתף ביניהם את אותו עולם וירטואלי דרך מסכי ה Oculus Rift (בשלב זה בביתא). המערכת מאפשרת לך לייצר אווטר אוטומטית מהתמונות שלך תוך שימוש ב AI שאותו תוכל כמובן לשנות ולעצב כרצונך עד שתהיה מרוצה לחלוטין מהצורה הוירטואלית שלך ותחוש שהיא באמת מייצגת אותך. המערכת מאפשרת גם למי שאין ברשותו מערכת Oculus להצטרף לעולם הוירטואלי שלך דרך יכולות ה Video של ה messenger של Facebook.

בשלב זה עלה לבמה Ime Archibong שאחראי על שותפים ומוצרים ודיבר על מה שמעניין את Facebook מבחינה שיווקית. אימי דיבר על Multiplier Effect ועד כמה שינוי קטן יכול להביא לתוצאות גדולות (אפקט הפרפר). Facebook מספקת למפתחים תוכניות ומוצרים ואימי דיבר על תכנית ה FbStart של Facebook שמיועדת לכל מי שחושב שהמוצר שהוא מפתח עם התשתיות של Facebook הוא משהו שיכול להיות מכפיל ערך חברתי. הכוונה היא לא רק לחברות הזנק בשלבים המוקדמים שלהם, Facebook מרחיבה את היריעה ופונה לכל מי שרואה את עצמו מכפיל פוטנציאלי. לצורך זה Facebook יצרה את ה Developer Circles. זוהי רשת חברתית מבוססת על מתנדבים המקימים קהילות מקומיות תוך שימוש ב Facebook Groups לשיתוף מידע בנושאי פיתוח. אם דיבר על שיפורים ב Facebook Analytics ועל יכולות חדשות לשתף מיקום ומידע טוב יותר בין יישומים זרים.

fbMessenger

לסיום עלה לבמה David Marcus שהוא האבא של מוצרי ה Messaging ודיבר על כל הדברים שה Messenger יודע לעשות. דיויד הראה את המסלול שעשה המוצר משנה שעברה. הראה איך המוצר השתלב בתעשייה בצורות שונות (בעיקר נושאים של שירות לקוחות, גיוס לקוחות, הגדלת מודעות, מסחר והעברות כספיות). הכריז על Messenger V 2.0 עם יכולות משופרות. דיויד הדגיש את השימוש ב Bots וב Automation כחלק מהכלים שה Messenger מספק ואת השימוש ההולך ומתרחב בהם לשיפור תהליכים עסקיים. בין החידושים יש את ה  Discover Tab, את ה Chat Extensions ונושאים נוספים כמו למשל Parametric Messenger Codes.

FBMoney

 

כאן הסתיימה הרצאת המליאה של היום הראשון ואני הלכתי לישון, עם רשימת נושאים לחקירה לשבוע הקרוב. צפיתי כמובן בהרצאת המליאה של היום השני והיא הייתה הרבה יותר גיקית מזו של היום הראשון. בקיצור, שווה לצפות ולהתרשם ואם אין לכם  זמן לראות את כל הרצאת המליאה של היום השני, אני ממליץ לראות לפחות את הרבע שעה האחרונה שלה.  

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *