על ההבדל בין UX ל UI ועל הקורס של David Platt ביוני

3 באפריל 2013

David-Platt

הצלחה של יישום תלויה בצורה כמעט מוחלטת בחוויית המשתמש. חווית המשתמש זה לא מימשק המשתמש ומאחר ו David Platt, המומחה העולמי בתחום, מגיע לארצנו בחודש יוני להעביר את סדנת ה User Experience Master Class הייחודית שלו. חשבתי שזה רעיון טוב לחדד ולהדגיש מה זה UX ולמה ולמה זה לא UI.

ואני רוצה בכוונה למשוך כאן קצת אש. אז בואו ונדבר קצת על אפל, אפל של לפני שהמשיח שלה הלך למקום שכולו טוב, והשאיר את המאמינים שלו מיותמים. בואו ונשאל שאלה טכנית על נושא טכני טהור. האם החומרה של אפל הייתה תמיד החומרה החזקה והטובה ביותר בשוק ?

התשובה לא צריכה להפתיע אף איש טכני, תמיד החמרה של אפל הייתה נחותה בביצועים הטכניים מרוב המתחרים שלה. ולא רק זה, המחיר של המוצר של אפל היה תמיד יותר גבוה, מהמחיר של מוצרים מקבילים בשוק, שאיכותם הטכנית הייתה הרבה יותר טובה מאלה של אפל. אז איך אתם מסבירים את העובדה שאנשים היו מוכנים לעמוד בתור ימים, בשביל מוצר שעוד לא יצא למדפים, ואף אחד לא יודע איך הוא עובד באמת ? איך אתם יכולים להסביר את התגובה הפנאטית של רוב הצרכנים של המוצרים של אפל, ברגע שמנסים להסביר להם שהמפרט הטכני של המוצר שקנו במחיר מופקע, גרוע יותר מזה של מוצר מתחרה כלשהו.

הסיבה להצלחה הפנומנלית של אפל היא שחווית המשתמש שלה שמה בכיס הקטן את כל המתחרים. הגאוניות של סטיב ג'ובס הייתה ביכולת שלו להבין לעומק את המשתמש שלו, ולתת לו חווית משתמש כל כך טובה, כך שהפרמטרים הטכניים של המכשיר הפכו ללא רלוונטיים. ושימו לב שאני לא מדבר פה על איך הכפתורים מפוזרים על המסך, ומה יש בכל פריט של התפריט, ואיך התפריטים ממוקמים ביישום, אלא אני מדבר על רמה אחת מעל כל הפרטים האלה.וזה בדיוק ההבדל בין User Experienceל User Interface.

ואני לא רוצה שיוצר הרושם שאין קשר בין UX ל UI. בוודאי שיש קשר, אבל ה UI זה השלב האחרון והטכני של ה UX ומי שמתחיל מ UI יקבל יישום "בסדר" מי שיתחיל ב UX יקבל יישום "מדהים", "פנטסטי", "נהדר".

למה זה כל כך חשוב שהיישום שלך יהיה "מדהים" ? מפני שבחנות היישומים של אפל, מיקרוסופט ואנדרואיד יש מיליוני יישומים. והיישום המיוחד שלך הוא רק אחד מתוך כמה עשרות או מאות יישומים, שעוסקים באותו נושא. אם היישום שלך לא יבלוט מתוך ההמון, אף אחד לא יתקין אותו (בתשלום או שלא בתשלום) ולא ישתמש בו. זה דרוויניזם במיטבו, ואם אתה רוצה להצליח עם היישום שלך בעולם הזה, חווית המשתמש שלך היא הדבר הראשון שאתה רוצה לתכנן ביישום שלך.

וכן, זה נכון גם ליישומים משרדיים, כי זה ההבדל בין יישום שהמשתמשים אוהבים להשתמש בו, וכתוצאה מכך התפוקה הארגונית שלהם גבוהה יותר, לבין משתמשים שסובלים מהיישום, והפעילות שלהם כתוצאה מכך איטית יותר ופחות יעילה. כך שאני לא מדבר פה רק על יישומים לחנות היישומים אלא על משהו הרבה יותר רחב.

אז אם נחזור להתחלה, David Platt מגיע לארץ ויעביר ב 9-13/6 את ה User Experience Master Class שבו תוכלו ללמוד מהמומחה מספר אחד בתחום, איך לתכנן חווית משתמש טובה ליישום שלכם. ומי שמעונין להירשם מוזמן לפנות לחברת האם שלי ולבקש פרטים.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. Pingback: מה בין UI ל- UX? | לכודה ברשת