בוקר היום הראשון של Build 2012

3 בנובמבר 2012

אין תגובות

קמתי בבוקר (ב 4 "כרגיל"), רק כדי לגלות שסיאטל חזרה למזג האויר הנורמאלי שלה, קר וגשום. מאחר וכבר נרשמתי אתמול, יכולתי להרשות לעצמי לעבוד עד 7 בבוקר וגם לעשות סדר בנירת שוקיבלנו ולהכין את תכנית ההרצאות להיום. הקטע הכי מרתק שצפוי היום זו כמובן הרצאת הפתיחה, ששם אולי נדע אם נקבל גם מתנות פיזיות ולא רק ניירת.

הרצאת הפתיחה נעשתה באוהל ענק ליד בניין 33. המילה אוהל מעוררת אצלי אסוציאציות על אוהל כמו שהיה לי בטירונות. ובהתחשב בזה שבחוץ ירד גשם, זה לא נראה לי רעיון טוב. מצד שני החברה בסיאטל מתורגלים בעניני גשמים, ואוהל במונחים שלהם היה משהו שהיה מאד רחוק ממהזכרונות שלי בצבא. למעשה היו שם בקמפוס שלושה אוהלים ענקיים. אוהל אוכל ליד בניין 92 ששם היו חצי מההרצאות, אוהל אוכל ליד בניין 33 ששם היו החצי השני של ההרצאות ואהל בגודל של שני האוהלים הקודמים, שם היו הרצאות הפתיחה. והאוהלים הללו (בגודל של מגרש בייסבול) כוללים קונסטרוקציית מתכת כבסיס, חימום ומיזוג אויר, תאורה, חשמל ואפילו יש בחוץ אוהל נפרד עם בתי שימוש ניידים כולל כיורים לרחיצת ידיים.    

עשיתי סיבוב באוהל של ארוחת הבוקר ועמדתי כמו ילד טוב בתור להרצאת הפתיחה. הדלתות נפתחו ונכנסנו לאולם (להזכירכם הכל בתוך אוהל).

את החימום של הקהל עשה אומן קלידים בשם Jordan Rudess שמעבר למומחיות בקלידים הדגים מומחיות בתוכנות מחשב יעודיות למוזיקה, כולן על טהרת חלונות 8. בכלל' לחלונות 8 יש משהו שמושך אליו אומנים של מוזיקה להמונים, החל מ DJ – ים וכלה בנגנים על כלים אמיתיים, כי בגלל יכולות ה Touch החזקות וקיומם של מסכי מחשב שטוחים גדולים ושקופים, שכוללים בתוכם את יכולות Touch, אתה מקבל במכה אחת גם הרחבה של היכולות המוזיקליות של האומן וגם מקבל על הבמה כלי בולט שנותן Show לקהל.

האוהל היה מלא, משהו כמו 2,500 איש + צוות מה שאומר 5,000 מכשירים לפחות שכולם מנסים להתחבר לרשת ה Wi-Fi בו זמנית, מתוך נקודת שטח צפופה אחת. לא הפתיע אף אחד שהרשת האלחוטית קרסה מדי פעם.

 

את הארוע התחיל הנחה וליווה לאורך כמעט כל הדרך סטיב בלמר. הוא התחיל בכמה פרטי טריויה כמו שזה האוהל הגדול ביותר שמיקרוסופט בנתה אי פעם, שהארוע נמכר תוך 58 דקות מרגע הפתיחה (כאילו שאני לא יודע). הבטיח שבפעם הבאה הארוע יהיה במקום גדול יותר. שם את הדגש והמיקוד של הכנס על חלונות 8, Windows Phone 8 והענן. התפאר בזה שמיום שישי שבו הוכרז חלונות 8 ועד היום יש כבר 4 מליון Upgrades, הראה סרטון על התורים שהשתרכו ליד החנות של מיקרוסופט בטיימס סקוור ביום ההכרזה. תורים שלא ביישו וגם נתנו Fight טוב לתורים שהמדיה אוהבת לצלם בהכרזות של המתחרה.

מה שמיוחד בחלונות 8, וזו תכונה שאין לאף אחת ממערכות ההפעלה המתחרות, היא היכולת שלו לתמוך במגוון עצום של form factors, החל מהמסך של טלפון וכלה במסך של 82" (למי שלא יודע לתרגם, משהו כמו 2 מטר), זה לא משהו טרויאלי. וסטיב הדגים חלק מהמצגת על "טאבלט" של 82" עם טכנולוגית מגע, וגם על Windows Phone קטן, רק כדי  להדגים את הנקודה.

את כל ההדגמות סטיב עשה על המשתמש האישי שלו, כשהוא עובר ומדגים כמות נכבדה של מכשירים מכל הספקים המובילים, כולם עם מגע, וכולם מריצים כמובן חלונות 8. כמובן שהוא לא שכח את ה Surface החדש ולא שכח להדגיש שהחמרה של הטלפון של חלונות 8 היא עם המפרט הטוב ביותר. ההדגמה הראתה בצורה יפה מאד, איך כל המידע עובר באופן מסונכרן  וחופשי בין כל המחשבים של אותו משתמש, כולל סינכרון אוטומטי של מסמכים ב Office. בדרך כלל אנחנו לא רגילים לראות את ה CEO מבצע הדגמות בארועים כאלה, ובטח לא להנחות אותם לאורך כל הדרך. אבל סטיב עשה את זה וגם עמד במשימה בגבורה. הוא לא היסס לקחת סיכונים, כולל נסיון לכתוב על הטלפון הפוך, כאשר הטלפון מונה לקהל (ולמצלמה). סטיב נתן גם דמו מוצלח וגם Show טוב וגם הראה Eating your own dog food על המשתמש האישי שלו. מגיע לו ח"ח.

 

מונח מעניין שסטיב הציג הוא חמרה מהדור של חלונות 8. כל מחשב שמסוגל להריץ חלונות 7 (או לצורך העניין ויסטה), יריץ את חלונות 8 באותה צורה אבל החידוש בחמרה של דור החלונות 8 זה הנושא של ה Touch, אני הייתי מאד סקפטי עם כל הנושא הזה ונכנסתי אליו ברצינות רק לפני כמה חודשים, כשרכשתי סוף סוף מחשב Slate של סמסונג עם מסך מגע. ולאחר שהתחלתי לנסות להזיז דברים על המסך של הנייד הישן שלי עם האצבעות, אני יכול להבין למה אתה יכול למצוא בשוק של הדור החדש לא רק טאבלטים, אלא גם מחשבים ניידים עם לוח מקשים ופד והכל, כשבנוסף, המסך שלהם הוא מגע (למרות שיש להם לוח מקשים רגיל), שלא לדבר על צריכת חשמל מופחתת. על הדור הזה של החומרה, חלונות 8 מראה את החוזקות שלו בצורה הטובה ביותר.

העולם משתנה, כך אומרים כולם וגם סטיב, הלקוחות משתנים, הדרישות משתנות, ולכן גם מערכת ההפעלה וסוג היישומים משתנה. זה שוק עצום של הזדמנויות עיסקיות והמון עבודה למפתחים בעולם כפי שסטיב הציג אותו, חברות מפתחות יישומים לצרכנים שדורשים פרסונאליזציה ברמת החפיץ, גרפיקה מעולה, שימוש במגע, ואפקטים של wow, ויכולת מעבר חלקה בין כל המכשירים שלהם מבלי לאבד מידע. כולם מקושרים בעולם הזה ברשתות חברתיות, השיווק הוא מפה לפה, וגימיק ויראלי טוב יכול לעשות לך את המחזור השנתי. אני לא יודע עד כמה העולם הזה קשור למציאות, אבל מיקרוסופט נותנת תשתית מאד רחבה וגמישה לעולם הזה, שבו הכל מתחבר. החל מתשתית ה SkyDrive כצומת סנכרון, דרך ה Mobile services, כל תשתיות הסינכרון האוטומטי, וכלה בשאר יכולות הענן, שמה שחשוב בכל התשתיות האלה זה שכולם מדברים בצורה חלקה אחד עם השני, וכולם עובדים באותה צורה מול חלונות 8 ומול הטלפון של חלונות 8. והתאימות היא לא רק ברמת היכולת אלא ממש ברמת הקוד, כך שאותו קוד (כמעט) רץ על כל הפלטפורמות. זה נותן ליזמים ולחברות הזנק מרחב חדש של יכולות, ליישום של רעיונות, שאת חלקם אנחנו אפילו לא יכולים כרגע לדמיין. ולמפתחים זה נותן הרבה עבודה או כמו שסטיב הגדיר את זה, זה תור הזהב למפתחים.

בשלב הזה הזמין סטיב לבמה את סטיבן גוגנהימר שהוא זה שעובד מול ספקי החמרה מצד אחד ל'בל מהם דברים שהם צריכים שישולבו במערכת ההפעלה ומצד שני לתת להם כיווני חמרה שמיקרוסופט הולכת לתמו בהם במערכת ההפעלה. הוא הראה את היכולות של האצת חמרה של ה GPU הגרפי, שרלוונטי גם לטלפון של חלונות, הראה את Autocad וגם ת מנוע המשחקים של Unity, יכולות עבודה בו זמנית של משחק עם שיחת וידאו ב SkyPe ללא אבדן ביצועים, יכולות זהוי קולי שעבדו למרבה ההפתעה בלי אף תקלה (כולל כמה בדיחות על המתחרה סירי). ויכולת לשלב קריאות לספריות Native (כן, C++ חוזר) בטלפון.

היו עוד הרבה נקודות מענינות בהרצאת הפתיחה, אבל גם ככה הגזמתי באורך, אז בואו ונקפוץ לסוף. סטיב חזר לבמה והבטיח שמיקרוסופט הולכת לשווק את חלונות 8 באגרסיביות, עם המון פרסומות במדיה, דבר שגרר המון תגובות חיוביות מהקהל  (ושווה יהיה לכתוב פוסט נפרד על הנקודה הזו איל"ז).

ולאחר שניסה לעבוד על כולם, שמה שכל המשתתפים בכנס מקבלים, זה כרטיס עם 100 גיגה שטח ל Sky drive, דבר שאף אחד בקהל לא באמת קנה, הכריז סטיב שכל משתתף יקבל מחשב Surface כדי שיוכל לפתח בשבילו תכנה. סטיב היה מספיק חכם כדי לומר מייד שהחלוקה תתחיל רק ב 7 בערב, כי אחרת אני מניח שתוך כמה דקות לא היה נשאר אף אחד באוהל. כולם שמחו ומחאו כפיים.

אבל זה לא הסתיים בזה. על הבמה עלה קוין מגאלו, זה שאחראי במיקרוסופט על נושא הטלפוניה, ונתן הרצאה שלמה, שאני אכתוב עליה איל"ז פוסט נפרד, שכללה בין השאר הדגמה של הפעלה של רובוט מעופף, ישירות מהטלפון הנייד.

ואז שכולם היו בטוחים שכאן נגמרת הרצאת הפתיחה עלה על הבמה ריצרד קריס מנוקיה והכריז שכל המשתתפים מקבלים בנוסף גם טלפון Lumia920 (ביתא), על מנת שיוכלו להתחיל ולפתח עליו ישומים. הגג של האוהל כמעט עף מהתגובה ואנחנו יצאנו לגשם בדרך לאולמות ההרצאות.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *