דגשים בעת מעבר אל Exchange 2013 (מאמר 2)

ינואר 8, 2014

תגיות: ,
אין תגובות

במאמר הקודם דגשים בעת מעבר אל Exchange 2013 (מאמר 1) סקרנו יכולות אחדות מתוך יכולות רבות שיש ב-Exchange 2013 וכן את הסיבות למעבר מגרסאות קודמות אל Exchange 2013.
לפני שנמשיך הלאה במיגרציה ונתחיל ללחוץ על כפתורים אני רוצה להתייחס לכמה נקודות חשובות לפני היישום והמיגרציה.

צורך ומטרות

לאחר שהבנו מהם היכולות הטכניות של Exchange 2013 אנו מעלים את הצורך ועושים השוואה בין הגרסה הקיימת ובין גרסת Exchange 2013 ולוקחים בחשבון את התוצרים והתועלות שאנו רוצים לקבל, אם נביט לדוגמא איזה יכולות ניתן להשיג בין הגרסאות השונות:

Exchange 2003 – הבדלים רבים, החל משרידות ו–Site Resiliency, עבודה עם מספר רב של Databases ועד ממשקני ניהול שונים, אך אם אתם נמצאים בגרסת Exchange 2003 אז גרוע מאד כי אין אפשרות לבצע מיגרציה ישירה אל Exchange 2013, כלומר המיגרציה צריכה לעבור בנקודה זמנית של Exchange 2007 או Exchange 2010 ואז ל-Exchange 2013. ואגב זאת הסיבה למה כדאי תמיד להישאר עד שני גרסאות אחורה ולא יותר.

Exchange 2007 – אם נמצאים עם גרסת Exchange 2007 אז היכולות, החידושים וההבדלים מול Exchange 2013 הם עדיין גדולים כגון: חלוקת עומסים של תיבות הדואר על כל בסיסי הנתונים של השרת בצורה אוטומטית תצורת שרידות של (DAG) ולא עוד LCR, CCR וכו’.

Exchange 2010 – כאן ההבדל הוא קטן יותר אך עדיין ישנם מספר הבדלים, כגון: יכולות אבטחה מובנות כמו DLP או Message Encryption, אינטגרציה מול SharePoint ו-Lync, התממשקות לטאבלטים ומכשירים חכמים ועוד.

בסופו של דבר אנו צריכים לדעת מהן המטרות של השדרוג? האם לקבל שרידות גבוהה יותר, חלוקת עומסים בין ה-Database או יכולות אבטחה חדשות.

מיפוי

המיפוי הוא החלק הראשון שאנו מבצעים, המיפוי חייב להיות מדויק ולכלול את כל המשאבים בארגון המתחברים אל שרתי הדואר ולהיכנס אל תוך מסמך מסודר. המיפוי כולל בין היתר:

מיפוי אפליקציות – האם האפליקציה מתחברת עם Imap או SMTP? במצבים כאלה אנו צריכים לערב את אנשי האפליקציות ולקבל מהם תמונה מדויקת של מה מתחבר, לאן ובאיזה תצורה. אם נקח לדוגמא אפליקציות שעובדות עם Mapi Profile לא נוכל לעבוד עמם יותר בגלל ש-Exchange 2013 אינו תומך יותר ב-Mapi.

דיאגרמות ותרשימי רשת – אנו חייבים תמיד להחזיק תרשימי רשת מסודרים ומעודכנים של שרתי הדואר ותפקידיהם, במיפוי נוכל להשתמש באותם תרשימים ולהיעזר בהם בתהליך.

תפקידים – מי אחראי על שרת הדואר, על ה-Mail Relay, על האפליקציות שמתחברות וכו’. גם בחלק הזה מומלץ לבצע מיפוי בכדי לדעת מה התפקיד של כל אחד במיגרציה והיכן הוא נכנס בתהליך.

User Analysis – מי מתחבר לאן, כמה וכמויות. לוקח אותנו לחלק נוסף במסמך התכנון והוא כמה משתמשים מוגדירים עם תיבות דואר, כמה דואר שולחים ביום ובאיזה כמויות, האם החיבור ממכשירים חכמים גורם לעומס, כמה חיבורים יש ביום מול שרת הדואר ועוד נתונים ברמת המשתמש.

Server Analysis – בדומה לרמת המשתמש גם כאן ניתן לבצע Analysis רק ברמת השרת, הניתוח של העבודה מול שרת הדואר צריכה לכלול מיפוי של כמה לוגים אנו צוברים ביום, מהם כמות השינויים שנעשים אל ה-Mailbox Database ועוד.

בדיקת תאימות – את כל המשאבים והאפליקציות שאספנו ורשמנו נתחיל לבדוק בכדי לוודא תאימות מול שרת הדואר החדש.

את כל אלה נכניס לחלק הראשון של מסמך התכנון.

תכנון קונפיגורציה

בחלק השני של המסמך אנו צריכים לכניס את התכנון שלנו כלומר איך ייראו שרתי הדואר לאחר המיגרציה, האם יכלול שרתי High Availability ו-DR או שאנו צריכים לכלול שרת נוסף למטרות כשל אנושי.
התכנון משתנה בין כל ארגון וארגון ולכן עלינו לבדוק בקפידה מה אנו רוצים לקבל ביכולות החדשות, ישנו ארגון שארכיטקטורה של שני שרתים לצורכי High Availability עונים לצורך הארגון וישנם ארגונים אשר צריכים ארבעה שרתים לצורך High Availability ולצורכי DR.

ניהול סיכונים

חלק חשוב והוא לדעת את הסיכונים שיש במיגרציה החל מאפליקציה שאינה תואמת מול שרת הדואר או יישום לא מסודר של התהליך, לכן מומלץ ואף חשוב להעריך את כל הסיכונים ולרשום אותם בכדי שנדע לפני מה אנו הולכים ואיך ניתן להימנע.
ניהול נכון של סיכונים יכול להטות את הכף בין יישום נכון או יישום כושל.

ביצוע

ביצוע הפרויקט הוא החלק ה-fun של המיגרציה במהלכו אנו מיישמים את כל התכנון שביצענו עד כה, בתהליך עצמו של לחיצת הכפתורים אנו צריכים ליישם את התהליך ולא לסטות ממנו.

דגשים נוספים שכדאי לזכור בתכנון הם:

גיבוי – גיבוי מלא של שרתי הדואר וה-Active Directory כולל ווידוא של הנתונים שעליהם נעשה גיבוי.
אחריות –בפרויקט כל אחד צריך לדעת את מיקומו ואת האחריות שלו במהלך המיגרציה.
תקינות שרתי הדואר – לפני שמתחילים לבצע את המיגרציה מומלץ לבדוק את שרתי הדואר ואת תקינותם, אם ישנה תקלה עדיף לסדר ולא לצאת למיגרציה עקב תקלה.
עדכונים – בכדי לבצע מיגרציה אל Exchange 2013 אנו צריכים לבצע מספר עדכונים בגרסאות הקודמות של שרתי הדואר.

במאמר הבא נתחיל במיגרציה, נריץ פקודות ונתחיל בהתקנות.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *