TFS 11 מעט על התצורות החדשות הצפויות לנו עם

28/02/2012

tags: , , ,
no comments

בתור מי שעוסק בתחום ה-ALM, יצא לי להיתקל לא פעם בלקוח ששואל אותי ‘למה אני צריך TFS’? הטיעונים סובבים לרוב סביב שני נושאים: הראשון – העובדה ש-TFS הוא כלי מסחרי שדורש רישוי בעוד שישנם מוצרים מקבילים חינמיים והשני – שהתקנה ותחזוקה של שרת TFS היא יקרה ומורכבת. התשובה שלי מתחילה תמיד ב-‘אתה צודק, לגבי שתי הנקודות’. ברגע שהסכמנו שהוא צודק, נפתחת בפניי הדרך להסביר שהשאלה אינה כה פשוטה כמו שהיא נשמעת. ואז יש לי הזדמנות לטעון מספר דברים משל עצמי.

ראשית, ההשוואה בין TFS למוצרים חינמיים היא לרוב השוואה שאינה מדוייקת. מוצר חינמי – כמו לדוגמא subversion – שמספק יכולות ניהול תצורת קוד הוא רק פן אחד שמנוהל ע”י TFS. אותו דבר חל גם לגבי build-ים אוטומטים, מעקב אחרי באגים וכו’. כאשר אנחנו משווים את סך כל הרכיבים החינמיים שנדרשים כדי לספק את אותן יכולות כמו של TFS, ולא פחות חשוב – את העלות בזמן ובכסף של לחבר את כולם לכדי מערכת אינטגרטיבית אחת – התמונה כבר נראית אחרת.

שנית, עלינו להבין את מכלול הדברים השונים שנדרשים מאותו שרת TFS. עליו לתפקד כמאגר קוד המקור של הפרוייקט, כבסיס נתונים שמשמש לייצור דו”חות מעקב, כפורטל לכל חברי הצוות ועוד. כדי לספק את השירותים הנ’ל, השתמשו מפתחי TFS במוצרים קיימים בעלי רקורד מוכח, קרי SQL Server (כולל רכיבי הדו”חות והאנליזה שלו) ו-SharePoint. היות ומדובר במוצרים בעלי כוח ויכולות רבות שצריכים לעבוד בתור יחידה אחת, הניהול שלהם הוא באופן טבעי לא דבר של מה-בכך. ולמרות כל זאת, ניהול שרת TFS הוא לרוב לא משימה קשה באופן יוצא דופן, ונתמכת ע”י סט כלים שמגיע יחד עם ההתקנה.

עם יציאתה הצפוייה של גרסת TFS 11 ניתן לומר שזמנם של שני הטיעונים הנ”ל עבר. הסיבה היא ש-11 TFS מגיע גם בשתי תצורות חדשות שלא היו קיימות בגרסות קודמות. אלו הן TFS Express ו-Visual Studio Team Foundation Service (או בשמו הפופולרי: TFS in the Cloud).

גרסת ה-Express של 11 TFS היא תשובה מצויינת לכל מי שרואה קודם כל את המחיר: היא חינמית ל-5 המשתמשים הראשונים (ועבור כל משתמש מעבר לכך נדרש Client Access License נוסף). יחד עם זאת, יש לה מספר מגבלות יחסית לגרסא המלאה:

· תומכת רק בבסיס נתונים SQL Server Express (מה שמגביל את כמות הנתונים המקסימלית, יכולות High-Availability ו-Clustering, וכד’)

· לא מאפשרת התקנה על מספר שרתים (שוב, לצורך טיפול בתרחישים של Failover)

· לא כוללת את רכיב הדו”חות ואת האינטגרציה עם SharePoint

TFS Express היא בשורה מצויינת לצוותים קטנים (וגם גדולים) שרוצים מערכת שמספקת שירותי בקרת תצורה, builds אוטומטים ו-continuous integration וניהול ומעקב אחרי דרישות, משימות ובאגים. היות ומדובר במוצר מיקרוסופטי, הרי שהאינטגרציה בינו לבין Visual Studio היא מספר רמות מעל כל מוצר אחר בשוק, דבר שמאפשר להתרכז בפיתוח עצמו ולא במאבק עם הכלים. בנוסף, אנו מקבלים בפעם הראשונה תמיכה ב-TFS גם מתוך גרסאות ה-Express של Visual Studio. עם הגעת TFS Express יכול גם המפתח הבודד להנות מסביבת פיתוח בעלת יכולות ALM מתקדמות, בדיוק כמו צוות בחברה גדולה.

אז טיפלנו בטיעון העלות – כעת יכול כל ארגון להנות מגרסת TFS חינמית, ולעבור לגרסא מתקדמת יותר רק כאשר יש בה צורך. אבל כל זה לא פותר עדיין את הבעייה השניה – הצורך בהתקנת שרת, תחזוקה שוטפת, גיבויים, הקצאת שטח בדיסק וכו’ וכו’. לצורך כך יש לנו את Visual Studio Team Foundation Service.

TFS in the Cloud היא למעשה יישום של TFS על שירותי הענן של מיקרוסופט (הידועים בעיקר בשם Windows Azure). הווה אומר – אין צורך יותר לדאוג לגבי שרידות, זמינות, גיבויים וכדומה, שכן הכל מנוהל עבורנו על ‘בענן’. גם זוהי בשורה חדשה עבור צוותי הפיתוח הקטנים והעצמאיים, כאלה שנמנעו מ-TFS בגלל הצורך בתחזוקה שוטפת. נכון לרגע כתיבת שורות אלו, שירות TFS in the Cloud תומך בבקרת תצורה, מעקב אחר משימות ובאגים ו-automated builds. מעניין לציין שמכונות ה-build – אחת או יותר – יכולות להיות מותקנת בכל מקום: על מכונה פיזית במשרד, ב-Virtual Machine בחדר השרתים, או אפילו על מכונה אחרת בענן. חווית השימוש במוצר דומה למדי לשימוש בשרת TFS רגיל ובתוך Visual Studio כמעט שלא שמים לב להבדל. השוני המרכזי הוא שניהול הרשאות ובקרת גישה מתבצע באמצעות כתובות דוא’ל שמשוייכות לשירות Windows LiveID.

השירות נמצא כרגע בבטא, ואינו תומך לעת עתה במספר יכולות שקיימות במוצר הסטנדרטי, כגון דו”חות מורכבים (מעבר ל-burndown charts פשוטים), אינטגרציה עם SharePoint או קסטומיזיציה של work items. כמו כן, חברת מיקרוסופט עוד לא פרסמה את עלות השירות.

לסיכום, אין ספק שאנחנו רואים כאן מגמה חדשה ומעניינת שמטרתה לספק גם לצוותים קטנים וגם למפתחים בודדים חווית ALM שעד כה היתה שמורה לארגונים גדולים בלבד. יהיה מעניין לראות אלו הפתעות נוספות יבואו בגרסאות הבאות של 11 TFS.

Add comment
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*