עוד בנושא התראות והרשאות

14 בספטמבר 2010

בפוסט הרשאות והתראות, מה הקשר? הצגתי את הבעייתיות שקיימת בשליחת התראות למי שהוסרה לו הרשאה לרשימה ולאחרונה נתקלתי בעוד מקרה של התנגשות בין התראות להרשאות.


מי שמנהל הרשאות ב- SharePoint יודע עד כמה לפעמים אפשר להסתבך עם ההרשאות, במיוחד ב-MOSS לאור העובדה שניתן ל"שבור" היררכית הרשאות.


אחד היתרונות הגדולים בהרשאות ב-SharePoint הוא לתת הרשאה שונה לרשימה או ספרייה מהאתר בו היא נמצאת.


לדוגמא, אפשר לתת למשתמש הרשאת קריאה בלבד לאתר מסוים, ובאותו אתר לתת לאותו משתמש הרשאת עריכה לספרייה כלשהי. מה הרווחנו? כך אנחנו יכולים להגביל את השינויים / עדכונים שהמשתמש יכול לבצע לספרייה אחת מוגדרת מראש. פעולה כזו היא בעצם "שבירת" הרשאות.


עכשיו נשאלת השאלה האם ניתן לתת הרשאות בצורה הפוכה? כלומר, האם אפשר לסגור את ההרשאות לאתר מסוים למשתמש, אבל לפתוח לו הרשאה (קריאה או עריכה) לספרייה או רשימה בודדת באותו אתר? והתשובה היא כן.


יש לזה יתרון גדול, בעיקר מידור של מידע באותו אתר מבלי להקים אתר נפרד לצורך כך (אפשרות זו לא היתה קיימת ב- SharePoint בגרסה הקודמת).


מה החסרונות של שבירת הרשאות?


ראשית, אם המשתמש אינו מורשה להיכנס לאתר, הוא לא יכול להגיע לרשימה בניווט או גלישה רגילה – יש לתת לו קישור ישיר לאותה רשימה. שימו לב, בכל פעם שהוא ינסה לעלות רמה או להגיע לרשימה אחרת באתר, הוא יקבל הודעת שגיאה שאין לו הרשאה.


והבעיה השנייה, היא זו שנתקלתי בה לא מזמן ועליה רצית לדבר. זוכרים את האפשרות לעשות מנוי התראות לרשימה? אז ככה, אם יש לכם הרשאה לרשימה, אבל אין לכם הרשאה לאתר שבו היא נמצאת (שבירת הרשאות) לא תוכלו לעשות מנוי התראות לאותה רשימה. קצת מרגיז, כי לכאורה, אם יש לי הרשאה לאותה רשימה למה שלא אוכל לקבל התראות לשינויים שבוצעו בה?


ההסבר לזה הוא שההתראות נוצרות ברמת האתר, ולכן לא משנה אם יש לי הרשאה לרשימה או ספרייה בודדת, ברמת האתר אני לא יכולה ליצור התראות.


אז מה עושים במקרה שרוצים התראות לאתר שאין בו הרשאות למעט ספרייה בודדת?


למעשה לא ניתן בצורה ישירה, אם בכל זאת, הגעתם למצב כזה, תוכלו לתת הרשאה לכל האתר, ולשבור את ההרשאות בכל הספריות והרשימות האחרות, כלומר לבטל את ההרשאה בכל יתר הרשימות והספריות, למעט זו הבודדת. הפוך על הפוך. מבולבלים? כן גם אני, ולכן אני לא ממליצה לנהוג כך, בעיקר משום שמצב כזה מצריך במקרה של שינוי הרשאות, לעדכן שוב את כל הרשימות והספריות באתר.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *