כמה עדכונים מהשטח (אם אפשר לקרוא ככה לאינטרנט)

19 בדצמבר 2013

אין תגובות

בשבוע שעבר ערכתי סדנה של יום בנושא ארכיטקטורה של מערכות Web ו – Scale שלהן (מי שמכיר אותי יודע שאני יכול לדבר ימים על הנושא) במסגרת Expert Days 2013  (את המצגת של הסדנה תוכלו למצוא בתחתית הפוסט).

אחד הנושאים שהוספתי לסדנה היתה סקירת מגמות בתחום וכיצד היא משפיעה על התחום. ריכזתי את עיקרי התובנות בפוסט הזה על מנת שגם אתם תוכלו להינות מהן:

  1. עליית ה – JavaScript: אם jQuery נראתה עד לפני זמן קצר כמו מהפכה, מתברר שהיא רק היה תחילתה של המהפכה: מפיתוח לקוחות שמנמנים בצד הלקוח, לפיתוח בצד שרת (סנוב ב node.js כבר פיתחת?) ועד לשמירת הנתונים בפורמט json לדיסק (ועל זה תקראו כבר בסעיף הבא).
  2. עליית ה – MongoDB: פתרון ה – Data Store שאינו מחייב (לכאורה) תכנון מדוקדק של מבנה טבלאות, מאפשר לסרלז את הנתונים ישירות לדיסק ולקבל ביצועי כתיבה וקריאה מדהימים, רוכש נתחים משמעותיים יותר ויותר בשוק ומהווה את השחקן המרכזי בכלי ה – Document Stores. כמובן שלמוצר ישנם אתגרים רבים (טרזנקציות, נעילות של כל בסיס הנתונים בכל עדכון וטיוב בעת גידול מהיר), אבל זה לא מונע ממנו להיות מוצר מרכזי בארכיטקטורות מודרניות.
  3. גם אנשי שרת יכולים לעשות מסכים יפים: אחרי שלמדנו שכל בעל עסק יכול לפתוח אתר יפייפה ב – Wix, גם למתכנתי השרת מגיע פתרון לפיתוח אלגנטי "שלא יבייש את הפירמה". אם אתם מרגישים שאתם נמנים על האוכלוסיה שמאותגרת עיצובית אני ממליץ לכם להעיף מבט על Bootstrap.
  4. עליית מפתחי ה – Client: מתברר שכדי לפתח מערכת עם בסיס נתונים ו – CRUD כבר לא צריך  מומחה שרת (טוב, אתם תצטרכו אותו, אבל תעיפו מבט בסעיף 8 להבהרות).  פלטפורמות כמו Parse.com ו – Deployd.com מאפשרות לכם לייצר צד שרת במספר לחיצות כפתור וללא כל פיתוח והתקנות מורכבות.
  5. אוטומציה: אם הנושאים הקודמים התמקדו בשינויים שעוברים על המפתחים, הרי הצורך בשחרור גרסאות מדי יום, מייצר לחצים ושינויים גדולים בצד אבטחת האיכות (אוטומציה) ובצד התשתיות (ענן ו – DevOps).
  6. Full Stack Developers: פעם קראו לזה byte people, היום פשוט רוצים שתוכלו לספק פתרון מקצה לקצה (מהשרת ועד הלקוח). אם תסתכלו על המגמות למעלה, תוכלו להבין למה השוק מקדם אותן בהתלהבות.
  7. משפך שיווקי (Marketing Funnel): אם לא שמעתם עליו עדיין, אז כדאי שתכירו. זוהי הדרך שבה משתמשים פוטנציאלים אצלכם במערכת הופכים למשתמשים ולאחר מכן למשתמשים משלמים. רב החברות היום בתעשייה מתמקדות בהבנה מה הלקוח רוצה (והאם יש בכלל ביקוש למוצר) ורק לאחר מכן מפתחות את הטכנולוגיה בבסיס המוצר. המגמה הזאת מכתיבה התמקדות בראש המשפך ולא בתחתיתו, כפי שחברות ישראליות רבות היו עושות בעבר.
  8. Scale: אם בניתם את המערכת, בדקתם את הצורך השיווקי, הזרמתם לקוחות פנימה והתחלתם להזיז עניינים, עכשיו הגיע הזמן להתחיל להגדיל את המערכת. הפתרונות שהכרנו בעבר היו בעיקר קניית שרת גדול יותר, החלפת דיסקים ל – SSD ושדרוג לגרסת ה – Oracle Enterprise. כאשר אתם מתחילים לטפל בנפחים גדולים, השיטות הללו כבר לא יחזיקו מים, ואתם תדרשו לתת פתרונות שבאמת משחררים את צווארי בקבוק (Sharding לבסיסי נתונים, שימוש ב – Cookie Encryption במקום Load Balancers ושימוש בשרתי Web רזים).

השורה התחתונה
השינויים בתעשייה בימים אלו מסעירים ומעניינים, ונובעים מדרישה עסקית לספק תוצרים טובים יותר בזמן קצר יותר. עכשיו רק נותר לנו לראות אילו מהמגמות האלו ישארו איתנו לטווח הארוך.

נהנית מהפוסט? רישום לבלוג הפתוח למנהל הפיתוח יבטיח לכם עדכונים חדשים ישירות לדוא"ל!

ממשיכים לפתח,
משה קפלן

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *