מחשבות על עננים וכסף

23 בינואר 2011

2 תגובות

מחשבות על עננים וכסף

העננים הביאו איתם תפיסות עולם חדשות, שמצריכות חשיבה, מה המשמעות של העננים על החיים שלנו. הפעם אני רוצה לשתף אתכם במחשבות על כסף וארכיטקטורה. לפני שנכנסים לעננים חיביים לשלוט בנושא התמחור, כדי שלא תהיו מופתעים בסוף החודש.

מחשבה: "הענן נותן לנו 100% אתר עובד בכל מזג האוויר", על כך תשלמו.

אם ניקח לדוגמא את הענן של מיקרוסופט, יותר משתלם לכתוב את הלוג של אפלקציה ל-Table במקום ל- SQL. ולכם משיקולי עלות וארכיטקטורה זו תהיה ההמלצה של הארכיטקט. אך מה יקרה אם בעתיד הקרוב, הרחוק ,נושא המחירים ישתנה? ומחירים על ציר הזמן משתנים ע"פ עקומות הביקוש. נקודה למחשבה !!!

אחת היכולות של הענן היא להקצות לנו משאבים ע"פ הצורך, כך אנחנו חוסכים משאבים וכסף, כלומר אנחנו משלמים רק על משאבים שאנחנו צורכים באותו זמן. בוא ניקח את זה רחוק יותר, אני מדמיין יום שכאשר אני אצטרך X מחשבים / משאבים אני אעשה מכרז בזמן אמת בין הספקים של העננים ואני אבחר את הפתרון הזמני הזול ביותר. אם אני יודע למשל שבחגים אני צריך יותר משאבים אז אני יכול אפילו לעשות את ההשוואה, וגם לנהל משא ומתן על המחירים, דבר שיוליד מבצעים לחג, הנחות ודילים, כמו בעולם הקפיטליסטי האמתי.

מחשבה על Sartup שייתן לנו API אחד שעובד מול כל ספקי העננים והוא יודע בשבילנו איפה הכי זול בזמן נתון להריץ את הקוד שלנו, והוא גם יוכל לקבץ מספר לקוחות ואז לעשות לנו קניה קבוצתית.

clip_image001

ה-Startup יוכל גם לתת פתרון במצב בו אני עובד מול מבנה נתונים מופשט של ה-Startup והמנגנון של ה-Startup יבחר בשבילי את הדרך הטובה והזולה ביותר לשמור את הנתונים, כלומר אני לא אצטרך לבחור בין Table של אזור ל-Table של Azure SQL.

בעיה נוספת שצריך לתת עליה את הדעת היא מתקפות על אתרים. בוא נדמיין שכוחות הרשע רוצים למוטט אתר מסוים ולכן הם משתמשים בעננים כדי לתת "ברק" באותו אתר. מה שיקרה הוא או שאתר יפול או אם הוא בענן אז הוא ישלם הרבה מאוד כסף על המשאבים שהוא צרך באותה מתקפה כדי שהמערכת שלו לא תיפול. לגופים קטנים ובינונים היה אולי עדיף ליפול מאשר לשלם כסף סתם שלא החזיר להם את ההשקעה.

אלו מחשבות ראשוניות שאני מפתח אותן ואשמח לשמוע את המחשבות שלכם.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות

 1. מיקי25 בינואר 2011 ב 11:53

  השאלה האם עלות הנוספת המערבת בתהליך התמחור את שיטת היישום על כל המשתמע בישומים מורכבים – אינה פוסלת מראש את האופציה הזו.

  כספקי תוכנה ויישומים עבור לקוחות – נדרש לקחת סיכונים או עלות עודפת רק בגלל תפיסת הגמישות הקיימת בענן.

  לגבי Startup –  הרעיון גדול אם כי היישמות שלו תדרוש מורכבות טכנית משמעותית בהתייחס לשוני הקיים בין הספקים.

  הגב
 2. איל שושן28 באפריל 2012 ב 15:20

  חג שמח
  יש צורך מיוחד להגדיל זיכרונות המחשבים השולחניים
  ומהירותם
  הענן הוא פיתרון חלקי
  וצריכה ליהיות מחשבה לגיון והתאמה של מערכות המיוחד בישראל בה מורקבים מחשבים ואין קופסה של יצרן אחד מלבד אפל

  הגב