בזמן שישנתי

14 ביוני 2009

4 תגובות

 


בחודש האחרון הייתי עסוק יותר מהרגיל, ולא הצלחתי לפנות את הקשב הראוי לכמה התפתחויות מעניינות. והפעם לא רק שלא הספקתי לכתוב עליהן אלא אפילו לקרוא עליהן לא ממש יצא לי. אנסה להשלים את הפערים בשבועות הקרובים.


Google squared


זה שרות חדש, משעשע ומיותר למראה של גוגל, שבונה טבלה ע"פ נושא שבוחר המשתמש. למשל, אם נזין את הביטוי Israeli presidents, נקבל רשימה בת 7 שורות (עם 2 נוספות שניתן להוסיף ולקבל רשימה ממצה), על 6 עמודות תוכן – שם, תמונה, תיאור, תאריך לידה, לאום, וקודמו בתפקיד. ניתן להוסיף עמודות אחרות מתוך רשימה סגורה, למשל "מחליפו בתפקיד". למה אני חושב שהוא מיותר? כי כמו בעוד הרבה מאוד מקרים של עיבוד שפה טבעית, לדעתי אפשר לקחת את התוצאות רק בערבון כל כך מוגבל, שזה פשוט לא שווה את הטרחה. למשל, אם נבקש ריבוע של programming languages, אכן נקבל רשימה מצוינת, הכוללת (בעמוד הראשון) פסקל, סכים, פורטרן, פרולוג, קובול, פורת' ופייתון. העמודות הן: שם, תמונה, תיאור, מקורות השפעה, הופעה ראשונה, ופרדיגמה. אבל רגע, מה זה "תמונה" של שפת תכנות, אתם שואלים? אז בארבעה מקרים זה צילום מסך עם קוד, בשני מקרים  זה צילום עטיפת הספר, ובמקרה הנותר זה תמונתו של איש. מיהו האיש? האם זה ממציא שפת התכנות? זה לא ייתכן, כיוון אין לו משקפיים ושיער פנים. אז בואו נקרא את תיאור השפה הזו ונבין אותה קצת יותר. "עבודתו המוקדמת של פסקל", מספר לנו גוגל בריבוע, "הייתה במדעי הטבע והמדעים היישומיים, בהם הוא תרם רבות לבנייתם של מחשבונים מכאניים". כן, כנראה שהאיש הוא בלז פסקל, המדען הצרפתי בן המאה ה-17, שעל שמו נקראת השפה. האלגוריתם התבלבל באיזשהו שלב ובמקום תיאור שפת פסקל הביא תיאור של פסקל המדען. כפי שאמרתי, זה לא בדיוק אנציקלופדיה בריטניקה. אגב, על פניו נראה כי המקור ל-90% מממצאי google squared הוא וויקיפדיה. לא יותר קל פשוט להכנס לשם ישירות? והיא, בניגוד ל-google squared, מבינה גם עברית.


בונוס טראק: ריבוע על influential rock groups מעלה בדיוק תוצאה אחת, היא לד זפלין, כשבתיאור הלהקה רשום non-script beacon img. Register for email updates, ובנוסף קיימת עמודה תמוהה בשם Metal, והיא חסרת ערכים (במובן שאין בה תוכן, ולא שהיא גדלה על סקס, סמים ורוקנרול).


Bing


בשנת 1998 מיקרוסופט השיקה את MSN, מנוע החיפוש הראשון שלה. הוא לא ממש תפס. מי שהשתמש בו היו בעיקר אנשים שלא שינו את הגדרות ברירת המחדל בדפדפן (תנחשו איזה), וביישומי מיקרוסופט האחרים.


בשנת 2006 המנוע הוחלף ע"י Windows Live Search. הוא לא ממש תפס. ע"ע MSN.


בשנת 2007 הוחלט שמה שיעזור זה להוריד את המילה ,Windows והמנוע הפך ל-Live Search, יענו חיפוש ח"י. בכל זאת לא עזר.


בשנתי 2009, לפני שבוע, קיבלנו את בינג. השמועה אומרת שהשם הוא ראשי תיבות של But/Because It's Not Google, אבל אל תאמינו לשמועות.


כל המאמרים והפוסטים מדברים על הרבה שינויי ממשק מעניינים בבינג – לעומת הגלגולים הקודמים שלו, ולעומת גוגל. יש תמונה יפה ומשתנה ברקע, התוצאות מתחלקות אוטומטית להרבה קטגוריות מתוחכמות, וכו'. רציתי גם אני לדבר עליהם, אבל לא הייתה לי אפשרות, כי בינג הופיע אצלי על רקע אפור ולא עשה שום טריקים, לא לפני החיפוש ולא אחרי, ללא הבדלי מחשב, דפדפן ומערכת הפעלה. בסוף שמתי לב שהוא מזהה אוטומטית שאני נמצא בישראל, וקלטתי מייד שזוהי מזימה אנטישמית זדונית. ואכן, ברגע ששיניתי את הגדרת המדינה לארה"ב, הכל התחיל לתקתק.


אז כן, ברקע יש תמונה יפה שאמורה להשתנות מדי יום, ובשאיפה להיות קשורה לאירועים היסטוריים של אותו יום. בתמונה יש כמה אובייקטים שניתן להצביע עליהם ע"מ לקבל יותר מידע, קצת בסגנון של פליקר. בגדול זה נראה נחמד, למרות שאני מחזיק בדעה שהמשתמשים הכבדים של מנועי חיפוש מגיעים לעמוד הבית רק אחרי שלב החיפוש (שהופעל מהדפדפן עצמו), כלומר כשכבר לא רואים את התמונה. במילים אחרות, הפיצ'ר הזה מיועד בעיקר לאנשים משועממים (ואין בזה שום פסול, כי בהחלט לא חסר כאלה באינטרנט).


במעבר עכבר על התוצאות, מימין מתקבלת תצוגה מקדימה של העמוד המקושר. עד עכשיו ראיתי לא מעט נסיונות להראות תצוגות מקדימות של עמודי אינטרנט, ולא אהבתי את רובן, כי הן בד"כ הכילו גרסאות מוקטנות של העמוד עצמו, וזה לא ממש עוזר לאף אחד. לעומת זאת, מיקרוסופט עשו את זה די יפה לטעמי – המסגרת מכילה את הפסקה הראשונה של הטקסט, וכן כמה מהכותרות/קטגוריות הפנימיות הקיימות בעמוד. כמובן שדרוש מדגם יותר גדול, אבל על פי כמה עמודים שניסיתי את זה עליהם, נראה שזה באמת עוזר.


גם את התוצאות עצמן מחלק בינג לקטגוריות. כשביצעתי חיפוש על Israel, התוצאות התחלקו לקבוצות הבאות: חדשות על ישראל, כללי (ויקיפדיה וכאלה), עיתונים בארץ, מזג האוויר, מפות, תיירות ונדל"ן. בקטגוריית "תמונות" התמונה הראשונה, וכנראה זו שהכי מייצגת את המדינה, הייתה של סיוון קליין מיס ישראל 2003. טוב, אם להם מותר, אז למה לא לי?


ישראל?


(ישראל?)


אגב,חם מהתנור, אורנג' וסלקום הולכות להביא את האייפון לארץ, עבור אותם חמישה אנשים שהחליטו שהם צריכים אותו, ועוד לא הביאו להם אותו מחו"ל.


ויטלי

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 תגובות

 1. יובל17 ביוני 2009 ב 9:06

  מזל שהתעוררת בזמן כדי לעדכן אותנו…;-)

  מעניין ביותר,
  תודה רבה

  הגב
 2. vitalym17 ביוני 2009 ב 19:10

  תודה יובל!

  הגב
 3. עידו שחם28 ביוני 2009 ב 19:08

  מה שאמרת לגבי שמשתמשים מגיעים מחיפוש בתוך הדפדפן לא לגמרי נכון. אצלי למשל עמוד הבית הדיפולטיבי הוא גוגל ואני רואה אותו כשאני פותח בראוזר חדש (מה שקורה לאחרונה לא מעט כשפיירפוקס זולל כל כך הרבה זיכרון).

  כך מדי פעם אני רואה את התמונה המתחלפת של גוגל לכבוד אירועים שונים ומשונים. אני מתאר לעצמי שכנ"ל לגבי אנשים שהגדירו את בינג בתור דף הבית שלהם.

  בכל מקרה, סקירה נחמדה למדי. יש למנועי חיפוש עוד כברת דרך עד שהם באמת יבינו את המידע שהם מציגים, אם זה אפשרי בכלל.

  הגב
 4. vitalym28 ביוני 2009 ב 20:39

  הי עידו,

  בגדול אתה צודק. אבל זה בדיוק אחד הדברים שמעולם לא הצלחתי להבין – למה להגדיר את גוגל בתור עמוד הבית? הרי זה אחד העמודים הבודדים שבוודאות לא מכילים שום מידע שעשוי לעניין אותך (חוץ מה-google doodles, ואני מודה שזה כבר סיבה לא רעה), מעצם זה שהם לא מכילים שום מידע. כמובן שאני לא מתכוון לאתרים כמו iGoogle או Google Reader, שבמקרה שלהם זה בהחלט הגיוני בעיני.

  מצד שני, עובדתית הרבה אנשים עושים את זה, אז כפי שאמרתי בגדול אתה צודק :).

  הגב