He's got the whole world in his hands

9 במרץ 2008

אין תגובות

 


אחד מתחומי המחקר הפופולריים אצלנו בממשקולוגיה עוסק בשיפור והעֲצמה של חוויית המשתמש של מבקרי מוזיאונים ואתרי מורשת למיניהם. בשתי מילים, המטרה היא לזהות היכן נמצא המבקר ולהסביר לו מה הוא רואה – בשפה שהוא מבין, ברמת פירוט ועומק שמעניינים אותו, תוך מענה על שאלות שמתעוררות אצלו וצמצום בהצגת מידע לא רלוונטי. אפילו כאן בארץ, באוניברסיטת חיפה, מפתחים את פרוייקט PIL (שזה ראשי תיבות של ראשי תיבות של personal experience with active cultural heritage – Israel), שאמור לשרת את באי מוזיאון הכט לארכיאולוגיה שנמצא בקמפוס.
כאמור, זהו תחום די מבוקש, שנעשתה בו עבודה רבה. מה שאומר שהגיע הזמן לקחת את זה הלאה, אל מחוץ לגבולות המוזיאון. התגובה הראשונה שלי למראה המוצר הזה הייתה שזוהי כנראה גרסא משופרת של המדריך לטרמפיסט בגלקסיה. אבל אחרי שההתלהבות הראשונית עברה (ונשארה ההתלהבות הכללית), הבנתי שזה פשוט ממשק מתקדם למנוע חיפוש. תקחו את גוגל, תחברו אליו מצלמה, סורק ומסך מגע, וזה מה שתקבלו. וזה אדיר! אבל קצת עתידני בשלב הזה, חשבתי. אלא מה, מסתבר שמעבדות המחקר של מיקרוסופט כבר עובדים על משהו דומה. אומנם לא כה משוכלל, אבל מאוד בכיוון. נגיד שבטיול שלי בארה"ב פגשתי בתור בסטארבאקס בחור שנראה כמו בתמונה למטה, ואמרתי "ואללה, הוא נראה לי מוכר, מעניין מי זה". אז אני מצלם אותו עם המצלמה של הסלולרי, וגולש באותו הסלולרי לכתובת הזו ובוחר את התמונה. ומיד התוכנה מזהה אותו, מגלה לי שזה בכלל ג'ורג' בוש, ומציעה לי קישור לעמוד שלו בוויקיפדיה ואפילו תיאור שלו (לא מחמיא) ע"י אחד הגולשים שהעלה תמונה דומה. מגניב, לא?


George W. Bush


ועוד מוצר מעניין – הפעם מתחום הנגישות. כידוע, אנשים עיוורים משתמשים בתוכנות קוראות מסך בשביל לעבוד עם המחשב. למי שאף פעם לא הזדמן לו לשמוע קורא מסך בפעולה, אני יכול להגיד שזה לא בדיוק כיף ולא בדיוק קל להבנה. כאן אפשר לשמוע כיצד קורא מסך מתמודד עם טבלה פשוטה יחסית. עד עכשיו הממשק החלופי היחיד היה צג ברייל, שגם הוא מציע חוויית משתמש לא מושכת, כפי שניתן להתרשם מהתמונה:


.


Braille Terminal


אבל יכול להיות שמצב הולך להשתפר. מישהו עשה שימוש בחומרים החכמים החדשניים ועיצב מכשיר קלט-פלט מהפכני לעיוורים, שנקרא Siafu. המכשיר מבוסס על משטח עשוי חומר מיוחד בשם magneclay שיכול לשנות את צורתו כשעובר בו זרם חשמלי. המכשיר יודע גם לתרגם אותיות רגילות לכתב ברייל, גם ליצור תבליטים מדויקים של המסך, וגם לתפקד בתור אמצעי קלט כמקלדת רגילה או מקלדת ברייל.


Saifu Device


פרטים ותמונות נוספות אפשר למצוא כאן.


ולסיום, בפינת "סכנת הטכנולוגיה בידיים הלא-נכונות" נדבר על אחמדינג'אד מילים. יש תוכנות מאוד נחמדות שדואגות לקרוא את מה שכתבנו, ואם לדעתן רשמנו משהו שלא התכוונו אליו, הן ישנו את הטקסט למשהו יותר הולם. לרוב מדובר בבודקי איות כאלה ואחרים. אבל צריך לזכור שאסור לתת להם את המילה האחרונה (תרתי משמע). כי אז קורים דברים מוזרים, וחיפוש בגוגל מוצא 347 אזכורים של המילה enbreasties וגם 1080 אזכורים של המילה buttessment ו-428 ל-buttbuttination. סוכנות החדשות המפורסמת משנה את שמה ל-buttociated press, מחוז Sussex באנגליה הופך ל-Suslove, ויליד Middlesex (לפי התקנות החדשות Middlelove, כמובן) אלטון ג'ון מגלה שהוא בכלל homoloveual. בקיצור, הבנתם את הרעיון, כן?


 

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *