מה צריך לדעת על Microsoft Appv-5

23 בFebruary 2014

אין תגובות

מיקרוסופט שחררה את גרסה 5.0 SP2 App-V כחלק מחבילת MDOP 2013 R2 שזמין להורדה ללקוחות SA (Software Assurance).
תוכנת הווירטואליזציה של היישומים נכתבה באופן מלא ע”י קבוצת Mangan (צוות במיקרוסופט) שפיתחו אותה והוא תוצר של 3 שנות עבודה. התוכנה נכתבה מחדש מהיסוד כדי לעמוד באתגרי היישום של היום. הדבר היחיד שנראה זהה הוא ממשק המשתמש של “sequencer” (אורז היישומים) המשמש לאריזת יישומים בבועה וירטואלית.

ישנם שינויים רבים בגרסה החדשה, במאמר זה אתמקד בחידושים העיקריים והחשובים ביותר.

הגרסה החדשה של App-V 5.0, זמינה באתרי הרישוי השונים של מיקרוסופט ע”פ זכאותם של הארגונים השונים לחבילת 2013 (MDOP)  Microsoft Desktop Optimization Pack, להן קישור לספריית המאמרים בנושא מאתר TechNet.
החדשות טובות:

שרת, Client ופורמט חדשים לעולם הווירטואליזציה האפליקטיבי של מיקרוסופט. הClient של גרסה 5 תומך גם במצב “דו קיום”, כך שאנחנו יכולים לפרוס Client ישן וחדש לאותו משתמש במקביל. הClient החדש נוסף כדי לתמוך ביישומים החדשים ובכך לאט לאט להעביר את האפליקציות הישנות לפורמט החדש. יש תוכנת המרה לחבילות היישומים כך שניתן יהיה להעביר חלק מהחבילות שלנו באופן אוטומטי.
באופן אישי, אני לא ממליץ על שימוש בתוכנת ההמרה ומעדיף “לארוז מחדש” את היישומים, אבל תוכנת המרה זו יכולה להיות שימושית מאוד!

SFT וRTSP נעלמו

פורמט קובץ הSFT שימש להחזקת תוכן של יישומים ווירטואליים. בApp -V 5 , נעלם ובמקומו נכנס פורמט ה-Appv.
פורמט הSFT הוותיק והמוכר, עוצב במיוחד כדי לעבוד עם התקן מערכת קבצים מיוחד שהומצא על מנת שיישומים יעבדו בהזרמה (stream).
במהלך 12 שנים , הדברים השתנו ! היום, זה עובד כמו שצריך עם הזרמה באמצעות SMB או HTTP באמצעות התקנים מיוחדים, אם כי הם לא מערכות קבצים שלמות.
שני הפורמטים , שלא הובנו על ידי כלים חיצוניים רבים או פרוטוקולים שונים, היו הגורם שהקשה את אימוץ App –V בארגונים.

הפורמט החדש נקרא ” AppV “. קובץ הAppV הוא בעצם דחיסה של ZIP – חבילה מלאה (כל מה שהיהSFT , תצוגת מסך, אייקונים ,ומניפסט ) בקובץ אחד.
יש לציין כי בזמן שאנחנו יכולים להציג את התוכן כקובץ zip , כלי עזר של קובצי zip רגילים לא יכול לערוך את הקובץ הApp -V היום, כי נתוני הזרימה צריכים להתאים לפריסת הקובץ עצמו. שינוי זה הוא אחד משינויים רבים ההופכים את ההתנהגות  הApp -V 5 לשקופה יותר .

בנוסף בApp -V 5, פרוטוקול התקשורת RTSP גם נעלם. במקור עבדנו רק עם RTSP , אך מיקרוסופט שיפרה זאת עם הזרמת המידע באמצעות  SMBוHTTP.

כונן Q נעלם

כבר בשנות ה2000 , כאשר עבדו בעיקר עם Windows NT,ומעט עם מכונות של Windows 2000, הייתה רק דרך אחת להעלות מערכת קבצים של מערכת הפעלה והיא בעמצאות להעלות אותו כאות (letter) כונן. אז כדי לעלות מערכת קבצים מבוססת SFT אנחנו צריכים להשתמש באותה שיטה.

בנוסף, הרבה יישומים משתמשים בקבצי תצורה פרטיים המכילים הפניות של קבצים. כדי לגרום ליישומים האלה לעבוד, בגרסה הקודמת היינו צריכים להתקין את האפליקציה על אותו אות הכונן שהיה בשימוש בבית הלקוח (ברוב המקרים כונן Q). לעומת זאת בגרסה החדשה, רוב היישומים משתמשים ברישום של Windows כדי לאחסן נתיבים אלה, ולכן App-V יכול להפוך באופן וירטואלי כל אחת מההגדרות אלה לצורה נכונה.

בנוסף, ניתן עכשיו להתקין במקביל לתיקייה במקום לאות כונן.

לאחר בדיקות שערכתי, הופתעתי לגלות כי הרבה יישומי Legacy אכן עובדים עם App -V 5.

Extension Points

החלק המאתגר ביותר של פריסות יישומים (בין אם נעשה שימוש בווירטואליזציה או לא ) הוא ניהול האינטגרציות שהיישום יוצר עם העולם שמחוצה לו בין אם זה מערכת ההפעלה או יישומים אחרים. במקרים מסוימים, וירטואליזציה של היישומים תעזור למנוע אינטגרציות לא רצויות לדוגמה: התקנה של מס’ גרסאות של אופיס, אך במקרים מסוימים הווירטואליזציה הייתה עשויה להגביל את שיתופי הפעולה בין היישומים השונים.

App -V 5 מרחיב את נקודות האינטגרציה הנתמכות. בעבר היו לנו אינטגרציות לתפריט התחל, שיוכי קבצים, ומס’ אובייקטים של COM.
בApp -V 5, הם נקראים עכשיו “הרחבות” . חשוב מכך, מיקרוסופט הרחיבה את סוג ההרחבות שאנחנו יכולים לקבל. בין אלה פרוטוקולים מבוססי COM , כמו “mailto “.
הרחבת הנקודות אלה מגדילה באופן משמעותי את מספר היישומים שיכולים להיות ווירטואליים.

Connection Groups

בעוד הפיכת יישומים לווירטואליים כדי למנוע קונפליקטים הוא רעיון פנטסטי למניעת סכסוך בין יישומים, לפעמים צריך  שהם יעבדו יחד. כאשר מיקרוסופט הודיעה בזמנו שיש אופציה לחיבור דינמי בין היישומים הווירטואליים ע”י Dynamic Suite Connection) DSC) זה די ריגש, משום שלפני כן היה עלינו לארוז את כל מה שהיו צריכים לעבוד יחד בחבילה אחת. עכשיו אנחנו יכולים  לארוז כל חבילה בנפרד, ולאחר מכן להגדיר את מה שצריך כדי שיעבוד יחד. למרבה הצער, יישום ה DSCהיה מורכב לניהול , בעיקר בגלל שההגדרות נקברו בתוך קובץ OSD שהיה חלק מיישום הבסיס.

בApp-V 5, מיקרוסופט עיצבה מחדש את יכולתה זו, כעת ניתן לחבר בין החבילות הארוזות בזמן שמפרסמים אותם ישירות מהשרת. בנוסף ניתן לנהל כראוי את החיבורים הללו ולהרחיב את האינטגרציה מחבילה לחבילה.

OSD נעלם

כSoftGrid , הייתה מגבלה על מה שאפשר או ניתן לעשות בליבת מערכת ההפעלה שמיקרוסופט לא צריכה לחיות על פיו. בעבר, היה קובץ עם סיומת של  OSDשהיה נקודת הפעלה ליישומים הווירטואליים. קיצורי דרך ליישומים ואסוציאציות של קובץ היו מצביעים על קובץ הפעלה אחד עם קובץ XML כקלט.

בApp -V 5, ההפעלה של היישום הווירטואלי  נגישה באופן ישיר. כך שאם היישום מופעל בכול דרך שהיא , App-V Client מיירט ומפעיל אותו בסביבה הווירטואלית המתאימה. זה הופך את פריסת האפליקציות לשקופות יותר . לדוגמה, קיצור דרך עכשיו מצביע על התכנית בפועל ממקום הפעלתה מה שאומר שאנחנו לא חייבים לעשות “עבודה מיוחדת” על מנת לקבל דברים כמו סמלים למראה נכון  בפרסום החבילה.

App-V Server

יש שרת App-V חדש. שרת הApp-V הישן ביצע מספר תפקידים: ממשק ניהול להגדרת תצורה, פרסום חבילות , הרשאות שימוש, הזרמה (stream) , ואיסוף נתוני שימוש סטטיסטיים של אפליקציות.

שרת הניהול החדש, משמש להגדרת תצורה ולהקצאת יישומים, ומהווה מסוף ניהול חדש שלא כתוב כאפליקציית MMC, אלה בSilverlight.

אפשר להחשיב את שרת הפרסום החדש כמו נקודת הפצה (Distribution Point), אך כנראה ללא  העברת קבצים. שרת הפרסום אחראי “ליידע” את יישומי הלקוח שהם מפורסמים למשתמש או למכונה. פרסום מבוסס מכונת היה זמין בעבר רק אם השתמשת בSCCM.

שרת הדיווח החדש הוא נפרד ואופציונלי. יש לציין, כי שרת הדיווח תפקידו לאסוף מידע על יישומי App-V 5 שיפורסמו באמצעות SCCM או מ stand-alone clients.
לארגונים יש כלים שונים באמצעותם הם יכולים לפקח על שימוש ביישומים. אך בנוסף, שרת זה יתעד כל שימוש בכל יישום וירטואלי.

אינטגרציה עם SCCM 2012 SP1

אם ברצוננו לפרוס יישומי App-V 5 באמצעות SCCM ולהשתמש בSCCM 2007 או 2012, אנחנו יכולים להשתמש בשיטת הMSI הווירטואלית.

Dynamic Configuration and Enhanced Scripting

קבצים אלה מאפשרים לנו לארוז את היישום פעם אחת ולבצע הגדרות בנפרד. מה שדורש עריכה ידנית של הXML כיום, אך הגמישות היא גדולה.

חשוב מכל הוא הScripting המשופר. יש לו את האופציה של הרצת סקריפט שיפעל ברגע שהיישום הווירטואלי מתפרסם. זה מאפשר לנו להגדיר פעולות כמו התקנת דרייבר שנדרש ליישום על מנת שיעבוד ללא התערבות המשתמש.

Streaming and Cacheless Mode

המטמון של  “קריאה בלבד” ב-SP1 App-V 4.6 היה מעניין, אבל לא היה פרקטי בגלל היבטי תחזוקה, כאשר אנחנו צריכים לעדכן קובץ מטמון אחד המכיל את כל האפליקציות.

לגרסה של 5.0 יש מצב Cacheless שמבטל את התפעול המסובך ומועדף על קודמו. זה עובד ישירות עם קובץApp-V  שבתיקיית השיתוף בשרת. מצב זה מועדף לכל הפריסות של VDI. זה יכול להיות גם מעניין עבור לקוחות שולחן עבודה אחרים שמקושרים יחד.

הרישום בספרייה שלהלן מציג את אזור קובץ המטמון עבור יישום בApp-V 5. בעבר לא היינו יכולים לקבל תצוגה של הקבצים שבחבילה מחוץ לסביבה הווירטואלית, כך שאנחנו אפילו יכולים לראות את זה כחלק מהשקיפות החדשה. הקבצים שלא במטמון יופיעו בצורה שונה ברשימה זו, עם סמלים מעט מעומעמים ועם  Xעליהם.

בעבר, חבילות App-V יכלו גם להיווצר מותאמים להזרמה (החלק הראשוני של האפליקציה נמסר מיד על פי דרישה), או לשימוש לא מקוון (כל מה שנמסר בהתחלה).בגרסה 5, יש לנו שלוש אפשרויות:

· מותאם למשלוח – שבו רק מבנה הקבצים והתיקיות של היישום מועברים בהתחלה והשאר על פי דרישה.

· מותאם להזרמה – שבו כול מבנה הקבצים והתיקיות היישום שמחייבים הפעלה ראשונית של עוברים בהתחלה והשאר על פי דרישה.

· מותאם למצב לא מקוון – שבו כול המידע עובר בהתחלה.

ובדיוק כמו בעבר, אם לא מוגדר מצב Cacheless, אפשרויות ההזרמה ברקע זמינות. מטמון הלקוח שרץ ברקע בגרסה 5 מופחת וכבר לא מעמיס יותר מדי על הרשת. ניתן לחשוב שהיא מעט יותר איטית אך למעשה אנחנו לא צריכים לחכות, פשוט להפעיל את היישום והוא יוזרם באופן מידי.

שדרוגי חבילה ומצב דו קיום

חבילות App-V בדרך כלל מתואמות לאחור , אבל גרסה זו היא כל כך שונה שזה לא אפשרי .

כדי לעזור לנו, למיקרוסופט יש כלי PowerShell לשדרוג החבילות. הכלי, שהוא חלק מה- Sequencer, הוא רק מעצב, כך שנוכל לנסות להפעיל את כל החבילות שלנו ללא צורך לחזור לVM עבור כל יישום. לכלי יש אפשרות בדיקת שתציג מראש אפשריות שימנעו את ההמרה, אבל רק בגלל שהכלי עובד לא אומר שהחבילה טובה. עדיין חייבים לבדוק כול יישום מחדש וכמובן שהסקריפטים לא מומרים.

באילו מערכות הפעלה הClient תומך

כפי שניתן לצפות, 5.0 (כמו גם sp2 4.6) תומך ב-Windows 8 ו- Server 2012 ומעלה. אך צריך לקחת בחשבון שהתמיכה ב-Windows XP כבר לא קיימת במהדורה של 5.0.

אז השאלה היא האם עדיף להשתמש ב5 או להישאר עם SP24.6?

אני באמת אוהב את מה שמיקרוסופט עשתה עם App -V 5 . כל כך הרבה השתנה , ואני חושב שעל פי רוב, מיקרוסופט חשבה בבירור קדימה. אפליקציות וירטואליות אלו יעבדו יותר כמו יישומים מקוריים ודברים חבויים בחורים שחורים מתועדים היטב והמורכבים (כמוFSD  או PKG ) שקופים עכשיו. אבל למרות שאני עובד עם גרסאות מוקדמות יותר משנה , אני עדיין זהיר. נתקלתי ביישומים שלא ניתן היה לארוז אותם בגרסה 4.6  ועובדים ב5, וההפך. בנוסף ישנם יישומים שמחייבים הרשאות כתיבה על תיקייה מסוימת אשר מחייב הפעלת סקריפט כדי שיעבדו, (גרסה 5) לא שומרת שינויים של הרשאות תיקייה. לפיכך אתם צריכים להעריך באופן מלא ולבדוק ביסודיות את היישומים אם תרצו להיכנס לייצור בקרוב.

אז התשובה באיזו גרסה להשתמש תלויה בהרבה פרטים בסביבה שלנו,

אם אתם לא יכולים לוותר על Windows XP , לפחות לקוחות אלו לא יוכלו לשדרג ל 5.0.

אם אתם מתחילים פריסה חדשה, או עדיין רק מתחילים בנדידה של Windows 7 שלכם, אז הייתי מציע לקפוץ ישר ל5. אני מעריך שתוכלו להכין יותר אפליקציות ויותר מהר .

אם אתם משתמשים כעת בSp2 4.6 ובעיצומה (או רק סיימתם) של ההעברה ל-Windows 7 , הייתי מציע לדחות לזמן מה את ההעברה ל5. אך אם יש לכם כמה אפליקציות בעייתיות שאתם עדיין צריכים להתמודד איתם, כדי לנסות אותם ב5.0 ואף לשקול להוסיף את Client של 5 במצב תאימות. ובמשך הזמן, תוכלו להעביר את כול היישומים באיטיות ל5, זמן שתחיו עם מצב התאימות תלויה בכם.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *