ASP.NET WebMatrix ו- ASP.NET Web Pages בכפית של זהב

7 בJuly 2010

תגיות: , , ,
תגובה אחת

מיקרוסופט הודיעה היום על השקת ASP.NET WebMatrix – סביבת פיתוח וריצה חדשה לאתרי אינטרנט. כמובן שיש מ-ל-א פוסטים בנושא, והמטרה בפוסט הזה היא לסכם את הנקודות העיקריות במקום אחד ובנוחות.

ASP.NET WebMatrix הוא מוצר די גדול, שמורכב משני חלקים עיקריים: החלק הראשון, הוא סביבת הריצה עצמה. החלק השני, הוא סביבת הפיתוח (שאמנם מומלצת לשימוש, אבל לא חובה לשימוש).

סביבת הריצה של ASP.NET WebMatrix

סביבת הריצה של ASP.NET WebMatrix מורכבת ממספר חלקים עיקריים:

ASP.NET Web Pages

דרך חדשה לפיתוח אפליקציות ASP.NET ששונה משמעותית מ ASP.NET WebForms הוותיקה וגם מ ASP.NET MVC הצעירה. מדובר בפיתוח המיועד להיות כמה שיותר פשוט – פיתוח שמכיל קוד HTML ו inline server code שכתוב ב ASP.NET. דומה לצורה המוכרת מפיתוח PHP ומפיתוח ASP.

מנוע הרינדור Razor

Razor הוא מנוע תצוגה חדש שמשולב ב WebMatrix ומולו עובדים Web Pages בד"כ (על אף שלא חובה). בגדול, מדובר במנוע רינדור שאמור להציע syntax נוח יותר לפיתוח inline code. הוא גם זמין לשימוש ב MVC View.

SQL Server Comact Edition

מדובר למעשה  בגרסאת אמבדד לדטאבייס המוכר. לא דורשת שום התקנה, עובדת באמצעות קובץ בלבד. פיתוח ב WebMatrix קל במיוחד איתה, אבל ניתן להשתמש בה גם לצרכים רבים אחרים. דרך אגב, יש תמיכה מלאה בעבודה עם PHP מול SQL Server ומול SQL Server CE באמצעות דרייבר שמיקרוסופט פיתחו.

סביבת הפיתוח של ASP.NET WebMatrix

סביבת הפיתוח של ASP.NET WebMatrix היא סביבה חדשה ויפה שמאפשרת לפתח בקלות מול סביבת הריצה של ASP.NET WebMatrix (על אף שניתן לפתח אליה גם באמצעות notepad ואני מניח שמתישהו בקרוב גם יהיה פלאגין שיהפוך את הפיתוח מ Visual Studio לקל יותר). בנוסף, היא תומכת בפיתוח PHP.

ניתן לפתח אתר מאפס, או לחלופין – להתחיל מקוד של פרוייקט אופן סורס (מתוך גלרייה די רחבה ,לא צריך להוריד בנפרד) ולעשות את מה שצריך.

השילוב של DB הוא גם פשוט למדי, ניתן בקלות להוסיף דטאבייס של SQL CE ובאמצעות איזשהו פרימוורק קטן ניתן בקלות בראש עמוד לפתוח connection ל DB עם סינטקס פשוט, להגיד איזה שאילתה אתה רוצה, ובעמוד לשלב איטרציות על הנתונים שחזרו וכו’.

כמובן שיש אפשרות להשתמש גם ב Membership של ASP.NET לניהול אוטנטיקציה… ולמעשה, בתיאוריה – אפשר להשתמש בהכל.

Deployment ל ASP.NET WebMatrix

להפיץ את האתר שפיתחתם באמצעות ASP.NET WebMatrix זה ממש כסף קטן. תרתי משמע. גם מאד פשוט להפיץ את האתר וגם יש רשימה של הוסטרים שמציעים דילים שונים לאכסון האתר בחינם. למשל, Applied Innovations.

התקנת ASP.NET WebMatrix

התקנת ה ASP.NET WebMatrix מתבצעת כחלק מה Platform Installer 3 Beta. לא מאד קשה – פשוט תיכנסו לפה ותעקבו אחרי ההוראות.

ומה הבעיות בזה?

אני מניח שהבעייה העיקרית היא שלא ממש ברור לי למי זה מיועד – אני לא רואה את עצמי או כל מפתח מקצועי אחר משתמש בזה (וגם מיקרוסופט לא רואים את זה קורה, לדעתי). ואני מתכוון גם לכלי הפיתוח (שהוא אמנם חביב, אבל לא הרבה מעבר לזה) וגם לקונספט של ASP.NET Web Pages שמחזיר אותנו לימים העליזים והמבולגנים במקצת של ASP3. רק לראות בכל הדוגמאות קוד בראש העמוד קטע קוד שנעשה ארוך יותר ככל שהדוגמא מתקדמת יותר שמכיל עירוב משונה בין DAL ל-BLL (ויותר גרוע – כשזה מופיע תוך כדי הקוד…) גורם לי לרתיעה קלה. ובכלל, אפילו אם כותבים את זה איכשהו מסודר (מה שעלול להיות קצת בעייתי כי הסביבת פיתוח עצמה מעודדת לכתוב בצורה לא ממש מסודרת והדוגמאות מלמדות כתיבת קוד זוועתי) השיטה של inline code נראית לי כמו נסיגה לימי עבר.

למה זה כן טוב? מי שמתחיל בפיתוח ורוצה תוצאות מהירות. מי שצריך לעשות התאמה לאיזשהו פרוייקט אופן סורס ברמה שלא דורשת התעסקות פיתוחית, אלא התעסקות יותר ברמה העיצובית וברמת התצוגה. דברים בסגנון הזה. לי אישית, אין יותר מדי כוונה להשתמש בכלי הזה.

אם מדובר על בעיות בכלים עצמם – אז הבעיות הרציניות שנתקלתי בהן זה ההיעדר לכאורה של אינטליסנס וההעדר של אינדנטציה אוטומטית. 2 דברים מאד מאד חשובים לי באופן אישי שנראה שהושמטו מהעורך קוד. שאר הדברים מספקים את מה שהובטח.

מקורות לקריאה נוספת

ולסיום: אם תהיתם מאיפה מוכר לכם השם WebMatrix – אז מדובר בכלי פיתוח של מיקרוסופט שהיה קיים בעבר ואיפשר פיתוח ASP.NET 1.1 בחינם. משהו מקביל ל Visual Web Developer כיום.

תהנו.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

תגובה אחת

  1. חגי13 בFebruary 2011 ב 11:56

    לי אישית במחשב בבית – זה קרס פעמיים עם Bsod.

    Reply