History of SAP Systems ההסטוריה של SAP HANA

2 בפברואר 2016

היי,

כל אחד שמע מושגים כגון: SAP, ABAP, R/3 וכדומה.
בואו נעשה צעד או כמה פסיעות אל ההסטוריה של SAP.

SAP זה ראשי תיבות של המונח הגרמני: Systeme, Anwendungen, und Produkte in der Datenverarbeitung

פיתוח תוכנה כמו SAP נבע מהצורך לבצע עיבוד בעסק בזמן אמת. התהליך התחיל בשנה 1972 על ידי חמישה עובדי IBM.
הגרסה יצאה עם תכונות של כספים וחשבונאות והייתה בסיס לשאר המודולים. מאוחר יותר הגיעה גרסה R/1 המילה R מציינת real time. כלומר פעולות בזמן אמת. והסיפרה 1 צינה את רמת האדכירלות של השכבות/רובדים: תקשורת, בסיס נתונים ויישום שהכל תחת ארכיטקטורה אחת של SAP.
סאפ מבטיחה קשרי גומלין בין המודולים השונים כך ששינוי במודול אחד ישפיע על המודולים האחרים. או עדכון נתונים במודול אחד יגרור אחריו השפעה בשאר המודולים. כלומר: העברה ישירה בזמן אמת בכל שאר המודולים.

בשנת 1980 הוצגה המערכת R/2 היא הייתה ארוזה תחת מחשב מרכזי אחד ויכלה להריץ פונקציות של: ייצור, כספים, לוגיסטיקה, משאבי אנוש. והיא הייתה מבוססת על טכנולוגיה של שרת-לקוח.
מחשב מרכזי שאליו מתחברים לקוחות. (כיום זה נראה טריוויאלי לחלוטין)
בסיס הנתונים היה של IBM DB2 שידע לתמוך בריבוי שפות ובריבוי מופעים.
מערכת R/2 הייתה יציבה ביחס לגרסה R/1. למרות השינוי המהותי בארכיטקטורה. מספר משתמשים יכולים לגשת בו זמנית למערכת ללא הפרעה של משתמשים אחרים. (כיום נשמע מובן מאליו.)

בשנת 1992 יצאה גרסה R/3 אשר תמכה במספר פלטפורמות: linux, win ועוד. תומך בסוגים שונים של בסיסי נתונים כגון: אורקל, SQL Server, DB2  ועוד.
3 יצגה את הארכיטקטורה שלוש שכבות טהור. כלומר: שכבת מסד הנתונים, שכבת היישום ושכבת התצוגה. שינוי בשכבה אחת אינו משפיע על השכבות האחרות.
R/3 מסוגלת להתאמה אישית ולהגדרות משתמש מלבד ההגדרות הסטנדרטיות שהגיעו עם החבילה. החיבלה הגיעה עם מנגנון טבלאות שהיה מוסתר עד אז. כלומר: באפשרותך להגיד טבלאות לפי הצורך והדרישה שלך. והכל מנוהל תחת מנגנון פנימי של SAP שנקרא: dictionary .
אנשי בייסיס או מתכנתים לעיתים רוצים להציג טבלה ישירות דרך בסיס נתונים לדוגמא: אורקל (מקווה שרק לצורך תצוגה) מחפשים טבלה ששמה ב: dictionary  לדוגמא: XXX ולא מוציאים אותה בבסיס נתונים עצמו. מצויין כי סאפ לעיתים משנה את שמה. (מילון הנתונים בסאפ נמצא בטבלאות DD00*)
וכמובן שניתן לכתוב תוכניות המשתמשות בנתונים הללו.
המערכת נבנתה מראש לסוגים שונים של ארגונים. אך בראש ובראשונה הזנת הנתונים תשפיע ישירות על שאר המודולים ותעדכן את שאר הגורמים הרלוונטים.
פריצת דרך ענקית או עידן חדש של תוכנה עסקית.
כיום אנו ב-2015 -2016 ואנו יודעים שמספר מערכות הפעלה ומספר בסיס נתונים שונים ישפיע על ביצועים וכתוצאה מכך SAP לקחה את המכנה משותף הנמוך ביותר מכל מערכות הבסיסי נתונים הקיימים. ראה עוד בפוסט זה

כל החבילה המשולבת של יישום SAP R/3 נכתב בשפת הדור רביעי: ABAP/4

his SAP

hos sap 2

כיום יש לנו גרסה S/4.
כפי שכתבתי R ציין את Real-time ה-S כאן בא לציין: Simple.
R/3 התומך ב-AnyDB כלומר כל בסיס נתונים וכתוצאה מכך מחוייב להשתמש במכנה המשותף הנמוך ביותר מבין כל סוגי הבסיסי נתונים.
SAP HANA אנו משכתבים את כל שכבת התוכנה כדי לנצל את הפוטנציאל האדיר הגלום בטכנולוגיה SAP HANA
SAP תעבוד עם בסיס נתונים אחד  שנקרא: SAP HANA ואיתו היא תממש את כל הפוטנציאל והיכולות ללא צורך בהתאמות או אילוצים שנכפו עליה בגלל בסיסי נתונים של חברות שונות.
SAP ידעה שהיא צריכה להציג חווית משתמש אחרת. יפה, דנאמית, מהירה שתומכת בטכנולוגיות מתקדמות ובמגוון מכשירים: מחשב, טאבלט, טלפונים חכמים ועוד.
והכי חשוב (במיוחד אם פעם מישהו ראה איזה תהליך מורכב יש בסאפ כדי להנפיק צ'ק) כמה שפחות הקלקות/הקלדות ומסכים. אז SAP שמה בחזית את:  SAP Fiori UX

SAP מציגה אות חדשה S במקום R. אך אין זה אומר שהיא יורדת מ: Real-time אלה היא טוענת ש: Real-time ממשיך אך בצורה פשוטה יותר.

 שחם לוי – Shacham Levi – ארכיטקט, מיישם ויועץ בכיר בחברת IBM.
Senior SAP Basis consultant.  מומחה בסיסי נתונים: SQL Server, DB2, ORACLE, SAP HANA.  התקנות, שדרוגים, T-SQL, ניטור ושיפור ביצועים. Performance Tuning , Query Optimization (תשתיתי ואפליקטיבי) מתכנת בכיר : 

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email