גיבוי קוד וניהול גרסאות

18 במאי 2007

תגובה אחת

אם נושא הגיבויים לא חשוב לכם, כנראה שאתם לא מתכנתים, ובגלל שהבלוג הזה מיועד למתכנתים – אז החלטתי לכתוב על גיבויים, איך ולמה.


אז למה לגבות, אם אפשר בעצם פשוט להיות יותר מסודרים? שלוש סיבות:  • מחקרים מגלים כי בני אדם טועים.
  • מחקרים מגלים כי יש בתוכנות באגים.
  • מחקרים מגלים כי חומרה יכולה "ללכת לעזאזל".

טוב, אז עכשיו אחרי שהוכחתי שגיבוי זה דבר חשוב, עם תמיכה ממחקרים שונים שאספתי, נגיע לעיקר – איך מגבים בקלות ובבטחה.


1. SyncBack


את התכנה הזו גיליתי כשקראתי את הפוסט תוכנות מועילות שחובה לכל מתכנת בבלוג של ג'סטין (אחלה תוכנות ואחלה פוסט – ממליץ לקרוא).


על התכנה הזו אין הרבה מה לכתוב, אז אני אסכם בקצרה:
תכנה חינמית לגיבוי קבצים וסנכרון, יכולה לגבות לכוננים שונים, ל – FTP, לכווץ את הגיבוי, להתריע אם נמחקו קבצים מהמקור, לרוץ ברקע אם רוצים ולתזמן גיבוי לפי תאריך/שעה או לפי מרווחי זמן, ועוד ועוד…


היא נורא פשוטה להפעלה ולא כבדה בכלל – אז למה אתם מחכים? הורידו אותה כבר עכשיו!


2. Subversion


Subversion היא כלי די גדול וחזק לניהול גרסאות, רגע, לפני שאתם לוחצים על הלינק, נבהלים ומוותרים על הרעיון – כדאי שתקראו את הפוסט הזה עד סופו.


בגדול כלים לניהול גרסאות הם כלים יקרים ומסובכים, Subversion למזלינו היא תכנת קוד פתוח. מה שכן, היא לא פשוטה בכלל, כמו שאר התכנות.


ניהול גרסאות זה דבר חשוב מבחינתי לפחות – כי קרה לי בעבר שעשיתי שגיאות רציניות, ומה שקרה זה – שלאחר שעשיתי אותן – גיביתי את הקבצים – ואז אין ממש דרך חזרה. טוב שיש כלים לניהול גרסאות.


אז לפני שאם תוהים אם בכלל כדאי להתעסק עם כלים מסובכים – או מתחילים לקרוא את הספר של Subversion, לאחר חיפוש קצר ושיטוט באינטרנט מצאתי את המאמר הזה, שמסביר איך אפשר להתקין על המחשב שלך (למערכות הפעלה Windows XP, 2000 ו – 2003) Subversion בפחות מעשר דקות ובצעדים נורא פשוטים.


אחרי שאתם מתקינים Subversion, אני מניח שאתם לא רוצים להריץ אותו מחלון ה – Command כל פעם, בשביל זה קיימות שתי תוכנות נורא פשוטות, שהן תוכנות ה – Client של ה – Subversion.


1. TortoiseSVN


תכנה וותיקה וטובה לעבודה מול Subversion ב – Windows (היא פשוט יושבת על ה – explorer של ה – Windows)


2. AnkhSVN


תכנה חדשה יחסית – ולמזלינו כבר יצאה גרסה יציבה – שמתממשקת ל – Visual Studio 2005, מאוד נוחה וטובה.


3. סוף דבר


זהו, עכשיו כל שנותר הוא להוסיף את הלינקים למועדפים, ולגבות את המועדפים. ולמתכנתים החדשים מבינכם, אלו שלא מגבים – תתחילו לגבות – גיבוי זה דבר חשוב! 

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת