עדכון Driver עבור כרטיסי מסך במחשבים ניידים – בעיה ופתרון

31 במרץ 2008

3 comments

עדכון Driver עבור כרטיסי מסך במחשבים ניידים – בעיה ופתרון


נתחיל בבעיה, במחשבים שולחנים (a.k.a Desktops) קיימים שני מצבים :
 1. כרטיס מסך מובנה על לוח האם – בדרך כלל חלש יחסית (Intel, SIS, …)


 2. כרטיס מסך בחריץ הרחבה – מאפשר גמישות והחלפה, יצרני Chipset נפוצים ATI ו NVIDIA כאשר לכל חברה יש כמה סדרות המתאפיינות בביצועים שונים ומחירים מ 50$ עד 600$

לעומת זאת במחשבים ניידים הבחירה מוגבלת, יצרני כרטיסי המסך מייצרים גרסא מיוחדת עבור מחשבי נייד בעלת צריכת חשמל מופחת והכרטיסים משולבים בלוח האם של המחשב הנייד ללא אפשרות החלפה או הרחבה לאחר קניית המחשב.


בנוסך לזה כחלק מעסקת ה OEM מתחייבים יצרני המחשב לתמוך בכרטיס מסך, הבעיה מתחילה כאן !!! כחלק מהתמיכה מי שמספק את ה Drivers עבור כל הרכיבים הוא יצרן המחשב שבעצם לוקח את ה Drivers של יצרני החומרה מבצע להם בדיקות נוספות ועוטף אותם בהתקנה משלו.


 


לחברת ATI (היום בבעלות AMD) יש מחזור חודשי לשחרור Driver חדשים. ה Driver מתאים לכל כרטיסי המסך בעלי Chipset של ATI מדור מסויים ומעלה, לNVIDIA יש מחזור תלת חודשי לשחרור Driver חדשים וגם הם מספקים Driver אחד עבור כל כרטיסי המסך בעלי Chipset של NVIDIA, אבל מי שינסה להוריד ו/או להתקין את ה Driver על המחשב הנייד שלו יקבל הודעה שלא ניתן להתקין את ה Driver הגנרי על מחשב נייד ויש צורך להוריד את ה Driver מיצרן המחשב.


אבל מחקר שנערך מצא ש 28% מBlue Screen Of Death ב Vista בשנת 2007 היו כתוצאה של בעיות בDrivers של NVIDIA ול ATI יש גם חלק נכבד בעוגה.


המחשב הנייד שלי DELL E1505 (דגם מקביל ל 6400 המקובל בארץ) כבן שנתיים. כאשר קניתי אותו הוא היה מותקן עם XP שכמובן הותקן שוב מחדש ללא כל ה"זבל" שמגיע בהתקנה המקורית. לפני כשנה התקנתי אותו מחדש עם Vista ולמזלי DELL ידועים בכך שמבין יצרני המחשבים הניידים יש להם את ה Drivers המעודכנים ביותר ושזאת גם אחת מן הסיבות שקניתי DELL.


לפני ההתקנה הורדתי את כל הDrivers מהאתר של DELL וההתקנה עברה חלק והמחשב קיבל את Rating של 3.6 בעקבות ביצועי כרטיס המסך. בזמנו שקניתי את המחשב הכרטיס החזק ביותר ש DELL מכרו עבור המחשב היה ATI Mobility x1400 עם 256MB זכרון (היום ניתן להשיג NVIDIA GeForce Go8600).


הDriver של כרטיס המסך היה גרסת Beta של ATI עבור Vista ובאמצע מאי יצאה גרסת WHCL שכמובן הותקנה ושיפרה את ה Rating ל 3.7.


טוב אז מידי פעם ניגש שוב לאתר של יצרן המחשב ושם נגלה להפתעתנו שלא קיים עדכון ? !


למה ?, כפי שכתבתי יצרני המחשבים מבצעים בדיקות נוספות ואריזה של ה Driver ומחוייבים לתמיכה בלקוחות שלהם, רוב היצרנים (ולצערי DELL גם) לא בנויים/רוצים לבצע את התהליך כל חודש עבור ATI או כל שלושה חודשים עבור NVIDIA ולכן ברוב המקרים עוצרים על גרסה יציבה יחסית.


אבל אנחנו לא רוצים להסתפק בכך, רק ע"י קריאה ב Release Notes של ה Driver ניתן לראות את כמות תיקוני הבאגים וכמות השיפורים שכל דור של Driver מביא איתו (שלא לדבר על יציבות המערכת).


הפתרון תוכנה קטנה שמאפשרת לנו להתקין את ה Driver הגנרי על המחשב היקר והאהוב שלנו. החברים באתר Driver Heaven יצרו את התוכנה שמשנה את קבצי ההתקנה של ה Driver ומאפשרת לנו להתקין אותו ללא שום בעיות. יש שתי גרסאות, אחת עבור ATI בה אני משתמש ואחת עבור NVIDIA.


כרגע אני רץ עם גרסת ATI של חודש מרץ 2008 ובתוספת התקנת SP1 (בניגוד לחווית טל שחר) קבלתי עליה בביצועים ל Rating  של 3.9 על מחשב בן שנתיים.


לסיכום, עם אתם מוכנים לנסות גשו ל Driver Heaven ולאתר יצרן כרטיס המסך שלכם ואולי גם אתם תקבלו שיפור בביצועים.

Add comment
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

3 comments

 1. Tal Shahar31 במרץ 2008 ב 12:13

  נעם,
  אני לוקח את עצתך ומוריד/מתקין Driver חדש.
  🙁 או 🙂

  אתה אחראי לתוצאות…..
  דיווח בהקדם

  Reply
 2. Noam31 במרץ 2008 ב 15:10

  טל, איו שום בעיה, רק תבדוק טוב איזה כרטיס יש לך ובהצלחה.

  Reply
 3. Tal Shahar31 במרץ 2008 ב 18:40

  או.קי. עדכנתי Driver שיצא לפני 3 ימים……
  מסקנות:
  1. הכל חי וקיים – ניצלת 🙂
  2. מצד שני כלום לא השתנה – ה Rating לא עלה 🙁
  3. כנראה הכטיס מסך שקיים בדגם של ה Dell שלי הוא עלוב מידיי

  תודה בכל אופן

  Reply