הצבה נבחרת מפורום Windows Server – יעוץ לגבי רוחב פס ברשת ארגונית

20 במאי 2008

אין תגובות


חשבתם פעם מה הדרך הנכונה לעבוד בארגון קטן מבחינת רוחב הפס? האם תעבורת הדואר האלקטרוני של המשתמשים שלכם גדולה מדי? ובכלל כיצד תוכלו לשפר את מהירות הגלישה בארגון?


זו בדיוק שאלתו של משתמש בשם "א.ב." בפורום Windows Server:


image שלום לכולם
רציתי לברר כיצד הארגון שלכם עובד מבחינת רוחב פס?
הארגון שלי שמונה כ 60 משתמשים מול ה EXCHANGE שולחים בממוצע 100 מגה של מיילים בשעה ואם להיות יותר מדוייק כרגע אזי אם אני נכנס עכשיו ל QUEUES אני רואה בהמתנה כ 40 מגה שמחכים לצאת. הכל בסופו של דבר עובר דרך ראוטר משולב ISDN ו ADSL כאשר במקור פורט 25 ניגש ל ISDN וכל השאר עובר דרך ה ADSL .אבל הכל איטי ולוקח למיילים הרבה זמן לצאת,לעומת זאת אם הגדרנו שהכל יעבור דרך ה ADSL שהוא 5 מגה DOWNLOAD ו 500 UPLOAD המיילים יחסית יוצאים יותר מהר אבל האינטרנט שלנו "נטחן" וקשה מאוד לגלוש כמו שצריך(עד שהמיילים יוצאים החוצה).
האם יש משהו לעשות חוץ מהגדלת הקו? האם יש מישהו שעובד בתצורת רשת כמו שלי ואצלו אין בעיות כאלה? אשמח לשמוע רעיונות 🙂

יובל סיני, MVP, ממליץ לבדוק שהשרת לא מבצע relay לחינם, וכמו כן מייעץ להתקדם מבחינת התשתית מעבר ל-ISDN.


גיא לוינגר מספק ניתוח מעמיק למצב הרשת והתעבורה:
זה מאד פשוט, 100 מגב בייט = 800Mbits שזה 800000Kbits.קו ה ISDN שלך הוא מקסימום 128Kbit/s שזה אמר שהזמן שלוקח ל מידע לעבור זה 800000/128 = 6250 שניות. ז"א כמות מיילים של 100 מגה שלדבריך זה הממוצע לשעה לוקח לצאת דרך ה ISDN כ 104 דקות.
הגיע הזמן לחליף את ה ISDN, מה גם שבטח אתה משלם עליו מחיר מופקע לעומת עלות קו ADSL או קו של הוט עם המבצעים של היום.


הוא גם מוסיף כמה עצות לשיפור הפעילות:image
א. תגביל גודל הודעה.
ב. אם אתה יכול ויש לך תמיכה של ההנהלה אז תגביל סוגי קבצים, שלא יקבלו מבחוץ סרטונים, mp3 וכו', אם לא יקבלו לא יהיה להם מה לשלוח.
ג. תגדיר שליחה דרך smart host של ספק האינטרנט, ברגע שיש smart host מייל שנשלח לתפוצה של 10 אנשים יוצא לכוון השרת של ה ISP פעם אחת ושם הוא מתפצל ל 10 כתובות מייל שונות, בדוגמה הזו חסכת 90% מהתעבורה.


לאחר מכן יזהר הורוביץ מגיע ומנסה לעשות סדר מההתחלה ועד הסוף:


שלום. זה לא מצב נורמלי לדעתי שארגון של 60 משתמשים שולחים 100MB לשעה, וסביר להניח ש 80% מהתעבורה הזו היא סתם שטויות וקבצי מולטימדיה גדולים. כמו כן ייתכן שיש משתמשים שיש להם FORWARD אוטומטי לתיבה חיצונית כמו GMAIL וזה גם גורם לעומס.
תבדוק באופן מדגמי את ה SENT ITEMS של חלק מהמשתמשים (יחד איתם). למשל במקרה מסויים ראיתי אצל משתמש שכל הודעה שהוא שולח היתה בגודל 5MB, סתם בגלל שהוגדרה אצלו חתימה עם תמונה או TEMPLATE של WORD בנפח גדול ומיותר.
לדעתי אתה צריך לשלב מספר פעולות, ואני ארשום חלק מהן.
* הדרכה למשתמשים – שיבינו שכל הודעה שהם שולחים ו/או מקבלים ו/או שומרים עולה כסף לארגון. שהם ידעו להבין גם את המשמעות של שליחת קובץ מצורף גדול, ושל שליחה לרשימת תפוצה (גם אם זה החוצה וגם בתוך הארגון).
זו לדעתי הפעולה החשובה ביותר ולכן גם רשמתי אותה ראשונה, כאשר זה תהליך מתמשך שבו אתה מדיי פעם מזכיר ומאיר למשתמשים מה נהלי שימוש תקין בדואר אלקטרוני לפי מה שאתה קובע ומפרסם לפי הצורך. רצוי כמובן לעשות את זה בגישה חיובית של שיתוף פעולה עם המשתמשים וההנהלה.
* הגבלות סבירות למשתמשים – למשל: עד 20MB גודל הודעה, ועד 50 נמענים.
למקרים יוצאים מן הכלל תיתן פתרון נקודתי, אבל באופן כללי תעשה הגבלות שמאפשרות למשתמשים לעשות את העבודה בלי להעמיס את המערכת


. image
* בדיקת תור ההודעות היוצאות – מה מאפיין אותן? האם זו הודעה מסויימת שנשלחה לרשימת תפוצה גדולה? מה גודל ההודעות השונות? מה ה SUBJECT? האם יש משתמש מסויים שגורם לעומס? האם מדובר בהודעות רגילות, או הודעות שגיאה NDR, או הודעות של FORWARD או REPLY אוטומטי?
* הגדרה ב EXCHANGE שישלח את ההודעות דרך שרתים של ה ISP במקום דרך DNS.
במקרה כזה אם יש הודעה ל 10 נמענים השרת שולח אותה רק פעם אחת ל ISP ושם מתבצע הפיצול, לכן זה גורם להקטנה משמעותית בעומס.
* שימוש בתוכנות כמו PRTG או שרות של ה ISP למעקב אחר רוחב הפס לאורך זמן על כל קו בנפרד, זה נתון שימוש מאד לקראת קבלת החלטות.
* גם לדעתי כפי שיובל הציע, אפשר להחליף את ה ISDN בקו ADSL למשל 5000/500 . ברור שעדיף 500KBPS UPLOAD של ADSL על 64 או 128 של ISDN.
* יש לבדוק האם ה ROUTER המשולב עם שני הקוים הוא לא חלק מהבעיה עצמה מבחינת ההגדרות שלו. אני מניח שזה לא המצב (כלומר שהוא מוגדר תקין ופשוט יש עומס) אבל אל תשלול את האופציה הזו גם כן.
לסיכום – לדעתי השלב הראשון והעיקרי מתמקד בבדיקת הגורמים לעומס והקטנה של נפח
הדואר היוצא, ובהמשך תכנון של החלפת ה ISDN ב ADSL או קו אחר.


השרשור הזה עוד ממשיך אגב בפורום. גם אתם מוזמנים להכנס ולהציע את ההצעות שלכם בנושא Smile


 

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *