תהליך התקנת Windows Server 2012 – צעד-אחר-צעד

29 בספטמבר 2012

הערה: מאמר זה פורסם במקור באתר שלי – www.ben-shushan.net, תחת הקישור הבא. ניתן לקרוא עוד מאמרים בנושאי Windows 8 & Server 2012 בקטגוריה הבאה.

 

מאמר זה מספק הסבר מפורט אודות תהליך ההתקנה של Windows Server 2012 צעד-אחר-צעד.

 

דרישות קדם התקנה

טרם תתקין את Windows Server 2012 על גבי השרת שלך מומלץ לשים לב לנקודות הבאות:

 

 • האם החומרה שברשותך עדכנית דיה? – במידה והינך מתקין את Windows על-גבי שרת מותג, מומלץ להריץ עדכוני קושחה (Firmware) רלוונטיים לדגם השרת, מרבית יצרני החומרה דוגמת HP, DELL ו- IBM מאפשרים להורדה תקליטורים שהינם ברי-אתחול (Bootable) אשר ניתן להכניס לכונן התקליטורים של השרת ולעדכן אוטומטית את חומרת השרת.

   

 • האם קיים תקליטור קדם-התקנה רלוונטי? – כאמור, בעת התקנת שרת מותג חדש, יתלוו למרבית השרתים של יצרני החומרה ערכת תקליטורים המכילה תקליטורים המאפשרים להגדיר את כלל הגדרות השרת דוגמת סוג מערכת ההפעלה שתותקן, חבילת תוכניות שיותקנו כולל "דרייברים", הגדרת המחיצות שבדיסק הקשיח, הוספת תמיכה בשפות, רכיבים שקיימים במערכת ההפעלה, הגדרות אזוריות (זמן, תאריך, מיקום) ועוד. דוגמה לתקליטורים אלו הם תקליטורי השחזור של יצרני ה- OEM, כדוגמת HP SmartStart המוצג במאמר הנ"ל.

   

 • האם החומרה שברשותך תומכת ב- Windows Server 2012? – מומלץ לוודא כי השרת שמצוי באמתחתך עדכני, ובעל מנהלי התקן (Device Drivers), "דרייברים" בז'רגון המקצועי, עדכניים ותואמים לגרסא של מערכת ההפעלה שברצונך להתקין.

 

מעבר לנקודות שצוינו לעיל, בדוק כי החומרה שעלייה הינך עתיד להתקין את מערכת ההפעלה עומדת בדרישות הבאות לפחות, שים לב כי אלו הן דרישות המינימום של היצרן:

 

 • מעבד במהירות 1.4GHz הפועל בארכיטקטורת x64 (מכונה גם 64-Bit)

   

 • זיכרון פנימי בנפח של כ- 512MB RAM

   

 • דיסק קשיח עם כ- 32GB פנויים, חשוב לציין כי 32GB פנויים בדיסק הקשיח מיועדים אך ורק להתקנה מינימאלית. כמו כן, יש להתחשב בגודל זיכרון ה- RAM (לדוגמה במערכות עם 16GB RAM ומעלה) ולהעניק מספיק מקום בדיסק הקשיח עבור קבצי ה- Paging, Hibernation ו- Dumps.

   

 • כונן DVD – במידה ותהליך ההתקנה מתבצע מתקליטור DVD

   

 • התקן תצוגה מסוג SVGA הפועל ברזלוציית 800×600 ומעלה

   

 • מקלדת ועכבר ו\או התקני הצבעה שונים התומכים ב- Windows Server 2012

 

הדרישות המומלצות לטעמי עבור התקנה של מערכת ההפעלה Windows Server 2012 בצורה סטנדרטית הן:

 

 • מעבד בעל 4 ליבות (Quad Core) הפועל בארכיטקטורת x64 במהירות של כ- 2.4GHz ומעלה כדוגמת Intel Xeon, או מעבד תואם של יצרן מקביל כדוגמת AMD

   

 • זיכרון פנימי בנפח של כ- 8GB של RAM עבור שרת בסיסי

   

 • דיסק קשיח הפועל בממשק SAS בנפח של כ- 146GB

 

מעבר לדרישות החומרה, הצטייד בתקליטור ההתקנה של מערכת ההפעלה להתקנה מכונן ה- DVD, במידה והינך עושה שימוש ב- Windows Deployment Services/Configuration Manager או מערכות להפצת Images דרך הרשת, ודא כי מותקן כרטיס רשת בשרת וכי ה- Boot Sequence מפנה אליה בראשונה, כמו כן, וודא כי כרטיס הרשת תומך באתחול מהרשת (PXE), וכי אפשרות זו פעילה.

 

לאחר שהצטיידת בתקליטור ההתקנה הדלק את השרת, הכנס את תקליטור ההתקנה של מערכת ההפעלה לכונן, וכייל את ה- BIOS לבצע טעינת אתחול (Boot) מכונן התקליטורים ראשונה. במידה ואינך יודע כיצד לבצע זאת, מומלץ לעיין במסמך רלוונטי בנושא אשר זמין באתר, או בתיעוד הנלווה ללוח האם שברשותך.

 

תהליך ההתקנה

תהליך ההתקנה של Windows Server 2012 מתבצע בקלות ע"י אשף הפועל מ- Windows PE 3.0, סביבת קדם-התקנה "רזה" של Windows המעניקה סביבת עבודה להפצה של מערכות הפעלה וטיפול בתקלות (Troubleshooting). בכדי לבצע את ההתקנה של מערכת ההפעלה פעל לפי הצעדים הבאים:

 1. הכנס את התקליטור, והפעל מחדש את השרת, טעינת תוכנית ההתקנה של Windows תתחיל.

   


   


   

 2. לאחר טעינת מערכת ההפעלה יופיע בפניך חלון בו עלייך לבחור את שפת המערכת שברצונך להתקין, תבנית הזמן ואת סוג המקלדת שברשותך. לאחר מכן, לחץ על Next.

   


   

 3. כעת, לחץ על Install now על-מנת להתחיל בתהליך ההתקנה.

   


   

 4. הזן את מפתח המוצר של Windows Server, מפתח המוצר הינו מפתח ייחודי בן 25 תווים המאפשר לתהליך ההתקנה להמשיך. לאחר הזנתו כראוי לחץ על Next.

   


   

 5. בהתאם למפתח המוצר שהוזן, יוצגו בפנייך מערכות ההפעלה הזמינות להתקנה עבורך, במקרה הנ"ל, הוזן מפתח מוצר של Windows Server 2012 Datacenter, ולכן נוכל להתקין את גרסת ה- Datacenter.

   

  ניתן לראות כי קיימים שני מופעים של Windows Server 2012 במהדורות שונות:

   

 • Windows Server 2012 (Server Core Installation) – במידה ונבחר באפשרות זו, נבצע התקנה של Windows Server 2012 Core, גרסא זו הינה גרסא נטולת GUI המיועדת להקטנת שטח התקיפה על-ידי צמצום השירותים, הממשקים והרכיבים הפועלים במערכת זו. חשוב לציין כי בשונה מגרסאות קודמות, ניתן להמיר את גרסת ה- Server Core ל- Full Installation (Server with a GUI) בכל עת ולחזור אחורה עליה.
 • Windows Server 2012 (Server with a GUI) – במידה ונבחר באפשרות זו, נבצע התקנה מלאה של Windows Server 2012 המוכרת בגרסאות קודמות כ- Full Installation, בחירה באפשרות זו תבצע התקנה של מערכת ההפעלה לשרת עם כלל כלי ה- GUI והממשקים המוכרים.

 

בדוגמה הנ"ל בחרתי ב- Server with a GUI, לאחר הבחירה, נלחץ על כפתור ה- Next.


 

 1. קרא בעיון את תנאי השימוש במוצר אשר מוצגים ב- End User License Agreement, במידה והינך מסכים לתנאים סמן את התיבה I accept the license terms ולחץ על Next.

   


   

 2. בחר ב- Custom (advanced) לביצוע התקנה נקייה, במידה וברצונך לבצע שדרוג ממערכת קודמת לחץ על Upgrade.

   


   

 3. כעת בחר בדיסק הקשיח שברצונך להתקין על-גבו את מערכת ההפעלה, שים לב כי קיים כפתור בשם Drive options (advanced), לחיצה על גבו תוביל לפתיחת מספר אפשרויות שניתן לבצע לדיסק הקשיח כמו יצירה ומחיקה של מחיצות, אתחול מחיצות ודיסקים (ביצוע Format), הרחבה ואף טעינת "דרייברים" בקלות הן מכונן הדיסקטים והן ממדיה שליפה נגישה כמו USB Disk on key. לאחר שיצרנו ו\או בחרנו את המחיצה\דיסק שעליו ברצוננו להתקין את Windows Server 2012, נלחץ על Next.

   


   


   

 4. תהליך ההתקנה של Windows יתחיל, בתום תהליך זה השרת יפעיל את עצמו מחדש. התהליך עלול לקחת מספר דקות, בהתאם לתצורת השרת שברשותך.

   


   


   

 5. תוכנית ההתקנה תזהה את רכיבי החומרה המותקנים בשרת, ותתאים את עצמה לרכיבים אלו, בתום תהליך זה תוכנית ההתקנה תפעיל את השרת שוב מחדש.

   


   

 6. לאחר ההפעלה מחדש, ניאלץ להזין את סיסמאת ה- Administrator (עליה לעמוד בדרישות ה- Complexity של מיקרוסופט). יש להזין אותה פעמיים תחת שדות Password ו- Reenter password, ולאחר מכן ללחוץ על Finish.

   


   

 7. כעת, לחץ על Ctrl+Alt+Delete להיכנס למערכת שהותקנה.

   


   

 8. הזן את סיסמת ה- Administrator, ולחץ על Enter לכניסה.

   


   

 9. זהו זה! סיימת להתקין בהצלחה את Windows Server 2012 על-גבי השרת שלך.

   


   

כעת, דרך ה- Server Manager תוכל לשנות את שם השרת, להזין כתובת IP (או להשתמש ב- DHCP, בהתאם לרשת הארגונית ולתפקיד השרת) ולהתחיל לעבוד עימו.

מומלץ בתום ההתקנה של מערכת ההפעלה לבצע התקנה של מנהלי התקן ("דרייברים") של החומרה שברשותך במידה והחומרה לא זוהתה עד סופה, וכמו כן, להתקין תוכנית אנטי-וירוס עדכנית וכן לבצע עדכוני תוכנה עבור מערכת ההפעלה (בדגש על עדכוני אבטחה – במידה וקיימים).

Add comment
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*