מה חדש ב-Azure? חידושים למפתחים מ-Build ו-Ignite

12 במאי 2015

אין תגובות

בשבועיים האחרונים מיקרוסופט ערכה את שני הכנסים העולמיים המרכזיים שלה – בתחום פיתוח התוכנה כנס Build שהתקיים בסן-פרנסיסקו ובו השתתפתי ביחד עם משלחת גדולה של אנשי CodeValue, ובתחום ה-IT כנס Ignite (לשעבר Tech-Ed) שהתקיים בשיקגו. במסגרת שני הכנסים הנ"ל הוצגו וחודדו מספר רב של חידושים ב-Microsoft Azure, פלטפורמת הענן הציבורית של מיקרוסופט, ומאמר זה מציג סקירה של החידושים העיקריים ביניהם אשר רלוונטיים למפתחי תוכנה.

Azure App Service

עוד לפני כנס ה-Build, מיקרוסופט הכריזה על ה-Azure App Service שמחליף את Azure Website וכן את Azure Mobile Services, ומרחיב את שניהם עם יכולות רבות נוספות. באמצעות Azure App Service, ניתן ליצור בקלות מרשימה אתרי אינטרנט, צד-שרת לאפליקציות מובייל, API-ים מנוהלים וכן תהליכים דמויי Workflow אשר נהנים כולם מיכולות ניטור ודיאגנוסטיקה, Auto-scale, Continuous Deployment ועוד.

image

במהלך הכנס הייתה התמקדות רבה בשירות זה ובמיוחד ביכולות החדשות שלו – API Apps ו-Logic Apps, וברור כי שירות זה נמצא במרכז של היצע השירותים של Azure למפתחי תוכנה.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן, וכן עוד מספר הרצאות מעניינות.

Azure Service Fabric

האם אי-פעם תהיתם איך מיקרוסופט כותבים את Azure SQL? מה מפעיל את ה-Service Bus? איך בעצם השירותים של Azure עצמה עושים את מה שהם עושים? אז עכשיו מיקרוסופט משחררת לקהל את אותו הכלי בדיוק שבו הם משתמשים בעצמם בשביל לכתוב את השירותים הללו – פלטפורמת ה-Service Fabric וה-SDK שלה. באמצעות SDK זה יכולים מפתחי תוכנה לפתח שירותים בארכיטקטורת ה-Micro Services, שבה מחלקים את המערכת לרכיבים קטנטנים, שכל אחד אחראי על משהו קטן ספציפי וביחד הם פועלים על-מנת לגרום לשירות לעבוד. ה-Service Fabric תומך ביצירת מיקרו שירותים שהם Stateless וכן בכאלו שהם Stateful – דבר המייחד את הפלטפורמה אל מול פלטפורמות אחרות.

ה-Service Fabric בעצם מהווה רמת אבסטרקציה נמוכה יותר אל מול שירותי Azure האחרים, פתרון המאפשר לנו לבנות בעצמנו מערכות בעלות Scale מאוד גבוה תוך כדי פשרה בסיבוכיות הפיתוח.

image

מידע נוסף ניתן למצוא כאן, וכן עוד מספר הרצאות מעניינות.

Azure Data Lake

תחום ה-Big Data הינו תחום אשר תופס היום תאוצה רבה. בשילוב עם מחירי האחסון (Storage), שהולכים ויורדים, המגמה של יותר ויותר חברות היא לשמור את כל הנתונים הגולמיים הקיימים במערכת לאורך זמן, מתוך שאיפה לנתח אותם במועד מאוחר יותר ולזקק מהם מידע, וחשוב יותר – ידע. אמנם לעיתים נראה לנו כי ב-Azure Storage Account ניתן לאחסן כמות אינסופית של מידע, ואכן עבור רוב המערכות חשבון אחד מספק יכולות מעל ומעבר לצרכים, הרי שבמציאות לכל Storage Account יש מגבלות (אשר מפורטות כאן). בין מגבלות אלו קיימות מגבלות על נפח (500 TB) ומהירות. אז מה נעשה אם אנו זקוקים ליותר? בעבר, היינו צריכים לנהל את שמירת המידע לחשבונות אחסון מרובים בעצמנו. כעת, מיקרוסופט הכריזה על שירות ה-Data Lake אשר מנהל את החלוקה הזו על-פני חשבונות מרובים בעצמנו וחושף לנו ממשק HDFS סטנדרטי שמעליו ניתן להריץ (לדוגמא) Hadoop. שמירת כמות מידע אינסופית? יש!

image

מידע נוסף ניתן למצוא כאן.

Elastic Database Pool

בבואנו לעצב אפליקציה לריצה בענן, אחד הפרמטרים על פיהם בוחנים את הדרישות הוא נושא ה-Multi-Tenancy. באפליקציה שהיא Multi-Tenant, יש לאפליקציה בדרך-כלל מספר לקוחות ארגוניים, שלכל אחד מהם משתמשים משלו, מידע משלו, הרשאות משלו וכו' ואסור בשום פנים ואופן, שמידע מלקוח ארגוני אחד יזלוג ללקוח ארגוני אחר. Office 365 או Google Apps הן דוגמאות טובות לאפליקציה מעין זו.

תבנית עיצוב (Design Pattern) נפוצה לאפליקציה מעין זו, היא שימוש במשאבי מחשוב משותפים לכלל הלקוחות, אך הפרדה מוחלטת של משאבי האחסון – Storage ו-DB תוך שימוש ב-Connection Strings נפרדים וכך למנוע זליגה של מידע. בעוד שגישה זו היא גישה "נכונה", יישומה בפועל אינו הכי יעיל מבחינה כלכלית שכן כל DB הנרכש בנפרד, הוא בעל משאבים נפרדים, ויש לנהל אותו בנפרד. Elastic Database Pool בא לפתור את בעיה זו, ע"י הוספת שכבה של אוסף של בסיסי נתונים השייכים לאפליקציה, אשר יודעים לחלוק ביניהם משאבים וכן ניתן לנהל אותם כיחידה אחת (לדוגמא לעדכן את כל בסיסי הנתונים השונים של כל הלקוחות ע"י הרצת Script עדכון ממקום מרכזי אחד בלבד).

image

מידע נוסף ניתן למצוא כאן.

Azure SQL Warehouse

לעיתים, יש לנו מידע שנמצא בשלל מקורות מידע שונים – מספר בסיסי נתונים שונים, קבצים כאלה ואחרים, SharePoint וכו'. אחת הדרכים לאגד את כל המידע הזה למקום אחד מרכזי שבו ניתן לעבד אותו ולבצע אנליזות מתקדמות הוא שימוש במחסן נתונים (Data Warehouse) ועכשיו גם למיקרוסופט יש פתרון – Azure SQL Warehouse, שניתן להשתמש בו כשירות בענן או כשרת שמותקן מקומית בארגון (בדומה להבדלים בין Azure SQL ו-SQL Server). שירות זה מהווה מענה לשירות Redshift של AWS, מענה שהיה חסר עד כה ואשר מציג מספר הבדלים משמעותיים כלפיו.

image

מידע נוסף ניתן למצוא כאן.

Microsoft Azure Stack

אחד החסרונות של שימוש בשירותי Platform-as-a-Service (PaaS), הוא חוסר היכולת לפרוש ולבחון את השירות בצורה מקומית. עצם השימוש ב-PaaS מחייב אותנו לפרוש ולבחון את השירות על גבי הענן בלבד, או לחילופין, לפתח שכבות אבסטרקציה שיאפשרו לנו להחליף חלקים מהמערכת, לדוגמא ע"י שימוש בתשתית Dependency Injection (DI). חלקכם אולי מכיר את ה-Azure Pack אשר ניתן להתקנה בחינם על גבי שרתי Windows ושמספק שירותי Azure בסיסיים בחוות השרתים המקומית, אך יכולותיו הן אכן בסיסיות למדי ואינן מכסות את רוב השירותים שמוצעים ע"י Azure.

בכנס Ignite מיקרוסופט הכריזה על ה-Azure Stack – תוסף בתשלום ל-Windows Server 2016 אשר יאפשר לכל ארגון אשר יחפוץ בכך לארח ענן פרטי תואם Azure בחוות השרתים הפרטית שלו. מיקרוסופט הודיעה כי שירותי PaaS חדשים שיתווספו לענן הציבורי יתווספו (בהפרש מסוים של זמן) גם לענן הפרטי וכך תישמר תאימות אשר תאפשר גמישות רבה לכל לקוח שמפתח מעל הפלטפורמה – החל מאירוח בענן הציבורי, דרך אירוח בענן פרטי מנוהל אצל חברת ניהול ועד אירוח בענן פרטי On-Premise. דבר זה מהווה לטעמי מהפכה, שכן מיקרוסופט מסירה באחת את אחד החסמים הגדולים ביותר לעבודה במודל PaaS – ה-Lock-In.

מידע נוסף ניתן למצוא כאן.

רוצים לשמוע עוד?

בתחילת יוני ייערך מפגש שבו תושק מחדש קבוצת המשתמשים של Azure בישראל – Israeli Azure Developers Community, קבוצה אשר תיפגש אחת לחודש במשרדי מיקרוסופט ישראל ברעננה. הקבוצה מנוהלת על-ידי אלון פליס (ארכיטקט ראשי CodeValue) ואנוכי, אך מכיוון שהקבוצה היא של הקהילה ולמען הקהילה, כל אחד מוזמן להרגיש חופשי להציע נושאים לשיחה, וכל יוזמה להציג נושא כלשהו שקשור ל-Azure בפני הקבוצה היא יוזמה מבורכת. התרומה שלכם חשובה ומשמעותית להצלחה של כולנו.

במפגש הפתיחה החגיגי של הקבוצה נרחיב בנושא החידושים השונים ב-Azure, ונתעמק בשירות ה-Azure App Service, שמאפשר ליצור סוגים שונים של אפליקציות שרת בקלות רבה יחסית. ואם זה לא מספיק, יש לנו כמה מתנות ופרסים למגיעים… בהחלט שווה. נתראה שם!

להרשמה למפגש – http://www.meetup.com/IsraeliAzureDevelopers/events/221911132

כמו כן, ניתן למצוא את הקבוצה בפייסבוק בכתובת https://www.facebook.com/IsraeliAzureDevelopers

 

הפוסט נכתב על ידי ערן סטילר, מוביל תחום הענן וארכיטקט תוכנה בכיר בחברת CodeValue. יועץ ומרצה במגוון אירועים. בעל ניסיון של למעלה מ – 10 שנים בתחום הפיתוח, במגוון רחב של עולמות ושפות. ערן מנהל ביחד עם אלון פליס את קהילת מפתחי Azure הישראלית – קהילה הנפגשת פעם בחודש על-מנת לדון בכל מה שקשור ומעניין ב-Azure.

image

חברת CodeValue מובילה בשירותי תוכנה וביצוע פרויקטים, באמצעות בניית הגשר בין טכנולוגיות חדשניות וצרכים עסקיים ספציפיים, תוך הענקת חוויית משתמש ברמה הגבוהה ביותר. חברת CodeValue מבצעת בהצלחה פרויקטי פיתוח תוכנה במגוון פלטפורמות ומספקת ייעוץ תוכנה ופיתוח המותאם לצרכי הלקוח. חברת CodeValue מתמקדת במספר נושאים מרכזיים בעולם התוכנה, ביניהם ALM ו DevOps, מחשוב ענן, עולם ההתקנים הניידים, מענה אחוד וכולל לשווקי ה-UI/UX, פיתוח מערכות מידע ועוד. החברה מונה מעל 100 עובדים בהם מומחי טכנולוגיה בעלי ניסיון רב, הנחשבים מובילים בתחומם ומוכרים כסמכות מקצועית.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *