Windows 10 למפתחים ועוד רשמים מכנס Build 2015

6 במאי 2015

אין תגובות

בשבוע שעבר ערכה מיקרוסופט את כנס המפתחים שלה Microsoft BUILD 2015 שהציג את החידושים האחרונים ואת ההכרזות על הפיתוחים שמיקרוסופט עובדת עליהם ושיהיו זמינים בשנים הקרובות.

חברת CodeValue שלחה לכנס השנה משלחת מכובדת ביותר. הכנס התחיל ב-29/04/15 בהרצאת הפתיחה שהוצגה ע"י מנכ"ל מיקרוסופט Satya Nadella במהלכה הוצג החזון של מיקרוסופט "ליצור חוויות אישיות וחכמות יותר שיעצימו מילארדי אנשים ויעזרו להם להשיג יותר". כדי להשיג את החזון מיקרוסופט מציעה את windows 10 בשילוב הענן Microsoft Azure ומציגה לעצמה יעד להגיע למיליארד מכשירים שיריצו את Windows 10.

מיקרוסופט חשפה מספר יכולות חדשות ב-Windows 10 כמו היכולות לעשות התאמה של מסכי האפליקציות לגודל המסך והקישור של Cortana – העוזרת האישית הממוחשבת – לכל אפליקציה ולכל חלק במערכת ההפעלה ועוד ועוד. אבל החידוש הגדול ביותר בא לידי ביטוי בדרכים שמיקרוסופט מאפשרת למפתחים ליצור אפליקציות למערכת ההפעלה החדשה.

Windows 10 היא מערכת הפעלה רבת פלטפורמות – Universal Windows Platform, ניתן להריץ אותה על מחשבים, טאבלטים, טלפונים, מכשירים בעל מסכי ענק כגון ה-Microsoft Suraface Hub וכמו כן על מכשירים נטולי מסך כגון Raspberry Pi ומכשירי IoT אחרים וכמובן על HoloLens משקפי ההולגרפיה שמיקרוסופט הדהימה איתם את קהילת הפיתוח בשנה האחרונה. הקסם הגדול במערכת הוא שאותו קובץ binary יוכל לרוץ על כל הפלטפורמות כלומר אני אוכל לפתח אפליקציה שתרוץ על מכשיר הטלפון ותציג מסכים ותשפר אינטרקציה עם המשתמש, ולאחר מכן אוכל לקחת את אותו קובץ בינארי ולהפעיל אותו על מכשיר ה-IoT ששם האפליקציה תוכל להשתמש בחיישן קרבה שיגרום למסך לשנות את גודלו ככל שהמשתמש מתקרב למסך, מיקרוסופט אף הציגה איך אותה אפליקציה יכולה לרוץ על HoloLens ולהציג מודל תלת מימדי שאותו המשתמש יכול ליצור אינטראקציה.

image

בשלב זה מיקרוסופט חשפה את הקלף המנצח שלה "Universal Windows Platform Bridges", מיקרוסופט מכירה בכך שאפליקציות רבות אינן נכתבות למערכת ההפעלה אלא למערכות המתחרות IOS ו-Android ולכן מיקרוסופט נותנת למפתחים את היכולת להביא את הקוד הקיים שלהם מהפלטפורמות האחרות לתוך Windows 10. באותה נשימה מיקרוסופט גם הציגה שהיא תתמוך בהמרה של קוד Win32 ו-Web.

clip_image002

מפתחי iOS ו-Android יוכלו לעשות לקמפל את הקוד שלהם (C++, Java , Objective C) תחת Visual Studio וליצור אפליקצית UWA (Universal Windows App). פרט לתהליך הבנייה של הפרויקט יהיה ניתן גם להריץ ולדבג את האפליקציה דרך Visual Studio. מיקרוסופט מסרה שהיא בדקה את הכלים והיכולות הללו מול אפליקציות קיימות כמו Candy Crush Saga והצליחה להמיר אותם בהצלחה ולמעשה הגרסא של Candy Crush Saga שקיימת היום בחנות של Windows Phone היא האםליקציה של iOS שעברה המרה בלי הרבה שינויים.

יחד עם היכולות להמיר אפליקציות iOS (שם קוד ”Project Islandwood”) ו-Android (שם קוד ”Project Astoria”) מיקרוסופט חשפה דרכים להמיר אתרים ואפליקציות Desktop לתוך Windows Universal App. מיקרוסופט יצרה דרך שבה אתרים יכולים לרוץ תחת Windows ולהשתמש בשירותי מערכת כמו נוטיפיציות –in-app Purchases. דבר שמאפשר לבעלי אתרים ליצור אפליקציות בקלות ולהציג אותם בחנות האפליקציות של מיקרוסופט. זו לא החלופה האופטימלית לאפליקציות native למקרים רבים אבל לאתרים פשוטים זה נותן פתח ליצור אפליקציות בלי להשקיע בלימוד שפה חדשה. מפתחי Win32 ו-.NET ל-Desktop יוכלו גם כן להביא את הקוד שלהם לתוך עולם האפליקציות. עם יותר משש מיליון אפליקציות .NET ו-Win32 שבשימוש יומיומי היה למיקרוסופט ברור שעליה לתת דרך קלה למפתחים לעבור למערכת החדשה והיא עושה שימוש בטכנולוגית ה-HyperV שלה כדי לתת וירטואליזציה לאפליקציות אלו מעל Windows 10. אחת הדוגמאות לאפליקציות כאלה היא Adobe Photoshop Elements שמגיעה ל-Windows 10 כאפליקציה אוניברסלית.

באופן כללי היכולת להמיר את האפליקציות מהפלטפורמות האחרות מתאפשרת באמצעות אוסף SDK שמכונים Bridges שאינם זמינים באופן מלא עדיין למפתחים אבל ניתן כבר להירשם לעדכונים ולגרסאות ה-Preview באתר הרשמי https://dev.windows.com/en-us/uwp-bridges. באמצעותם מיקרוסופט יודעת לבצע "חיווט" של פונקציות של הפלטפורמה לתוך הפונקציות המקבילות ב-Windows. ישנה עדיין דרך לא קצרה ולא לגמרי ברורה לכך שנוכל לקחת את האפליקציה שלנו ולהמיר אותה בלחיצת כפתור לתוך פלטופרמת Windows אבל מיקרוסופט יצרה כיוון חדש ומעניין מאוד שבהחלט יכול לגרום לכך שמערכת ההפעלה Windows תהיה מערכת ההפעלה שנראה ביותר ויותר מכשירים.

 

הפוסט נכתב על ידי תמיר דרשר, יועץ בכיר בחברת CodeValue עם ניסיון רב שנים בתחום פיתוח התוכנה במתחם רחב של שפות ופלטפורמות. משמש גם כמרצה וכמדריך במגוון רחב של קורסים וכנסים בינלאומיים. נוטל חלק פעיל בקבוצות משתמשים שונות ונכח בכנס בילד 2015 .

_MG_0103 

חברת CodeValue מובילה בשירותי תוכנה וביצוע פרויקטים, באמצעות בניית הגשר בין טכנולוגיות חדשניות וצרכים עסקיים ספציפיים, תוך הענקת חוויית משתמש ברמה הגבוהה ביותר. חברת CodeValue מבצעת בהצלחה פרויקטיי פיתוח תוכנה במגוון פלטפורמות ומספקת ייעוץ תוכנה ופיתוח המותאם לצרכי הלקוח.. חברת CodeValue מתמקדת במספר נושאים מרכזיים בעולם התוכנה, ביניהם ALM ו DevOps, מחשוב ענן, עולם ההתקנים הניידים, מענה אחוד וכולל לשווקי ה-UI/UX, פיתוח מערכות מידע ועוד. החברה מונה מעל 90 עובדים בהם מומחי טכנולוגיה בעלי ניסיון רב, הנחשבים מובילים בתחומם ומוכרים כסמכות מקצועית.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *