Build 2015 – כל החדשות החמות!

1 במאי 2015

תגיות: ,
אין תגובות

כנס Build 2015 למפתחים נערך השבוע בסאן פרנסיסקו וכמו בכל שנה נחשפו המון חידושים מלהיבים וטכנולוגיות חדשות. כפי שהגדיר סאטיה נאדאל מנכ”ל מיקרוסופט, “Build הוא חגיגה ליצירתיות ולחדשנות שאיתה אתם המפתחים בונים דברים חדשים ומלהיבים באמצעות הפלטפורמות החדשניות שאנחנו מספקים לכם”.

לא נספיק בפוסט אחד לכתוב על כל הדברים המעניינים במיוחד לאור העבודה שבעת כתיבת שורות אלו הכנס רק נכנס ליומו השני, אולם לא התאפקנו כבר מלשתף ולספר לכם על החדשות העיקריות שהוצגו במושב הפתיחה של הכנס שארך 3 שעות (הקלטה כאן למי שמעוניין). כמובן שבשבועות הקרובים אנו נדון לעומק בכל החידושים שהוצגו.

 

.NET Core – הגרסה החדשה ל- .Net Framework שמאפשרת לפתח כל סוג אפליקציה על גבי כל הפלטפורמות המובילות.

בגזרת הדוטנט יש המון חידושים מאד מלהיבים ובראשם הצגת הגרסה החדשה של דוטנט – ה- .Net Core. הגרסה החדשה מיועדת למכשירים מודרניים ושירותי ענן והיא מספקת סביבת API’s אחידה לשימוש באפליקציות שלכם.  גרסת הדוטנט החדשה תומכת ב- Windows, Mac ולינוקס. זה אומר שבכל אחת מהפלטפורמות הללו תוכלו לכתוב אפליקציות  Universal Apps, ASP.NET 5.0 Apps ו- Console Apps. 
כאשר נוסיף API’s חדשים ל- .NET Core הם יהיו זמינים לכל סוגי האפליקציות הנ”ל מה שהופך את הפיתוח ותחזוקת הקוד להרבה יותר קלה, נכונה ופשוטה.

עוד עדכון חשוב הוא שאתם יכולים להפיץ את ה- .Net Core כחלק מהאפליקציה שלכם שתכלול את הקבצים הבינאריים של .Net Core ו- .Net Framework.  זה מבטיח שהאפליקציה שלכם תהיה עמידה בפני עדכונים או למשל אפליקציות אחרות שמעדכנות את המערכת שלכם וגורמות לבעיות וכמובן גם האפליקציה שלכם תוכל להתעדכן בלי חשש לפגוע באפליקציות אחרות. זאת יכולת חשובה במיוחד בעולם של Universal Apps על גבי Windows 10, כיוון שבעולם זה האפליקציה שלכם יכולה לרוץ על מגוון מכשירים כגון טאבלטים, ניידים, Xbox ועוד. תוכלו מעתה לבחרור אם להשתמש ביכולות חדשות שיפותחו בעתיד ללא חשש לתאימות ובעיות נוספות.

כל ספריות ה- .NET Core משוחררות בקוד פתוח ב- GitHub ואתם יכולים לבחון את הקוד ואפילו לתרום ולשפר אותו.  כל הספריות ב- .NetCore זמינות כחבילות Nuget שאתם יכולים להוריד בקלות באמצעות Visual Studio.

למידע נוסף כאן.

חבר חדש במשפחה – Visual Studio Code

חבר חדש במשפחת כלי הפיתוח של Visual Studio הוכרז בכנס – Visual Studio Code!  – עורך קוד פשוט לשימוש, חינמי וקליל אשר יכול לרוץ על ווינדוס, מק ולינוקס.
Visual Studio Code מכיל יכולות Highlighting לעשרות שפות, תמיכה ב- Git, השלמה אוטומטית ועוד יכולות שהייתם מצפים מעורך קוד איכותי, אך גם הרבה מעבר לכך. Visual Studio Code (שאגב נבנה מאותו Code Base של Visual Studio Online) הוא אומנם קליל אך מאד חכם. הוא בעל יכולות רבות שקיימות ב- Visual Studio כגון IntelliSense, peek, code navigation ויכולות דיבאגינג מרשימות.
הכלי נחשב כעורך קוד שמפוקס בקוד והוא לא סביבת פיתוח מלאה.  אין Visual Designers או פתיחת “פרוייקט” מסוגים שונים.  אם אתם חיים ונושמים Command Line – זה הכלי בשבילכם.
בבלוג של סקוט הנסלמן תמצאו את כל הפרטים כגון הורדה, דוגמאות ואיך משתמשים.

Visual Studio 2015 ו- Team FoundationServer 2015 הגיעו גם הם לשלב גרסת ה- RC ומכילים המון שיפורים ועדכונים כמו אמולטור אנדרואיד משופר, תמיכה ב- Docker ועוד. קראו את כל הפרטים על VS 2015 RC בבלוג הרשמי של המוצר.
Screen Shot 2015-04-28 at 11.28.35 PM

Windows 10 תוכל להריץ אפליקציות אנדרואיד  ו- iOS כמעט ללא שינויים בקוד.

אולי החדשה הכי מעוררת גלים מהכנס –  מיקרוסופט רוצה לאפשר שלכם להעלות את אפליקציית ה- iOS או האנדרואיד שלכם לחנות האפליקציות Windows Store מבלי שתצטרכו לפתח הכל מחדש וללמוד פלטפורמה חדשה.  באמצעות ה- SDK החדש לאנדרואיד וה- SDK החדש ל- iOS, תוכלו לפתח ב- Visual Studio אפליקציות לפלטפורמות אלו וגם להוסיף בקלות את כל הפיצ’רים הייחודיים של פלטפורמת Windows כמו קורטנה, Live Tiles ועוד. תוכלו להתחיל עם גרסת אייפון לאפליקציה ולבצע העברה פשוטה ל- Windows 10 ועל ידי כך להרחיב את בסיס המשתמשים הפוטנציאלי שלכם למילארד משתמשי Windows 10.

בנוסף לכך הצגנו יכולת חדשה שמאפשרת גם למפתחי אתרים “לעטוף” בקלות את האתר שלהם ולהפוך אותה ל- Universal App, מה שיאפשר להנות מפיצ’רים ייחודים של Universal Apps כמו גם להיות בחנות האפליקציות ולהרחיב את בסיס המשתמשים.  זה לא תחליף לאפליקציית Native בהרבה תסריטים, אך לבעלי אתרים פשוטים זה יכול להיות פתרון לא רע מבלי  שמפתחי האתר יצטרכו ללמוד שפה נוספת.  לקריאה נוספת.

 

להפוך את הטלפון הנייד שלכם ל”כמעט מחשב אישי” באמצעות Continuum

היכולת הזאת בעבר הוכרזה רק עבור טאבלטים, אבל אתמול בכנס נחשף כי גם משתמשי Windows 10 עם טלפון תומך, יוכלו לחבר את הנייד  שלהם בצורה אלחוטית למסך טלויזיה גדול ולבצע משימות בצורה הרבה יותר נוחה. תחשבו שאתם מגיעים לחדר במלון, מחברים את הנייד לטלוויזיה צופים בסרט ששמרתם בנייד, מתקנים מצגת בצורה נוחה, מראים תמונות ו.. הבנתם את הרעיון. כמובן שכיוון שהמסך הגדול רץ ב- Instance נפרד, אתם יכולים להמשיך להשתמש בינתיים כרגיל בטלפון שלכם! (בגלל זה נדרש טלפון עם מעבד מיוחד התומך ביכולות).

חשוב לציין שבניגוד לטכנולוגיות מתחרות אשר מאפשרות לכאורה יכולת דומה של חיבור למסך גדול – טכנולוגית ה- Continuum מתקדמת יותר כיוון שאפליקציית iOS לדוגמא שתרוץ על מסך גדול, לא תוכננה לעבוד על מקלדת ועכבר, אלא על מסך מגע של נייד ואילו הודות למודל ה- Universal Apps, אפליקציות Windows Store תוכננו לעבוד על נייד, על טאבלט ועד דסקטופ בצורה זהה והם יעבדו מצויין גם עם מקלדת ועכבר למשל, או על מסך גדול. בהחלט פיצ’ר מעניין וחשוב שמאפשר עבודה רציפה ומעבר חלק בין סביבות שונות.

למידע נוסף בסרטון וידאו כאן.

הכירו את הדפדפן החדש שלכם – Microsoft Edge

בחודשים האחרונים הכרתם אותו בשם הקוד הזמני Spartan, ואתמול נחשף השם הרשמי – Microsoft Edge.  הדפדפן שיחליף את Internet Explorer והיה יותר מהיר וחסכוני, עם תכונות כמו הוספת הערות בכתב יד, מצב קריאה נוחה וכמובן תמיכה בכל תקני הפיתוח המחמירים של CSS ו- HTML.

למידע נוסף בסרטון וידאו כאן.

HoloLens – טכנולוגיה הולוגרפית שתשנה את העולם

מחשב הולוגרפי שבנוי לתוך Headset. אין סוף שימושים אפשריים שהולכים לשנות את הדרך בה נקיים אינטראקציה עם המידע – מסטודנטים לאנטומיה ומנתחים שבוחנים את הגוף האנושי ותצלומים ובדיקות בצורה תלת מימדית ועד לארכיטקטים ופועלים שנעזרים בטכנולוגיה לתכנן ולבצע עבודות בנייה. אין סוף שימושים. מציאות רבודה, משחקים, עבודה. פשוט מדהים.

בקרוב ב- Windows Store – אפליקציות Win32 ואפליקציות דוטנט

ברחבי העולם נעשה שימוש חודשי ביותר מ-16 מיליון אפליקציות דוטנט ו- Win32, ממשחקים מדהימים ועד אפליקציות עסקיות.  אנו שמחים להודיע שבעתיד הקרוב תוכלו להעלות את האפליקציות לחנות האפליקציות ולנצל את כל התכונות החדשות של הפלטפורמה האוניברסלית של Windows. צעד זה יהיה מצויין למפתחים שיוכלו להשתמש בקוד הקיים על מנת להביא את האפליקציות שלהם לחנות.  כבר בהמשך השנה נזכה לראות בחנות 2 מאפליקציות Win32 הפופולריות בעולם: Adobe Photoshop Elements ו- Adobe Photoshop Premiere.
אגב, כל זה מתאפשר באמצעות HyperV ויכולות וירטואליזציה.

פלטפורמת Office תאפשר למפתחים להגיע למיליארד המשתמשים באופיס

בכנס הוצגו מספר יכולות חדשות שהופכות את חבילת אופיס לפלטפורמה חזקה אשר תאפשר למפתחים להגיע יותר בקלות ל-1.2 ביליון המשתמשים בתוכנה. באמצעות Unified API’s בין אאוטלוק, OneNote, OneDrive וה- Office Graph API, מפתחים יוכלו לפתח הרבה יותר בקלות תוכנות ופלאגינים שיעשו שימוש בכל הכלים והיכולות החדשות ביותר. Unified API’s בין OneNote. בהחלט הזמנות מעולה למפתחים בין אם פיתחם בעבר לאופיס או לא. בואו לקרוא עוד בנושא.

הענן של Azure – חזק יותר מאי פעם עם הרבה יכולות חדשות

הרבה הכרזות בענן שכל יום מתפתח. כאמור ראוי לפוסט נפרד אבל בואו נעבור על כמה מן הדברים החשובים ביותר. בכנס הוצגו מספר שירותים חדשים שיאפשרו לכם לאסוף יותר תובנות מהמידע שלכם ולפתח אפליקציות אינטיליגנטיות יותר שמנצלות בצורה יותר חכמה ויעילה את שטף המידע העצום שברשותכם.

  • פלטפורמת Azure Service Fabric – מאפשרת למפתחים ובתי תוכנה לבנות שירותים שזקוקים לסקלביליות וקסטומיזציה רבה. הפלטפורמה באה מניסיון שלנו של שנים בפיתוח שירותים כאלה כמו Skype for Business, InTune, Bing וקורטנה. מידע נוסף כאן.
  • תמיכה ב- Docker על גבי WIndows Server- דוגמא מעולה לחופש בחירה שיש היום למפתחים. באמצעות Docker UI אחיד וסט כלים זהה לווינדוס ולינוקס, מפתחים יכולים להתרכז בלפתח אפליקציות איכותיות יותר מבלי להתחשב במערכת ההפעלה או בתשתיות.  מידע נוסף כאן. 
  • Azure Data Lake – יכולות אנליטיות עבור big data. מידע נוסף כאן.
  • Azure SQL Elastic DB Pool  – מאפשר לכם לבנות אפליקציות SaaS ששולטות במספר רב של בסיסי נתונים שישי להם צריכת משאבים משתנה ולא ידועה.  למידע נוסף כאן.
  • Azure Data Warehouse – מתחרה ישיר ב AWS Redshift, זהו Data warehouse as a service, עם תמיכה מובנת בתסריטים היברידיים. למידע נוסף כאן.

Windows Store for Business

מפתחים יוכלו לפתח אפליקציה אחת באמצעות מודל ה- Universal App ולהפיץ אותה לכל המכשירים התומכים ב- Windows 10 באמצעות החנות.  עסקים וחברות יוכלו להעלות אפליקציות LOB פרטיות המיועדות למשתמשים בארגון שלהם בלבד, לבחור איזה אפליקציות מהחנות יופצו לארגון ולהשתמש בשיטות תשלום המקובלות במגזר העסקי. מנהלי ה-IT בחברה בארגון יוכלו לשלוט בכל זה. מידע נוסף כאן.

לסיכום

כפי שאמרנו יש המון המון יכולות שמאחוריהן עומדות טכנולוגיות שלמות ומדהימות בעולמות השונים: ענן, מובייל, דסקטופ, משתמשים ארגוניים ופרטיים. כפי שאמרתי בהתחלה לכל סעיף בפוסט הזה יכול מגיע פוסט נרחב ונפרד ונשתדל נדון בדברים לעומקם בשבועות הקרובים. אולם,  ללא ספק,  אנו כבר עתה יכולים לראות שיש קו ברור ואחיד – חזון ה- Cloud First, Mobile First שמיקרוסופט הציבה בשנה שעברה ממשיך לובש פנים וצורה ברורה ומערכת ההפעלה Windows 10 מממשת חזון זה יותר מכל מערכת הפעלה אחרת לפניה.
ממשק אחיד למפתחים, אחידות בחווית המשתמש, המשכיות עבודה באמצעות הענן מכל מכשיר בין אם מובייל ובין אם טאבלט, מחשב אישי, או אפילו מסך טלוויזיה. כל זה ניתן לעשות באמצעות Windows 10 ובאמצעות הכלים והשירותים שכלי מיקרוסופט והטכנולוגיות מציעות לכם. 

גם אם אתם לא מפתחים בעלי ניסיון בטכנולוגיות מיקרוסופט ואתם באים מעולמות שונים – עושר הכלים שכיום מוצעים על ידי מיקרוסופט בשילוב עם העובדה שהמון טכנולוגיות מבוססות קוד פתוח והיעד שהציבה מיקרוספט  – מיליארד מכשירים שמריצים Windows 10 תוך 3 שנים – יוצר לכם הזדמנות מצויינת להכנס לעולם פיתוח האפליקציות לווינדוס והרחבת בסיס המשתמשים שלכם בצורה נרחבת. זוהי בהחלט תקופה מרגשת להיות מפתח!

לכל הסרטונים הכי מעניינים מכנס Build 2015.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *