התקנת SharePoint-MOSS 2007 צעד אחר צעד – ההתחלה (שלב 0)

21 בנובמבר 2007

2 תגובות

קצת רקע

בשביל לעבוד על SharePoint כדאי מאוד שיהיה לכם SharePoint מותקן (הוכחה מוכללת למשפט זה ניתן למצוא ב"Principia SharePointica"). דא עקא, שלא תמיד ניתן להשיג SharePoint יד ראשונה מותקן כמו שצריך. להפתעתי נתקלתי אצל לקוחות בהתקנות "צולעות" (אמנם נועדו לצרכי נסיון בלבד, אבל עדיין…), ולכן ניערתי חוצני והרי לפניכם מדריך מסודר בעברית למי שרוצה להתקין לבד MOSS 2007 בגירסה המלאה.
למי שחושש, התהליך לא נורא כ"כ – פשוט תעבדו צעד-צעד בעקבות הפוסט הזה (והבאים אחריו) – ומובטחכם שתזכו לראות ברכה בעמלכם. רק הישמרו לכם ושמרו נפשכם מאוד מלסטות או לבצע קיצורי דרך… ה- SharePoint הוא מוצר קצת רגיש ובדרך כלל אין אפשרות לעשות ctrl+z…

לפני שנמשיך, קצת קרדיט לאלו שכתבו על זה קודם – אם כי לא בעברית כמובן:

 1. How to install SharePoint Server 2007 on a single machineפוסט מתומצת, ללא צילומי מסך, המתאר צעד אחרי צעד את שלבי ההתקנה.
 2. How to Create a MOSS 2007 VPC Image – דבר כזה עוד לא ראיתם. 20 (!) פוסטים רצופים, המתעדים שלב אחרי שלב את כל תהליך ההתקנה, כולל צילומי מסך מפורטים עד מאוד (קצת יותר מדי…) – אני איעזר בהפניות אליו פה ושם.
מבט כולל על התהליך

בפוסט הזה:

 1. ציוד נדרש
 2. התקנת רכיבים מקדמיים

בפוסטים הבאים:

 1. התקנת SharePoint/MOSS 2007
 2. הפעלת שירותים חיוניים
 3. הגדרת SSP – ספק שירותים משותפים
 4. הקמת אוסף אתרים ראשון
 5. יאללה, תתחילו לעבוד…

ציוד נדרש

כידוע, כדי להתקין תוכנה, נדרשת קודם כל תוכנה (גם משפט זה מוכח שם) ורצוי גם חומרה.
לגבי התוכנה – תצטרכו להשיג דיסקים עם התוכנות הרלוונטיות + קוד הרשיון – אבל אם אתם בארגון מסודר אני מניח שה- IT יוכל להקצות לכם את הדיסקים הנדרשים.
לגבי החומרה – כעיקרון יש שתי אפשרויות להתקין מוצר – או על שרת פיזי (אמיתי), או על מכונה וירטואלית (VM\VPC). מבחינת שלבי ההתקנה אין כמעט הבדל, אבל מבחינת קלות העבודה – VPC עדיף בדרך כלל. בכל מקרה, המחשב צריך להיות עם 1.5GB RAM לפחות (רשמית מייקרוסופט "מאשרים" 1GB בלבד, אבל מנסיון – זה לא זז) + כמה GB של מקום פיזי פנוי.

image לטובת מי שלא סגור על מה זה VPC ו\או איך מתקינים –
קודם כל תתקינו virtual PC 2007 (גירסת 32bit בד"כ), ואז תיצרו VPC image חדש כמו שמוסבר יפה כאן. שימו לב ש- VPC ניתן להפעלה גם מ- PC רגיל (בתנאי שהוא מריץ Windows XP Professional).
אחרי זה תמשיכו כרגיל ל"התקנת רכיבים מקדמיים" וכל השאר. בסופו של דבר ייצא לכם קובץ (סיומת vhd) בגודל של כמה GB בריאים, שהפעלה שלו מדמה סביבה שלמה כולל מע' הפעלה וכו',

התקנת רכיבים מקדמיים

אחרי שיש שרת\VPC, מה שצריך הוא (בסדר הזה):

 1. מערכת הפעלה Windows Server 2003 – מומלץ את גירסת R2, אבל גם הגירסה הרגילה נתמכת כמובן. בכל מקרה יש להתקין גם Service Pack 2. התקנת מע' הפעלה היא קצת מייגעת – הסבר מפורט כולל צילומי מסך נמצא באתר המופלא של דניאל פטרי. אם ניתן, עדיף להיעזר באיש הסיסטם הקרוב למקום מגוריכם (הם עושים דברים כאלה בעיניים עצומות וידיים קשורות [מתקינים עם האף – כמו מוצארט]). רק חשוב לוודא שיותקנו גם הרכיבים הבאים:
  1. Domain Controller + Active Directory – גם אם אתם לא מבינים מה זה אומר בדיוק – תתקינו את זה. הסבר מפורט כולל צילומי מסך נמצא גם הוא באתר המופלא של דניאל פטרי (תתחילו מהשלב שנקרא "Step 4: Running DCPROMO"). ואם אתם מבינים מה זה אומר, אז בטח שתתקינו. הרעיון הוא שהמחשב ישוייך לדומיין עצמאי ויש לכך השלכות בהמשך.
  2. IIS – Internet Information Services– הרכיב הזה מאפשר הפעלת יישומי אינטרנט על השרת שלנו. להסבר מפורט כולל צילומי מסך ראו בפוסט הזה. אל תשכחו לאפשר (enable) את ה- web extension של ASP.net V2.0 (מוסבר בפוסט).
 2. net framework 3.0. – הרכיבון הנחמד הזה הכרחי – בין השאר – כדי לאפשר הרצת זרימות העבודה (workflows) בשרת. הוא ניתן להורדה באינטרנט (=לא צריך דיסק וקוד).
 3. שרת בסיס נתונים SQL Server 2005 – שרת ה- SQL הוא זה שיכיל ב- DB שלו את כל תוכן ה- MOSS למעשה. 
  אמנם SharePoint תומך גם ב- SQL Server 2000 + SP4, אבל אם יש באפשרותכם – תתקינו 2005 עם service pack 2. להסבר מפורט על ההתקנה ראו בפוסט הזה ולאחר מכן בפוסט הזה. שימו לב להבדל חשוב – תהליך ההתקנה שם הוא ללא דומיין ולכן כשתגיעו למסך הבא שימו לב לא להשאיר את ברירת המחדל אלא לבחור ב- domain user account:
  image

הערה: ניתן אמנם לבצע התקנה בסיסית של MOSS (ראו להלן) שתתקין אוט' SQL Express ואז שלב זה מיותר, אבל התקנה בסיסית היא מוגבלת ולא מומלצת.

שתי הערות אזהרה!

 • התקנת MOSS על שרת ללא דומיין הינה בלתי הפיכה – אם תתקינו MOSS ללא דומיין, ותנסו לצרף אותו מאוחר יותר לדומיין כלשהו – ה- MOSS יפסיק לעבוד, וחבל… (שם ה-administrator account "נצרב" ב- DB ולא משתנה).
 • גם שינוי שם מחשב לאחר התקנת MOSS יגרום ל- MOSS להפסיק לעבוד, מסיבות דומות.
  imageחוויתי על בשרי את שתי התופעות – לא נעים…

אז תצרפו מראש את המחשב לדומיין + התקנת Active Directory, ותבחרו מראש שם ידידותי למחשב שלכם (אם כי שם המחשב לא רלוונטי במקרה של דומיין – רק שתדעו לא לשנות אותו בשביל הכיף).

טוב, אין לי כוח לכל ההתקנה הזאת…

אם את\ה לא בראש של להתקין שרתים ועניינים, אז או שתשיג VPC עם הכל חוץ מ- MOSS (קיים בד"כ אצל ה- IT) ותמשיך לשלב הבא, או שניתן להוריד ברשת קובץ VPC מוכן של MOSS 2007 – הבעיה שמדובר בהורדה של כ- 5GB עם סיכוי גבוה מאוד לתקלות: מספיק ביט אחד שלא עובר טוב וכל ה- VPC נדפק. נסו להשיג את ה- DVD עצמו.

:: לצעד הבא

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות

 1. נועם20 במאי 2008 ב 2:55

  שלום, אני מעוניין לדעת שלב אחר שלב איך מתקינים active directory

  הגב
 2. MOSS is my middle name20 במאי 2008 ב 9:43

  אני מצטט מהפוסט:
  1. Domain Controller + Active Directory – גם אם אתם לא מבינים מה זה אומר בדיוק – תתקינו את זה. הסבר מפורט כולל צילומי מסך נמצא גם הוא באתר המופלא של דניאל פטרי

  והנה הקישור:
  http://www.petri.co.il/how_to_install_active_directory_on_windows_2003.htm

  הגב