ICQ: מישהו איבד את הטעם הטוב, וזה יעלה לו בחרם

28 ביוני 2008

לפני שנים גילה לי חבר על התוכנה הגאונית הנקראת The Proxomitron. מדובר בפרוקסי-אישי (היודע להתאים גם למספר מחשבים) המאפשר שידרוג משמעותי של הגלישה. בכלי ניתן להגדיר חוקים עבור אתרים/שרתים או כתובות URL שיחסמו.
כמובן שהוספתי לשם את כל שרתי הפרסומות ועם השנים גם אתרים שרציתי למנוע אותם לבני ביתי.

השבוע, מסיבה טכנית, התחברתי במקום כלשהו לאינטרנט ללא התוכנה הנ"ל, כשתוכנת ה-ICQ פתוחה. לחרדתי, נחשפתי שם לפרסומת לא צנועה ומגעילה במיוחד, וגם למסך הפתיחה של התוכנה (שבדרך כלל מבוטל בכלל) ששייך לאתר וואלה.

לתוכנת ה-ICQ ישנם מאות אלפי משתמשים ישראליים. אם נתחשב בכך שאחיזת האינטרנט בציבור הדתי-לאומי עומדת על מעל 90% (כך מסקר שראיתי, וגם מתחושה אישית), ניתן לשער שיש לתוכנה כמה עשרות אלפי משתמשים דתיים.

כבר היום חוסמים שרותי הסינון את שרתי הפרסום של אתרים כאלו. מתי מישהו פשוט יתחיל להריץ חרם על התוכנה הפופולארית?

בחרם האחרון במזגר, הפסיד אתר וואלה! אלפי משתמשים דתיים ו"כתומים", בחרם שהופעל נגדו לאחר שכתבו כתבה בה המליצו (אמנם בציניות) על רצח של חוסמי כבישים.
אישית (בתור מי שהיה אחד ממוביליו של החרם), ידוע לי על כמה אלפי משתמשים שעזבו את שרות הדואר של וואלה ווואלה בכלל, לאחר הכתבה המכפישה.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 תגובות

 1. dotmad28 ביוני 2008 ב 23:23

  קצת פרופורציות בבקשה.
  1) אני מסכים שהכתבה המקורית בוואלה הייתה חסרת בהומור מאוד נמוך וחסר טעם (בניגוד לקריקטורה שהוזכרה באתר המאבק שלך, איתה מאוד הזדהתי).
  אבל אתה משווה כתבה צינית לפעולת של של אלימות וכפייה שהופעלה על נהגים שכל פשעם היה שרצו להגיע למקום כלשהו? זו לא צביעות? (ולהבהרה, אני מתנגד לכל פעולה של חסימת כבישים, בין אם בידי מתנחלים, שלום עכשיו או נהגי משאיות)
  2) למה בדיוק אתה קורא "פרסומת לא צנועה ומגעילה"? הרי המשמעות של הטענה שלך היא קריאה לICQ לפסול חלק מהמפרסמים הפונים אליהם – לפי אילו קריטריונים?

  הגב
 2. ekampf29 ביוני 2008 ב 2:00

  בכלל נראה לי שבושה שנושא הכשרות לא מוכלל גם על פרסומות.
  צריך לפתוח אגף חדש במשרד הדתות לכשרות תוכן Online ולאלץ כל חברה שיש לה אתר לשלם כופר לאיזה "משגיח" שינתר את תוכן האתר (או בתרגום חפשי – ישב בבית חסר מעש אבל עם משכורת)

  הכל כדי לא לפגוע במקרה ברגשותיו של האדם הדתי שהרי רגשותיו חשובים בהרבה משל כל פלוני אחר שרגשותיו לא נופלות תחת ההגרה של "דת".

  להרבה אנשים יש אמונות שונות ומשונות, ברגע שמוסיפים את המילה "דת" לאמונה כלהיא טפשית ככל שתהיה, אנחנו פתאום צריכים להתייחס בכבוד והבנה?

  ואולי, פוגע ברגשותי לקרוא מאמרים קיצוניים וחסרי פרופורציות שכאלה? אולי כדאי שאני אארגן מחאה באינטרנט כנגד הבלוג הזה וכותבו?
  כנראה שמפעולה שכזו יצא נשכר דווקא הבלוג הזה שיקבל פרסומת.. וכנראה זה מה שיקרה גם עם מחאה מול ICQ

  הגב
 3. Dotmad29 ביוני 2008 ב 9:07

  גם לא בטוח שחרם רלוונטי כאן – משה, אם הבנתי אותך נכון אתה גם ככה לא צופה בפרסומות בתוכנה, ואם רוב הציבור אליו אתה מתייחס מפעיל כלים דומים, הרי שמבחינת ICQ אתם לקוחות שגורמים רק להפסדים (היות ומודל ההכנסות שלהם הוא מפרסומות).
  אי אפשר לקחת שירות חינמי, לעקר אותו מההכנסות שלו ואז עוד לבוא אליו בדרישות.

  הגב
 4. Moshe L1 ביולי 2008 ב 19:32

  ערן,

  אני לא חושב שמישהו אמור לפקח על הפרסומות בתשלום. אני חושב שלמפרסמים צריך להיות קצת טאקט והגיון לא לדחוף פרסומות בוטות במיוחד בסגנון שהועלה לציבור שיש בו דתיים ו/או ילדים קטנים (והללו לא חסרים ברשת ICQ).

  דותן,
  פרסומות דוחות – העדפתי לא לאזכר את זה אבל אם צריך – נשים במה שגרוע מבגד ים זה לא דבר שצריך להיות בפרסומות.

  ולגבי הפרסומות,
  רוב הציבור לא מפעיל כלים דומים, למרות שאני אישית דווקא כן.
  אבל ברור שפרסומות כאלה רק מעודדים כלים כאלה.

  הגב
 5. ekampf6 ביולי 2008 ב 3:02

  אני דווקא אוהב נשים במה "שגרוע מבגד ים". כן ירבו…

  בוא לא נתממם פה..
  בתנ"ך אתם דנים ודשים יומם וליל והוא לא בדיוק באגדות ילדים תמימות (ובטח לא כשמגיע לבחורות…)
  מלחמות, טבח, בגידות, גילויי עריות ועוד…

  לדעתי מישהו שם בהוצאה לאור איבד את הטעם הטוב, וזה יעלה לו בחרם!
  אני קורא לאלתר להחרים את פיסת התואבה הנ"ל ולהגביל את הקריאה בו לגיל 18+. בנוסף, יש להעביר את הספר למיקום בטוח יחד עם כל שאר הספרות (אם בכלל ראוי לקרוא לתורבה שכזו ספרות) המדורגת ל"מבוגרים בלבד" על מנת שלא לפגוע בילדים ובציבורים מסויימים (דתיים) העלולים להתקל בטעות בחומר פוגע זה…

  הגב
 6. webil בניית אתרים עיצוב אתרים אחסון אתרים6 ביולי 2008 ב 4:01

  שום חרם דברים קורים אם לא בא להם להכנס לאתרים שלא יכנסו!

  הגב
 7. עומר ון קלוטן6 ביולי 2008 ב 8:33

  חרם זו זכותו של הציבור הדתי, אבל אל תשכח שפה לא מדובר על חרם על מוצר, אלא על רשת חברתית, מה שיוצר בידול ופילוג. לאט-לאט, יבדיל את עצמו הציבור הדתי (כיפות סרוגות) מהציבור החילוני ויום אחד נתעורר ונמצא שהדתיים הפכו להיות גם הם חלק מהציבור החרדי מבחינת הלכות.

  בנוסף, כלי החרם הוא כלי מאוד קשה ביהדות, אבל בשנים האחרונות רבני הזרמים היהודיים משתמשים בו בלי לעשות איפה ואיפה.

  דבר אחרון, רק שתדע – יש מספיק אלטרנטיבות ל-ICQ שבהן אין פרסומות, כמו meebo, miranda וכיוב'.

  הגב