מחשוב מקבילי

7 באפריל 2008

הרצאה של אסף שלי, וגיא (שכחתי את שם משפחתו) מאינטל.


אסף שלי, התפרסם בזמנו ששידר את ערוץ 10 חינם על שרתי MMS (אאל"ט שזה היה 100Kbps) ועל זה הוא קיבל MVP. היום הוא עובד עם מחשוב מקבילי.
הפתיח של גיא מאינטל היה שפחות או יותר אינטל עבדה קשה כדי לפתח את המעבדים מרובי הליבות, ועכשיו מנסים ללמד אותנו המפתחים איך להשתמש בזה.
כל מי שעובד עם Web או ניהל בסיס נתונים כבר מזמן נהנה מיכולותיו של ריבוי מעבדים שייעל משמעותית את העבודה בשרתים, גם בלי שהיה צריך לעשות משהו (כל משתמש עובד בנים אחד אבל בסך הכל יש שימוש בכלל המעבדים במכונה), אבל מתכנת בסביבות WinForms או WinServices – לא ממש ידע להתעסק בזה.בגרף שהוצג, ניתן היה לראות שהורדת עוצמת המעבד ב-12% תגרור ירידה בצריכת החשמל של 50%, והעלאה בכ-20% תעלה את צריכת החשמל ב70%.
(בירוק-כחול – ביצועים, באדום – צריכת חשמל)


בהמשך חזר אסף והסביר את עקרונות התכנות המקבילי, בין השאר הוא שולל Lockים במקום שבו אפשר לוותר עליהם, ושולל שימוש במשתנים גלובליים למינהם מכיוון שזה גורר פגיעה בביצועים, כאשר הנימים השונים ממתינים בתחינה לקבל משאב משותף ונעול.


Net Paralel Extensions Loop
בהמשך הוסבר כי השימוש נכונה ב-2 מעבדים (לדוגמא) גורר עליה של 50% בביצועים, ועליה של 200% בכמות הצרות שיש למתכנת.
הצרה העיקרית: שגיאות. Thread אחד מקבל שגיאה והשאר ממשיכים לעבוד, מה שגורר גם צרות בניפוי הבאגים מכל העסק הזה ומעודד את המתכנת העצלן לסגת מכל העניין.


בהמשך דיברו על הכלים שמספקת Intel למפתחים, על מנת שיעזרו לה למכור מעבדים עם כמה שיותר ליבות – כלומר – כלים למפתחי ++C/C (בשלב הזה, ובהמשך גם NET. ו-JAVA) ע"מ לנצל ריבוי ליבות. ניכר שאינטל מבינה את מה שמיקרוסופט הבינה לפני שנים בקשר לחשיבותם של כלים ידידותיים למפתח.


 


היה מרתק, בעיניי, לעת עתה – זו ההרצאה הכי טובה בה נכחתי. עיקרון, הוכחה, מגבלות הפיתרון המוצע וגם דיון מרתק לאחר ההרצאה על מגבלות שונות נוספות (IIS למשל).


 

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. AsafShelly7 באפריל 2008 ב 12:01

    MVP משנת 2000, השידורים קצת אחרי – בשביל להתנסות קצת בשידורים באינטרנט : http://ttvv.tv
    חוצמזה תודה רבה 🙂
    מזכיר לכולם לעקוב, אנחנו מארגנים יום פתוח בנושא במלון בתל אביב

    הגב